reklama

Dokončení rekonstrukce střechy zahrnuje také výměnu okapů a svodů

Okapy a svody mají sice dlouhou životnost, ale nesmrtelné nejsou. Jestliže jste zrovna ve fázi, kdy jste opravili, nebo dokonce kompletně vyměnili střechu včetně nové střešní krytiny, věnujte pozornost také okapům a svodům. Dokončení střechy se většinou bez těchto prací neobejde. Rodinný dům tak bude opět na spoustu let plně funkční.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při rekonstrukci střechy věnujte pozornost i okapům a svodům (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dokončení rekonstrukce střechy na rodinném domě, okapy a svody

Slunné jarní i letní dny, kdy se počasí ustaluje na příjemných hodnotách, ale ještě příliš "nepeče" slunce, jsou jako stvořené k rekonstrukcím na domě – třeba k výměně střechy, střešní krytiny nebo k opravám na střeše. S tím jsou spojené i výměny okapů a svodů. Pokud jste právě dokončili rekonstrukci střechy, podívejte se také, v jakém stavu jsou okapy a svody. Možná se budete divit, jak zestárly za ta léta a uznáte, že je na čase je vyměnit.

Bednění

V některých místech, kde je na střeše oplechování, které nelze odmontovat, aniž byste nepoškodili samotnou střechu nebo dokonce fasádu, zvolte raději jednu krycí vrstvu navíc – tou je bednění, ideálně z OSB desek.

Na oplechování ve štítu položte OSB desky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na oplechování ve štítu položte OSB desky

Nařežte je na potřebné rozměry a položte na místa, kde je plech. Funkčnost střechy to nenaruší. Při řezání OSB desek myslete na to, že bude potřeba mírný přesah přes okraj štítu.

Pro řezání OSB desek vyzkoušel Český kutil PL 55 ponornou pilu, kterou je možno sehnat ve specializovaných obchodech za cenu běžné ruční okružní pily. S ní může každý pracovat tak snadno a efektivně jako profesionál. Velmi zjednodušeně se dá ponorná pila popsat jako okružní pila, která může být přesně vedena na vodicí liště. Celkově je ovšem celý systém pila-lišta daleko sofistikovanější a nabízí výrazně více možností a individuálních řešení. Na rozdíl od běžné okružní pily je ponorná pila, jak už název vypovídá, schopna pracovat s plynule nastavitelnou hloubkou řezu.

Ponornou pilu můžete samozřejmě používat i bez vodicí lišty jako úplně běžnou ruční okružní pilu. Pila PL 55 je výborně vybavená. Ergonomické držadlo je potaženo speciální měkkou protiskluzovou vrstvou, pila má integrovaný vývod na odsávání prachu, sklon pily můžeme nastavit v rozmezí 0 až 45 °, hloubku řezu můžeme nastavovat plynule až do 55 mm a za kotoučem je integrován rozpěrný klín, který udržuje řeznou drážku otevřenou a brání tak nebezpečnému odmrštění pily při skřípnutí kotouče.

Při řezání OSB desek se upotřebí ponorná pila
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při řezání OSB desek se upotřebí ponorná pila

OSB desky, nařezané na míru připevníte konstrukčními vruty a v místech, kde je střecha namáhaná, můžete využít natloukací hmoždinky a vruty, které plochu dokonale a bezpečně zpevní. Pod přesahující OSB desku by se měla upevnit střešní lať po celé délce oplechování. Střešní lať bude následně držet štítovku. Střešní lať a spodní stranu OSB desky spojte konstrukčními vruty.

Pod přesahující desky upevněte střešní lať
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pod přesahující desky upevněte střešní lať

Na OSB desky se budou pokládat a upevňovat nové plechy. Ty ovšem v běžném obchodě nekoupíte. Oslovte klempířskou firmu, která vám plechy připraví přesně na vaše přání. Pokud jste zběhlí v práci s ohýbačkou plechu, můžete se do této operace pustit sami.

OSB desky zakryjte novým plechem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
OSB desky zakryjte novým plechem

Plechy položte na OSB desky a k upevnění opět použijte natloukací hmoždinky a vruty. Pro hmoždinky je potřeba nejprve navrtat otvory. Při pokládce plechů nezapomeňte, že konce plechů se musí překrývat, aby pod ně nezatékalo.

Pokud nezvládnete práci na profi ohýbačce, oslovte firmu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokud nezvládnete práci na profi ohýbačce, oslovte firmu

Háky, žlaby, svody a okapy

Při rekonstrukci střechy nezapomeňte na doplňky. Okapový systém je optimální řešení pro odvod vody ze střechy. Dimenzovaný žlab dokáže pojmout dešťovou vodu i při přívalových srážkách. Okapový systém může být tradičně pozinkovaný, titanzinkový nebo plastový. Výhodnější je nakoupit žlaby jako metráž a upravit si jejich délku přímo na potřebu domu.

Například Zambelli mistrovský systém přesvědčí nejen svoji povrchovou úpravou, ale také materiálem ze slitiny zinku a hořčíku, který má extrémní odolnost a maximální ochranu proti korozi. Ať už jde o žlab, svodovou rouru nebo příslušenství: u systému Zambelli mistrovského systému jsou všechny součásti okapového systému vyrobeny ze stejného základního materiálu - je tak zaručen naprosto jednotný povrch.

Pozinkovaná ocel se osvědčila při zpracování kovů jako stavební kov s nejvyšší pevností a trvalou ochranou proti korozi. Okapový systém z pozinkované oceli je velmi odolný pro povětrnostním vlivům, větru i sněhu. Kromě toho není tento materiál ve srovnání s titanzinekem a mědí tak náročný na délkovou roztažnost.

K okapovému systému dostanete i čelní háky a ostatní komponenty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K okapovému systému dostanete i čelní háky a ostatní komponenty

Všechny svody a žlaby by se měly řezat tzv. za studena, nikoliv klasicky úhlovou bruskou. Proto použijte multifunkční kotouč.

Na úhlovou brusku jsme upevnili univerzální řezný kotouč s diamantovou vrstvou, který je vhodný pro nerez, ocel, hliník, zdivo, keramiku i plasty. 
Svody a žlaby nařežte na potřebnou délku
Svody a žlaby nařežte na potřebnou délku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Žlaby a svody přizpůsobte výšce a délce domu
Žlaby a svody přizpůsobte výšce a délce domu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při řezání univerzálním (multifunkčním) kotoučem nedojde k napálení barvy. V místě řezu se pak nebude objevovat koroze. Na okraj střechy nepokládejte plechy dříve, než do OSB desek nevysekáte drážky pro zapuštění háků na okapy a žlaby. Drážky vysekejte dlátem nebo vyfrézujte. Háky pak bude potřeba naohýbat ruční ohýbačkou do potřebných tvarů. Část, kde je potřeba vodu z okapů svést do svodů, se říká kotlík. Kotlík je potřeba nasadit na žlab a do žlabu v tomto místě vyříznout otvor, aby voda měla kudy odtékat.

V místě, kde bude kotlík, bude potřeba vyřezat do žlabu otvor
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V místě, kde bude kotlík, bude potřeba vyřezat do žlabu otvor

Pro vytvoření otvoru použijte vykružovací hlavici, opět univerzální, aby nedošlo k přehřátí materiálu a jeho poškození. Potom pomocí kombinaček vytáhněte hrany otvoru směrem ven, aby se v těchto místech voda nehromadila, ale volně odtékala. Po tomto opatření již můžete nasadit kotlík na žlab a oba konce žlabu opatřit tzv. čelíčky.

Jakmile máte nasazený žlab v hácích, přetáhněte přes oplechování okapnici a upevněte ji. Budou vám k tomu stačit tesařské hřebíky, ale pokud chcete mít jistotu, že vám okapnice nevezme první větší vítr, opět použijte natloukací hmoždinky a vruty. Na vývod kotlíku následně nasaďte svod okapu. Pokud vám nevyhovuje usazení vývodu kotlíku, použijte jedno nebo dvě kolínka, abyste svod usměrnili tam, kam potřebujete.

Při instalaci svodů budete potřebovat také kolínka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při instalaci svodů budete potřebovat také kolínka

Od kolínek pak již táhněte po celé délce domu až k zemi trubku svodu. Svod zakončete opět kolínkem, aby vytékající voda nestříkala na omítku domu, ale odcházela do země. Ideální by bylo, kdybyste dokázali dešťovou vodu využít jinak, než že jí jen vypustíte do půdy. Kolínka i svody nezapomeňte upevnit ke stěně domu. K tomu použijte žlabové spojky. Ty je potřeba na hmoždinky upevnit do stěny domu.

Po instalaci okapového systému se můžete vrátit k dokončení oplechování štítu a všech částí, na které jste usazovali OSB desky. Na dřevěné podbití bude potřeba ještě upevnit dlouhé latě. Ty poslouží jako držáky na čelní háky pro žlaby. Aby latě opticky nevyčnívaly, natřete je stejnou barvou, v jaké barvě máte střechu.

Střešní latě natřete podobnou barvou, v jaké barvě je střecha
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Střešní latě natřete podobnou barvou, v jaké barvě je střecha

Čelní háky upevněte na latě pomocí nerezových vrutů, protože v těchto místech budou háky namáhány díky povětrnostním vlivům. Na upevněné čelní háky nasaďte žlaby a pomocí svorek na hácích je zaklapněte. Pokud bude potřeba žlaby napojovat, dodržujte dostatečnou dilataci.

Čelní háky upevněte pomocí vrutů a seřiďte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Čelní háky upevněte pomocí vrutů a seřiďte

Výměnu, a následné pečlivé ošetřování okapního systému nepodceňujte. Kvalitní a funkční okapy vám ušetří peníze za opravu poškozené fasády i podmáčeného domu.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.; Zambelli

Publikováno: 22. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová