Chcete se pustit do vrtání do dřeva, ale nejste si jisti, jak na to? Poradíme vám, jaké vrtáky vám nesmí chybět v dílně, jak posléze dřevo obrousit a také co je spojování natupo kolíky. Uvidíte, že se není čeho bát.
Pusťte se do vrtání do dřeva bez obav
Vrtání do dřeva má svá specifika, ale není třeba se ho obávat. Musíte jen sáhnout po správném vrtáku a při samotném vrtání dodržet postup, aby byl výsledný otvor co nejhezčí.
Vrtání do dřeva bez problémů
Při vrtání do dřeva jsou ideální vrtáky na dřevo se středící špičkou a dvěma břity. Při samotném vrtání si buďto snižte posuv, nebo na vrtačku méně tlačte rukou ve chvíli, kdy je špička vrtáku téměř na druhé straně. Získáte tím hladký otvor z obou stran. Pokud na vrtačku budete tlačit, může se dřevo kolem otvoru odštípnout. Takové poškození se pak těžko opravuje. Zároveň buďte opatrní, abyste na druhé straně neměli třeba ruku – vrták projede dřevem poměrně hladce a mohlo by snadno dojít k úrazu.
Tip:
Další možností, jak zabránit roztřepení dřeva na výstupu vrtáku, je vrtat otvor tak, že daný kus dřeva budete mít položený na jiném dřevu, které už nebudete potřebovat. Další z variant je vrtat otvor nejprve z jedné a potom i z opačné strany.

Jaké vrtáky využijete na vrtání do dřeva?
Chystáte-li se na vrtání do dřeva, narazíte na několik typů vrtáků. K čemu slouží a jaké z nich by neměly ve vaší dílně chybět? Tady jsou ty 4 druhy, které využijete nejvíce:
- Spirálové vrtáky v různých kvalitách jsou základem pro každou práci se dřevem, hodí se na většinu vrtacích úkonů. Na velmi tvrdé dřevo využijete vrtáky s tvrdokovovou špicí.
- Hadovité vrtáky se používají na vytváření hlubokých děr do dřeva. Díky svému spirálovitému tvaru účinně odstraňují materiál z vrtaného otvoru.
- Sukovníky či Forstnerovy vrtáky jsou speciální vrtáky pro vytváření hladkých otvorů do dřeva. Podle typu se hodí do měkkého či tvrdého dřeva či pro vyvrtání neprůchozích otvorů.
- Frézovací vrtáky využijete na průchozí i neprůchozí otvory, umí zároveň hloubit díru a dávat jí požadovaný tvar. Ploché frézovací vrtáky pak umí otvory s velkým průměrem.

A co po vrtání do dřeva? Spojte kusy dřeva natupo kolíčky
Snadným způsobem, jak po vrtání do dřeva jednotlivé kusy spojit, je využití kolíků a spojit je tzv. natupo. Zároveň tím dosáhnete toho, že vám nebude nikde kazit dojem z výsledného díla obnažená hlava vrutu nebo hřebíku, spojovací materiál v podobě kolíčků je tak v podstatě neviditelný. Jen je třeba dbát na to, aby otvory byly na přesných místech a vrtali jste kolmo do dřeva. Velikost vrtáku zvolte podle velikosti vrtaného otvoru – v tomto případě jsou to dřevěné kolíčky 6 mm, proto sáhněte po vrtáku číslo 6. K vyztužení spoje se pak ještě navíc používá lepidlo – pro tento účel jsou kolíky po stranách rýhované.

Nakonec vše po řezání a vrtání do dřeva opracujte
Všechny hrany i otvory, které jste při řezání a vrtání dřeva vytvořili, je třeba nakonec ještě opracovat. K tomu vám poslouží brusný papír či houbičky, ale musíte vybrat vhodnou hrubost neboli zrnitost. Menší číslo znamená větší hrubost, tedy větší brusná zrna v menším množství a hrubší výsledek. Na trhu najdete brusné papíry zrnitosti P12 až P2500. Pro představu pomocí 40 odstraníte starý nátěr, 180 poslouží k vyhlazení povrchu u nábytku, 320 vyleští povrch po nanesení laku. Základní je pro broušení P80, který využijete na kusech dřeva bez nátěru a ulámaných částí.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; falti.cz; pilanamarket.cz; naradi-praha.cz
Publikováno: 10. 6. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Lenka Tajbrová