reklama

Ukažte svému potomkovi, jak se staví model letadélka

Který kluk by si nechtěl postavit model letadélka a být mezi ostatními šéf? A nejde jen o zakoupený model, který si děti doma vystřihnou a slepí, ale o dřevěný modýlek, u něhož je potřeba si díly vyrobit ze dřeva, natřít a slepit. Tady už můžou nastoupit tátové (a někdy i maminky) a svému potomkovi ukázat, jak od počátku vzniká hračka, která byla původně jen kouskem neopracovaného dřeva.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Každý správný kluk musí mít model letadélka (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stavba modelu letadélka

I když se to dnes už tolik nenosí, mnoho dětí ještě rádo vymění chvíle u tabletu a mobilu za pobyt v tátově kutilské dílně, kde si mohou sobě pro radost vyrobit něco užitečného – třeba takový jednoduchý model dřevěného letadla, na jehož stavbu použijí jen kousky dřeva. Nápad na stavbu modelu letadla vznikl v dětské hlavě a tátovy ruce pak těm dětským pomohly s realizací nápadu. Na začátku bylo jen několik kousků, nebo spíše odřezků dřeva, které se nařezaly, obrousily a natřely. 

Na výrobu letadélka se použijí připravené dílky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na výrobu letadélka se použijí připravené dílky

Postupně se táta a syn dostali do fáze, kdy bude potřeba zaschlé kousky modelu spojit dohromady ve fungující celek. A proto do hry vstupuje lepidlo na dřevo. Lepidel na dřevo je skutečně nepřeberné množství. Vybrat si proto to správné znamená trochu detektivní práci.

Abychom neudělali při lepení chybu, vyzkoušeli jsme lepidlo na dřevo s přírodními vlákny, díky kterému dosahujeme maximální výsledné pevnosti až 170 kg/cm². Po zaschnutí má vzhled dřeva. Toto speciální lepidlo je použitelné na všechny druhy dřeva, aglomeráty, lamináty, překližku, vrstvené materiály, prkna a podobně – jednak mezi sebou, nebo v kombinaci s jinými materiály. Lepidlo je ideální pro spojování a pokládání plovoucí podlahy, lze jej po zaschnutí natírat, brousit i hoblovat.

Dříve, než ale lepidlo na dřevo použijete, vyzkoušejte, zda všechny vyrobené dílky do sebe dobře zapadají, zda jsou drážky a otvory dostatečně vyfrézované a hluboké.

Otvory a drážky je lepší vyzkoušet před lepením
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Otvory a drážky je lepší vyzkoušet před lepením

Potom už přijde na řadu nanesení souvislé vrstvy lepidla nejprve na kolíčky, kterými se budou spojovat křídla. Kolíčky se nasadí do otvorů v ploše křídel, lehce doklepnou kladivem, a přebytečné lepidlo se ihned setře.

Na kolíčky se nanese lepidlo
Na kolíčky se nanese lepidlo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Přebytečné lepidlo se otře
Přebytečné lepidlo se otře (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stejným způsobem se nanese trocha lepidla na druhé konce kolíčků a obě plochy křídel se mohou spojit k sobě. 

Tip:

  • Pro kompletní slepení povrchu naneste lepidlo v dostatečném množství na čisté dřevo. Držte díly spojené po dobu 5 minut.
  • Před natíráním, vrtáním nebo lakováním lepeného povrchu počkejte jednu hodinu.
  • Očistěte zbytky lepidla vlhkým hadříkem, dokud je lepidlo ještě vlhké. Chraňte před nízkými teplotami nebo mrazem.
  • Maximální pevnosti dosáhne po uplynutí 24 hodin od aplikace.
Obě plochy křídel se slepí k sobě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obě plochy křídel se slepí k sobě

Než se nalepí ocasní špička, bude potřeba vyměřit přesný střed. Práci s trojúhelníkem děti znají ze školy, proto jim nebude cizí ani dílenský úhelník. Lepidlo nanesené na hranu ocasu je potřeba dobře rozetřít, a k tomu se může hodit menší plochý odřezek dřeva.

Lepidlo se rozetře kouskem odřezku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlo se rozetře kouskem odřezku

Také u křídel bude potřeba vyměřit střed, protože se budou křídla spojovat s trupem letadla. Zároveň se ale musí vyznačit místo na trupu, kde budou křídla dvojplošníku umístěna.

Dílenský úhelník děti zvládnou bez obtíží
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dílenský úhelník děti zvládnou bez obtíží

Na trup se nanese lepidlo a opatrně, aby se lepidlo nesetřelo, se tento díl prostrčí skrz obě plochy křídel. Na delší konec trupu se přilepí ocas. Teď už chybí jen připevnit kolečka a vrtuli. Lepidlo funguje dobře, proto není důvod měnit taktiku. 

Zbývá připevnit kolečka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zbývá připevnit kolečka

Vrtuli je možné vyrobit z kousku dřívka od zmrzliny, dát jí patřičný tvar a do středu vyvrtat maličkou dírku, kterou se prostrčí silnější špendlík nebo slabý hřebíček. Ten se potom zapíchne či přitluče do přední části trupu letadélka tak, aby byla vrtule funkční a točila se.

Dvouplošník vyrobený dětskýma rukama za pomoci rukou dospělých je hotový a jeho malý majitel bude jistě pyšný, že si zvládl vyrobit hezkou hračku. Při práci, pokud necháme dítě pracovat s nástroji, raději dohlížíme na to, aby nedošlo k úrazu.

Není radno nebezpečí úrazu podceňovat. Děti velmi rády zkouší pracovat s nejrůznějšími nástroji a přístroji, aniž by dokázaly odhadnout možnou míru nebezpečí. Pokud dětem dovolíte používat vaše dílenské nářadí, vždy se přesvědčte o tom, že mají povědomost o jeho používání a uvědomují si možné riziko.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group; AC MARCA s.r.o.

Publikováno: 7. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová