reklama

Naučte se vrtat do dřeva jako profík

Čeká vás vrtání do dřeva a nejste si jistí, jak na to? Stačí si pořídit ty správné vrtáky a použít při práci správnou techniku, díky čemuž bude otvor krásně hladký a bez otřepů. Přečtěte si jak na to a vrtejte do dřeva jako profík.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Vrtání do dřeva může být hračka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Jak na správné vrtání do dřeva?

Při vrtání do dřeva asi největší obavy plynou z toho, abychom si daný kousek zbytečně nepoškodili. Zásadní je mít vhodný vrták do dřeva a samozřejmě zvolit správnou techniku. Aby se zadní strana dřeva nepoškodila při průniku vrtáku ven (tvoří se zde pak odštěpky, které už nelze opravit), použijte jednoduchý trik. Na zadní stranu připevněte podkladové dřevo. Pak se nemusíte vyštípnutí na druhé straně obávat. Aby se dřevo neotřepilo ani z přední strany, můžete použít papírovou maskovací pásku a přelepit jí místo, kde budete vrtat. Na ni si můžete zároveň nakreslit i pomocné čáry, aniž byste se jich pak museli složitě zbavovat.

Dřevo spojte svorkami
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dřevo spojte svorkami

Pokud nemůžete použít další dřevo jako podklad proti vyštípnutí (např. u velkých desek), můžete použít další metodu, která zajistí, že se opačná strana nevyštípla – stačí vrtat z obou stran. Nejprve z přední strany vrtejte zhruba do poloviny hloubky s tím, že si nejprve předvrtáte otvor tenčím vrtákem skrz celou desku, abyste se na obou stranách trefili přesně do stejného místa. Pak už můžete otvor dokončit i z druhé strany.

Vrtáky vhodné na vrtání do dřeva

Pro vrtání do dřeva je nutné především zvolit vhodný vrták tak, aby byl vhodný pro daný materiál a aby vytvořil takový otvor, jaký potřebujete. Možností je v tomto směru několik.

Spirálový vrták

Spirálový vrták je univerzálním pomocníkem, kterým provrtáte nejen dřevo, ale i kov a plast, neměl by tedy ve vaší kutilské výbavě rozhodně chybět. Ovšem stejně tak není z důvodu své univerzálnosti úplně ideální, protože díky špičce broušené do tupého úhlu zpočátku po povrchu cestuje a na dřevu třepí vlákna – vhodný je do průměru cca 3 mm, protože menší průměry tyto nedostatky eliminují.

Vrtáků je celá řada
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrtáků je celá řada

Spirálový vrták s vodicím hrotem

Speciální spirálový vrták s vodicím hrotem je pak už nástrojem určeným přímo pro vrtání do dřeva a využijete ho na otvory o průměru zhruba 3 až 12 mm. Díky vodicímu hrotu nebude po povrchu cestovat, a protože má ostré vnější ostruhy, nebudou otřepy po obvodu tak výrazné.

Forstnerův vrták

Pokud potřebujete vrtat do dřeva větší průměry než 12 mm, sáhněte po Forstnerovu vrtáku. Má také vodicí hrot, aby zůstal na správném místě, po jeho obvodu najdete obvodové ostruhy nebo zuby, které zajistí čisté okraje. Nejčastěji se využívá na hloubení slepých otvorů pro nábytkové závěsy.

Hadovitý vrták

Tento vrták zvaný hadovitý či nebozezový poslouží k vrtání do silnějších materiálů a vytvoření dlouhých děr, otvor s jeho pomocí bude hladký a rovný. Jeho hluboká spirála účinně odvádí vzniklé třísky ven, nebudou tak otvor ucpávat a vrták se nezasekne.  

Použijte vrtačku bez příklepu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijte vrtačku bez příklepu

Plochý vrták

Plochý neboli kopinatý vrták je pomocník pro vrtání větších průměrů, a to od 11 mm výše. Má středový hrot a dva boční břity. Práce s nimi je rychlá, přesná a nedochází ke vznikům otřepů. Hodí se i na ploché slepé otvory.

Tip:

Potřebujete vrtat do dřeva, ale nemáte zrovna po ruce vhodný vrták? Vystačíte si i s vrtákem do kovu, pouze je třeba, abyste při vrtání do dřeva snížili tlak při průchodu zadní stranou.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; kutiluv-zapisnik.cz; naradi-skil.cz

Publikováno: 26. 6. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová