reklama

Když máte mobil, nepotřebujete vodováhu

Aplikace pro kutily vám mohou výrazně usnadnit práci – třeba při stavbě zahradního domku, domu nebo v případě, že potřebujete převést délkové jednotky. Na některé z těchto programů do mobilních telefonů se teď podíváme blíže. Ať už využíváte operační systém Android, nebo iOS, přijdete si na své. Každá z těchto platforem nabízí podobné funkce.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Aplikace pro kutily vám pomohou třeba při měření kolmosti stěn a sloupů (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Převod jednotek snadno a pohodlně. I tohle umí aplikace pro kutily 

Převádět metrické délkové jednotky asi není těžké, ale co takto převod z palců na metry? I tento problém umí appky do mobilů jednoduše vyřešit. Využít můžete například program Unit Converter pro Android. Umí převádět nejen délkové jednotky, ale i váhové, měny a podobně. Dokáže přepočítávat objem i plochu. Využijí ho i hospodyňky, protože si poradí také s jednotkami, které se používají v kuchyni. Je zdarma ke stažení.

S mobilem nepotřebujete úhloměr

Dalším zajímavým a užitečným typem aplikace pro kutily jsou programy, které umí měřit úhly, sklony a podobně. Díky zabudovanému čipu, který je v každém moderním chytrém telefonu, fungují tyto aplikace jako pokročilá vodováha. Mobil stačí přiložit na měřenou plochu a aplikace zobrazí, je-li v rovině, či nikoli, případně o kolik stupňů se od roviny odklání. Aplikace umí měřit také úhly, takže se náramně hodí třeba při měření sklonu střechy a podobně. Jen je potřeba, pokud používáte mobil v obalu, telefon z pouzdra vyndat. Obal je totiž měkký a při měření snižuje přesnost výsledků.

A takto změříte takzvané tesařské pásky – trámky, které pod úhlem 45 ° pomáhají ke stabilitě konstrukce
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
A takto změříte takzvané tesařské pásky – trámky, které pod úhlem 45 ° pomáhají ke stabilitě konstrukce

Měření vzdálenosti

Uživatelé telefonů značky Apple mohou využít také implicitně zabudovanou aplikaci Měření. Telefon naskenuje měřený prostor, který pak dokáže změřit. Snadno tak zjistíte plochu místnosti, délku jednotlivých stěn a podobně. Jak přesná aplikace je, si můžete zkontrolovat například přeměřením délky na svinovacím metru.

Funkce vodováhy na mobilu. Hodí se například při usazování parapetů
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Funkce vodováhy na mobilu. Hodí se například při usazování parapetů

Aplikace pro kutily – jaké mají limity?

Není všechno zlaté, co se třpytí, a pro aplikace do mobilů to platí stejně tak. Jaké mají nevýhody? Tak především přesnost, která může zejména při měření délek kolísat, a proto je třeba brát údaje jako orientační. Naopak měření úhlů (funkce vodováhy) je přesná, převody jednotek jakbysmet.

Klasický mobilní telefon ale nesnese na stavbě tak hrubé zacházení jako klasický metr nebo úhloměr. Ne každý mobil je nárazuvzdorný, a ne každý telefon se dokáže vypořádat například s prachem v truhlářské dílně. Na tohle pozor!

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 12. 7. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč