reklama

Změňte dispozice a bydlete pohodlněji

Úprava bytu při rekonstrukci není nic neobvyklého. Přeci jen dispozice některých bytů nejsou vyhovující už od doby, co byly postaveny, preference majitelů jsou jiné i aktuální trendy velí zmenšit, zvětšit, spojit, oddělit, a to různé místnosti různými způsoby. Jak na takovou změnu?

Při koupi bytu či po letech užívání mnozí narazí na to, že současný stav už není vyhovující a přistoupí k razantním dispozičním změnám.
Změňte dispozice a bydlete pohodlněji

Byt v družstevním vlastnictví

U bytu, který je v družstevním vlastnictví, to nemusí být se změnou dispozice úplně jednoduché. O povolení rekonstrukce musíte požádat družstvo, další podmínky můžou udávat stanovy. Při větší změně, která je podmíněná stavebním povolením, je potřeba požádat také družstvo, aby o stavební povolení požádalo.

U družstevního bytu je potřeba žádat o povolení při rekonstrukci
U družstevního bytu je potřeba žádat o povolení při rekonstrukci

Byt v osobním vlastnictví

Změna dispozice bytu, který je v osobním vlastnictví, je poněkud jednodušší. Bez souhlasu je možné provádět vnitřní změny, které se týkají jen bytu samotného, při zásahu do společných prostor už bude ovšem souhlasného stanoviska společenství vlastníků třeba. Podmínky bývají také zmíněny ve smlouvě o převodu vlastnictví.

Nákresy dispozic jsou velmi důležité pro představu, jak bude byt po změně dispozic vypadat a zda bude vyhovovat požadavkům
Nákresy dispozic jsou velmi důležité pro představu, jak bude byt po změně dispozic vypadat a zda bude vyhovovat požadavkům

Kdy bude třeba stavební povolení?

U jednoduchých změn, které se nemusí týkat přímo změn dispozice bytu, nebude stavební povolení potřeba. Týká se to zejména úprav, které nezasahují do nosných prvků, pokud se zachovává původní dispozice nebo pokud změny nemění vliv na životní prostředí nebo požární bezpečnost. Patří sem drobné změny jako je malování, renovace či pokládka podlahy, ale také rekonstrukce bytového jádra.

Někdy bude třeba stavbu pouze ohlásit – jsou to případy, kdy se mění způsob užívání místnosti či změny dispozice bez zásahu do nosných konstrukcí. Takovými změnami může být odstranění příčky, která není nosná, mezi místnostmi, přesun toalety či zvětšení místnosti do chodby. Také použití těžších materiálů, než byly ty původní, je potřeba ohlásit a přiložit statický posudek.

Samotné stavební povolení bude třeba v případech, kdy budete změnami dispozice zasahovat do nosných konstrukcí bytu, bude se měnit vzhled budovy, nebo bude třeba posoudit vliv na životní prostředí či požární bezpečnost stavby.

Nejčastěji prochází změnami koupelna s toaletou. I zde se dá změnou dispozice bytových součástí dosáhnout velké změny
Nejčastěji prochází změnami koupelna s toaletou. I zde se dá změnou dispozice bytových součástí dosáhnout velké změny

Proč něco měnit, když to dosud fungovalo?

Ačkoliv se zdá, že je zbytečné měnit něco, co už většinou několik desítek let funguje, požadavky dnešních rodin a i trendy jsou jinde, dřívější požadavky i představy o podobě bytu byly jiné a po změně dispozice by všechno mohlo fungovat mnohem lépe.

Nejčastěji se v bytech mění změna velikosti předsíní, ať už se zvětšuje ta za vchodovými dveřmi, nebo zmenšují ty vedoucí do jednotlivých místností, aby ty mohly být větší.

Mnohé koupelny by také zasloužily větší plochu, stejně tak kuchyně a zejména její pracovní plocha vyžadují zvětšení. Stejně tak se stále často přistupuje ke spojení obývacího pokoje a kuchyně probouráním příčky mezi nimi.

Dalším problémem bývá nedostatek úložného prostoru, nebo také dveře, kterých je v místnosti více, než by bylo skutečně třeba. Ty zaberou mnoho zbytečného prostoru.

Odstranit, zvětšit, přesunout..
Odstranit, zvětšit, přesunout..

Změna dispozic bytu bude nákladnou a nečistou záležitostí. Je třeba se na ni dobře připravit po všech stránkách. Je třeba počítat také s tím, že v mnoha případech bude byt v době rekonstrukce neobyvatelný.

Poraďte se s odborníkem

Chcete změnit dispozici bytu, ale nevíte, jak na to a zda bude opravdu vyhovovat vašim potřebám? Je dobré se obrátit na projektanta, který s vámi možné varianty probere a doporučí vám to nejvhodnější řešení, a to i z hlediska stávajících i budoucích rozvodů. Rovněž dokáže nastínit rozpočet, abyste nebyli překvapeni částkou, kterou za rekonstrukci dáte.

Publikováno: 15.5.2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce