reklama

Stavba uzavíratelného dětského pískoviště

Dětské pískoviště by nemělo na naší zahradě chybět, zvlášť pokud máme malé děti nebo k nám chodí návštěvy s potomstvem, které si chce hrát. Nezbývá, než se do stavby dětského pískoviště pustit. Jak by takové pískoviště mělo vypadat? Nejen, že by mělo vydržet nápor rozdováděných dětiček, ale mělo by být především bezpečné, a pokud možno také uzavíratelné, aby po nocích nesloužilo jako luxusní záchodek pro všechna zvířata z okolí.

Stavba dětského pískoviště krok za krokem. Pískoviště, které se dá zavřít, je zárukou čistoty a bezpečnosti (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stavba dětského pískoviště

Pusťte se do stavby dětského pískoviště. Je oblíbeným místem malých, ale i odrostlých dětí, kde se mohou zcela vyřádit, navázat dětská přátelství i první lásky, vyzvat soka na souboj lopatičkami nebo postavit ten nejúžasnější hrad na světě. Dětská pískoviště najdeme prakticky na každém větším sídlišti, v parcích, mateřských školách, a samozřejmě také na soukromých zahradách. Jejich velikost i tvar jsou od klasicky čtvercových až po opravdu bizarní, kdy se kreativní páni rodičové předhánějí v realizaci svých nápadů.

Dětské pískoviště je oblíbeným místem na hraní
Dětské pískoviště je oblíbeným místem na hraní (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Postavit pískoviště svým ratolestem nebude pro zkušeného kutila nijak velká překážka – několik prken spojených do velkého čtverce nebo obdélníku a zapuštěných do země, vypodložených fólií, a to vše vysypané jemným písečkem. Jak to ale zařídit, aby jemný píseček jemným písečkem zůstal? Aby po několika dnes nezačal sloužit jako veřejný záchodek pro kočky a další zvířata z celého širokého okolí? Bude potřeba ho zakrývat. Někdy postačí plachta, ale sofistikovanější bude k pískovišti vyrobit rovnou i poklop.

Co budeme potřebovat?

  • několik prken o délce cca 120 cm (kdo má víc dětí, staví větší pískoviště)
  • hranoly
  • stolní pilu
  • pokosovou pilu
  • metr a tužku
  • akuvrtačku
  • vruty
  • panty

Stavba dětského pískoviště krok za krokem

Stavbu dětského pískoviště začneme ideálně tím, že si nařežeme prkna stolní nebo pokosovou pilou na délku 120 cm.

Na pokosové pile nařežeme potřebné rozměry prken
Na pokosové pile nařežeme potřebné rozměry prken (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pískoviště bude tvořeno dvěma prkny nad sebou (výška pískoviště bude 18 cm), ale můžeme založit i tři a více řad. 

Prkna odměříme po 120 cm
Prkna odměříme po 120 cm (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Upevnění v rozích pískoviště nám zajistí hranoly, ve kterých vyrobíme rohový profil. Ten vypadá tak, že na obou koncích hranolu si vyznačíme protilehlé čtverce, které mají šířku a délku shodnou s šířkou prkna, a tyto čtverce po délce hranolu na obou stranách odřízneme.

Podle nastavené výšky vyřízneme do hranolů výseče
Podle nastavené výšky vyřízneme do hranolů výseče (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zde je na místě použít stolní pilu, která má nastavitelný kotouč. Díky tomu můžeme přesně vyříznout místa v hranolu.

Stolní pilu si nastavíme na potřebnou výšku
Stolní pilu si nastavíme na potřebnou výšku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do vzniklých výsečí budeme upevňovat prkna
Do vzniklých výsečí budeme upevňovat prkna (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hranol nařežeme na asi 18 cm velké kousky. Do každého výřezu se potom usadí dvě prkna a přišroubují.

Pomocí vrutů spojíme prkna a hranoly dohromady
Pomocí vrutů spojíme prkna a hranoly dohromady (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výsledkem je čtverec na výšku dvou prken.

Základní rám na vytvoření dětského pískoviště
Základní rám na vytvoření dětského pískoviště (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Lavičky a poklop

Při stavbě dětského pískoviště nesmíme zapomenout na sezení. Lavička po obvodu dětského pískoviště nebo alespoň po dvou stranách je nutností, aby děti nemusely sedět neustále na zemi. K tomu opět použijeme prkna, ale ideální bude, pokud budou mít tato prkna zaoblené okraje. Ale protože naše pískoviště bude opravdu vychytané, upevníme na dvě protilehlé strany prkna obyčejná a nezaoblená. Dalším malým trikem pak vyrobíme poklop, který bude zároveň i lavičkou.

Na dvě protilehlé strany připevníme prkna
Na dvě protilehlé strany připevníme prkna (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Poklop vyřeší také prkna. Bude koncipován tak, že se bude otevírat a zavírat na panty, a to směrem doprostřed dětského pískoviště. Na každé straně budeme potřebovat 5 prken. Z toho pak čtyři prkna každého křídla spojíme napevno vždy dvěma lištami a páté prkno bude upevněné na pantech.

Kromě latí budeme potřebovat i panty
Kromě latí budeme potřebovat i panty (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pískoviště se dá jednoduše otevřít
Pískoviště se dá jednoduše otevřít (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
A upravit na lavičky
A upravit na lavičky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Než usadíme částečně hotové pískoviště (zkompletovat do finální podoby ho můžeme přímo na zahradě), měli bychom si upravit "hrací plochu". Minimálně posekat vyměřené místo od vysoké trávy, a pokud chceme, aby byl písek pouze v dětském pískovišti, vyložíme místo plachtou.

Pokud použijete akumulátorovou strunovou sekačku, 18 V, 2,0 Ah, Li-Ion, 23 cm, máte navždy po starostech s taháním kabelu a doléváním technických kapalin. Účinný systém sečení s napájením pomocí akumulátoru v provedení Li-Ion zvládne na jedno nabití posečení až 1950 metrů trávníku. Automatický systém posuvu jedné struny šetří váš čas a snižuje námahu a výsuvná teleskopická tyč vyhovuje požadavkům každé osoby pracující na zahradě.

Na zahradě pak už zbývá pískoviště sestavit do konečné podoby, upevnit zavírací křídla poklopu a vyzkoušet, zda jsme obě lišty na každé straně upevnili správně a zda složením vytvoří pohodlné lavičky.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na míru; Black & Decker®

Publikováno: 19. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.