reklama

Víte, k čemu je záhlubník? Ušetří vám spoustu starostí

Použití záhlubníku může výrazně ulehčit vaše kutění a pozvednout ho zase o nějaký kousek výše. Díky záhlubníku totiž vyřešíte například základní problém při práci se dřevem a vruty. Potíž, o které je řeč, představuje praskání nebo rozštěpování dřeva při šroubování vruty. Právě díky použití záhlubníku tomu dokážete předcházet. Ukážeme si, jak na to.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Použití záhlubníku není žádná věda (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Vybírejte hlavou

Prvním krokem při použití záhlubníku je pochopitelně jeho pořízení. Nedejte na naleštěný vzhled, ale řiďte se kvalitou materiálu. Správný záhlubník by měl mít tělo vyrobené z tvrdokovu, protože nástroj se používá jak při práci se dřevem, tak i při práci s kovem. Levný záhlubník z podřadné oceli se brzy otupí a přestane fungovat.

Záhlubník může být zároveň opatřený vrtákem, který slouží jednak pro přesné usazení záhlubníku na místo, a zároveň jste schopni v jednom korku předvrtat otvor pro vrut i vytvořit zahloubení pro osazení špičky vrutu.

Záhlubníky se také liší průměrem a úhlem hlavy. Vybírat můžete z nepřeberného množství nebo si pořídit celou sadu záhlubníků.

Jak záhlubník nastavit

Ukážeme si, jak nastavit záhlubník s integrovaným vrtákem. Pomocí imbusového klíče povolte šroubek, který je z boku záhlubníku. Nemusíte ho vyšroubovat celý, opravdu jej stačí jen povolit. Pak vrták povytáhněte, nebo naopak zasuňte na požadovanou délku. Ta se řídí tloušťkou vrtaného materiálu. Jakmile máte délku vrtáku nastavenou, můžete šroubek zase dotáhnout. A je hotovo. Samotné použití záhlubníku není o nic náročnější. Popíšeme si ho v dalším kroku.

Záhlubník s vrtákem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Záhlubník s vrtákem

Jak záhlubník použít

Použití záhlubníku při práci se dřevem je jednoduché. Skvělé je, že záhlubník můžete upnout do stojanové vrtačky, elektrické vrtačky i do akumulátorové vrtačky, takže dokážete být opravdu mobilní. Důvod, proč vruty často dřevo u okraje rozštípnou, je ten, že hlava vrutu funguje jako klín. Když ale otvor pro vrut upravíme záhlubníkem, hlavička vrutu zajede přesně do zahloubení a dřevo nerozštípne. Stačí spustit vrtačku se záhlubníkem, vrtákem navrtat otvor pro vrut a pak opatrně zajet záhlubníkem hlouběji, aby se vytvořilo požadované zahloubení. Pak je hotovo.

Záhlubník zapouštějte pomalu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Záhlubník zapouštějte pomalu

Na co si dát pozor

Ačkoli je použití záhlubníku primitivní, jsou věci, na které je třeba upozornit. Především by hloubka zahloubení měla odpovídat hlavičce vrutu – v ideálním případě musí být zahloubení takové, aby se hlava vrutu přesně kryla s povrchem dřeva. Vrut tedy nesmí vyčnívat ani být moc utopený.

Správná hloubka otvoru je taková, kdy je hlavička vrutu zároveň s povrchem materiálu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Správná hloubka otvoru je taková, kdy je hlavička vrutu zároveň s povrchem materiálu

Tip:

Pokud potřebujete udělat vícero stejných zahloubení, je dobré použít stojan na vrtačku, na něm si nastavit hloubku zavrtání a pak už jen jednoduše vrtat. Ideální je to třeba v případě, kdy potřebujete přidělávat plaňky na plot. Zahloubených děr musíte v takovém případě vytvořit stovky.

A ještě železo

Záhlubníky na železo mají úplně stejnou funkci jako záhlubníky na dřevo – zarovnat hlavu šroubu s povrchem materiálu. Vypadá to mnohem lépe. Na rozdíl od dřeva se ale použití záhlubníku na železo v něčem liší. Rozdílem je mazivo. Podobně jako vrtáky i záhlubník musíte při práci v kovu pravidelně ošetřovat olejem, jinak by se brzy otupil a přestal fungovat.

Rozdíl mezi vrutem, který byl zašroubován do otvoru upraveného záhlubníkem (vpravo), a vrutem, který byl šroubován bez zahloubení
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Rozdíl mezi vrutem, který byl zašroubován do otvoru upraveného záhlubníkem (vpravo), a vrutem, který byl šroubován bez zahloubení

Čistota na prvním místě

Záhlubníky udržujte v čistotě. Ty, se kterými pracujete v kovu, otřete hadříkem namočeným do oleje. Nástroj tak zakonzervujete. Pokud jde o záhlubníky používané ve dřevě, také je můžete ošetřit olejovým filmem. Hlavně ale dohlédněte na to, aby byl záhlubník čistý – někdy se stane, že na něm ulpí připálené kousky smůly a podobně. To pak snižuje výkon záhlubníku a zhoršuje kvalitu řezu.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 15. 6. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč