reklama

Péče o AKU sekačku v kostce

Je péče o aku sekačku nutná? Ano! I o akumulátorovou sekačku se musíme starat a udržovat jí v čistotě stejně jako sekačku benzínovou nebo elektrickou. Je tato péče snazší nebo naopak budeme muset údržbě a očistě věnovat mnohem víc času?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak se správně pečovat o aku sekačku? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Je péče o aku sekačku opravdu nezbytná? 

Péče o aku sekačku je opravdu nezbytná. Sekačku na trávu má doma asi každý, kdo disponuje aspoň kouskem trávníku a snaží se mu věnovat nějakou péči. Na malé kousky trávníku postačí vyžínač, ale pokud se jedná o plochu o několika čtverečních metrech, bude praktičtější pořídit si pojezdovou sekačku, se kterou se tolik nenadřeme a trávník bude střižený jako podle pravítka. Sekačka ale stejně dobře může být i bezpojezdová.

O sekačku musíme umět dobře pečovat, aby nám co nejdéle vydržela a pracovala tak, jak má. Vizuální kontrola, ideálně ze všech stran, napoví, zda je sekačka v pořádku. Zkontrolujeme, zda některé části nejsou poškozené, nebo dokonce neupadly. Velký důraz klademe na dvě věci – nože sekačky a v případě aku sekačky i na baterii.

Lithiová baterie má jistý počet nabití
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lithiová baterie má jistý počet nabití

V případě péče o aku sekačku i ostatní akumulátorové nářadí bychom měli mít doma nejen nabíječku na baterii, ale i baterii náhradní. Zajistíme si tím takřka nepřetržitý provoz zahradního nářadí. Zatímco s jednou baterií pracujeme, ta druhá se nabíjí.

Při sekání dbáme také na to, abychom zbytečně nepoškozovali sekací nože. Nesekáme křoviny, pokud k tomu nemáme určený křovinořez. Snažíme se z trávníku před sekáním vybírat kameny a všechny předměty, které by sekačce mohly ublížit.

Jakmile máme trávník posekaný, měli bychom trávu vybrat ze sběrného koše a uskladnit – nejlépe na kompost. Ale můžeme udělat ještě jednu prospěšnou věc, a sice, že posekanou trávu využijeme jako mulč a rozsypeme ji okolo keřů nebo stromků. Takto vytvořená hráz lépe zadržuje vodu okolo rostlin a tlumí růst plevelů, které by je mohly dusit. Velmi vhodné je takovou travní hráz vytvořit třeba okolo rajčat, která jsou na vodu velmi náročná.

A kam vlastně nejlépe uskladnit posekanou trávu?
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
A kam vlastně nejlépe uskladnit posekanou trávu?

Prázdný sběrný koš bychom měli po každém použití vyčistit. Neuškodí, pokud jej vypláchneme vodou. Nedojde tak k tomu, že se v koši bude hromadit nasychající tráva, a tím se bude postupně zmenšovat objem koše. 

Péči věnujte i sběrnému koši
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Péči věnujte i sběrnému koši

Při péči o aku sekačky odpadá kontrola a dolévání provozních kapalin, zůstává ale péče o nože. U nich je ideální průběžná kontrola po každém sekání. Některé typy plastových sekaček jsou velmi lehké a otočit je zvládne i žena. 

Akumulátorová sekačka - HECHT 5043 je přesně ten typ, který bez obav obslouží i křehká žena. Vyzkoušeli jsme tuto bezpojezdovou sekačku na jednu baterii. Díky plastovému podvozku je lehká a snadno ovladatelná a má i centrální nastavení výšky. Kvalitní kombinovaný sběrný koš s plastovým vrchem se signalizací naplnění vám sám oznámí, kdy je potřeba jej vyprázdnit. Sekačka je vhodná na menší plochy.

Nejen u sekaček na baterii bývá koš se signalizací naplněnosti. Jedná se o plastovou klapku, která reaguje na váhu posekaného obsahu v koši. Pokud je koš naplněn, klapka se uzavře. To je pro nás znamení, že je čas koš vysypat.

A kam vlastně nejlépe uskladnit posekanou trávu?
i (Zdroj: HECHT)
A kam vlastně nejlépe uskladnit posekanou trávu?

Pokud jsme zmínili očistu koše, to samé platí i o podvozku sekačky. I okolo nožů zůstává velké množství nalepené posekané trávy a ta, pokud ji nebudeme odstraňovat, bude mít přímý vliv na kvalitu nožů a samotné sečení. I zde můžeme použit vodu a podvozek opláchnout. Nemusíme se bát sekačku omýt proudem vody z hadice, plastové tělo sekačky neutrpí žádnou škodu a kryt na baterii je uzavíratelný. 

I plastovou sekačku ale po "koupeli" utřeme dosucha, aby na ní nezůstávaly kapky vody. Ty by se mohly zatoulat do blízkosti akumulátoru a mohly by škodit. Při teplém a slunečném počasí postačí nechat sekačku chvíli venku, oschne sama.

Plechovou sekačku utíráme vždy bezprostředně po umytí. Jak známo, kov a vlhkost tvoří dohromady symbiózu zvanou koroze, a to je jev, který u svých pomocníků a zahradního nářadí vidíme opravdu jen velmi neradi.

Na závěr při péči o aku sekačku pak už jen necháme jednou za rok (při kolizi s kameny i vícekrát) nabrousit sekací nože a po skončení sekací sezóny ji čistou a funkční můžeme zase uložit mezi ostatní sezónní nářadí. Akumulátor na zimu vyjmeme ze sekačky a uložíme zvlášť.

Zdroj informací: pořad Receptář prim nápadů; rubrika Minutový manžel – lekce pro ženy, HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 26. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.