reklama

Zdraví šupinatí přátelé ve vašem zahradním jezírku

Vybudovali jste jezírko hlavně pro chov okrasných ryb? Pak záleží i na tom, jakou má jezírko hloubku a tvar. Abyste své ryby opravdu dobře zazimovali, doporučuje se hloubka alespoň jeden metr. Když bude vaše jezírko ještě o něco hlubší, vůbec to nevadí, právě naopak. Téměř kolmé stěny zahradního jezírka zajišťují dobrou cirkulaci a předcházejí přehřívaní vody, jak se tomu děje v jezírku s mělčinami. Ryby jako každý jiný živočich přijímají potravu. Pak u nich následně dochází k produkci exkrementů. Ty by vám však ve vašem jezírku znečistily vodu. Takže je potřeba se jich co nejrychleji zbavit. Pokud je jezírko dostatečně vyspádované směrem ke dnové guli (výpusti), tak dojde k rychlému průniku sedimentovaných nečistot do filtrace.

Zdraví šupinatí přátelé ve vašem zahradním jezírku

Kvalita a dobrý výkon vaší filtrace

Jistě chcete mít své ryby zdravé a plné síly. Je tedy nutné dbát na kvalitu a spolehlivý výkon vaší filtrace. V biologické části jezírkové filtrace se odbourávají živiny a dochází k odstranění nebezpečných metabolit bílkovin z jezírkové vody. Právě zde probíhají nitrifikační a následně pak také denitrifikační procesy. Dusitany a pro ryby toxický nedisociovaný amoniak se mění na netoxické dusičnany a až plynný dusík a jeho oxidy. A protože právě díky bakteriím je zajištěn tento významný proces odbourávání dusíkatých sloučenin z vody jezírka, měl by mít každý chovatel po ruce bakterie do jezírka. Jejich aplikace je nejvhodnější v jarních měsících, kdy teplota vody dosáhne aspoň 10 °C. Jezírkové bakterie jsou součástí biofilmu v biologické filtraci.

Kde si opatřit vhodné ryby do jezírka?

Posledních několik let rostou počty prodejců okrasných ryb do jezírek a mnoho z nich dováží i japonské KOI kapry. Je dobré si najít jednoho ověřeného prodejce k němuž máme důvěru a brát ryby pouze od něj. Budete tak předcházet riziku zavlečení různých chorob či parazitů do jezírka. Vyvarujte se rovněž přinesení různých rostlin z okolí řek či rybníků, je velké riziko, že si můžete do jezírka s rostlinami zavléct i nějaké parazity.

Kde si opatřit vhodné ryby do jezírka?
Kde si opatřit vhodné ryby do jezírka?

Co udělat pro zvýšení imunity, růst a zabarvení vašich ryb?

Velká část ryb, které v jezírku chováte, po celou zimu hibernuje. Sice nepřijímají potravu, ale spotřebovávají zásobní živiny nahromaděné během roku. Výjimkou jsou jeseteři. Ti přijímají potravu po celý rok. Teplejší zimy s vrtkavým počasím mají bohužel vliv na to, že ryby často během hibernace „ožijí“ a následně pak spotřebují daleko více zásobních látek. Tím u nich dojde ke snížení imunity, a proto bývají na jaře náchylnější k různým nemocem. Proto je právě na jaře tolik důležitá aplikace rybích probiotik, která podpoří imunitu vašich šupinatých kamarádů. Pro výživu ryb doporučujeme kvalitní čerstvé krmivo. A jak poznáte, že je krmivo pro ryby opravdu kvalitní?

Na obalu najdete informaci o obsahu popela. Čím je ho v krmivu méně, tím je kvalitnější. Za vysokou kvalitu považujeme hodnotu menší než 7 %. Dbejte také na čerstvost krmiva. Tuk v něm obsažený totiž postupem času oxiduje a vznikají pak toxické látky, které by vašim rybám ublížily. Proto kontrolujte datum expirace. Nestačí, když bude na obalu jen nalepeno na nějaké polepce. Musí na něm být natištěno!

U krmiv pro KOI kapry či karasy (s menším podílem tuku) je trvanlivost do jednoho roku. Krmivo pro jesetery, které je více tučné, má kratší trvanlivost, a to jen do deseti měsíců od data výroby. Když je na balení napsána trvanlivost delší tak se danému krmivu vyhněte, jelikož to nebude dobrá značka. Nejvhodnější je brát krmivo přímo od chovatele či prodejce ryb, který dbá na jejich výživu a měl by mít krmivo vždy čerstvé.

Doporučujeme vám, abyste krmivo kombinovali. Během sezóny přidejte rybám do jejich jídelníčku i salát, třešně, hroznové víno nebo meloun, na kterém si pochutnají hlavně KOI kapři. Čerstvé ovoce a zelenina obsahuje přírodní karotenoidy a vitamíny. A právě díky nim se následně můžete těšit na krásné vybarvení vašich ryb. Kapři nepohrdnou ani sušenými či mraženými larvami například bource morušového.

Co udělat pro zvýšení imunity, růst a zabarvení vašich ryb?
Co udělat pro zvýšení imunity, růst a zabarvení vašich ryb?

Co když ryby v jezírku začne trápit nějaké onemocnění?

Nedá se nic dělat, i na to se musíte připravit. Většinou za to může špatná kondice ryb a nedostatečná biologická filtrace v jezírku. Ryby mohou onemocnět bakteriální, virovou či parazitární infekcí, zaplísněním anebo i jejich kombinacemi. Pokud zpozorujete takové příznaky jako odstáté šupiny, vyboulené oči, problémy s plaváním, apatie, vředy, bílý povlak atd., snažte se rybu co nejdříve vylovit a dát ji do karantény. Jedině tak se vám podaří lépe odhalit příčinu její nemoci. Pokud se jedná o nákladné KOI kapry, tam už je nutná konzultace s odborníky nebo veterinárním lékařem. Jinak vám také může dobře posloužit univerzální přípravek MEDIC POND. Pro jistotu aplikujte léčbu na celé jezírko. Zbavíte se tím patogenních původců onemocnění. Bohužel není možná léčba v případě virových nákaz jako je jarní virémie, KOI herpes virus nebo spavá nemoc KOI. Zde se zaměřte hlavně na prevenci, tedy na posílení imunity a na správnou výživu suplementovanou probiotiky PROBIOTIC POND.

Co když ryby v jezírku začne trápit nějaké onemocnění?
Co když ryby v jezírku začne trápit nějaké onemocnění?

Mnoho radostných chvil s vašimi šupinatými přáteli vám přeje Home Pond.

Publikováno: 13. 5. 2019, Autor: Home Pond (text a foto), Profil autora: Redakce