reklama

Jak očistit závitovou tyč po odříznutí?

Co potřebujete k čištění závitové tyče, šroubu nebo hlazenky po odříznutí? Pokud si zkracujete některou z těchto pomůcek, využijete odjehlovač či odhrotovač k tomu, abyste řezané konce očistili od otřepů. Jeho použití je velmi jednoduché, přesvědčte se sami.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jak na čistění závitové tyče (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čištění závitové tyče pomocí odjehlovače

Odjehlovač nebo také odhrotovač je přípravek, který slouží k čištění závitové tyče i dalších ostrých hran, které se vytvoří během řezání trubek, vrtání otvorů, stříhání plechu i řezání různých tyčí, šroubů apod. Podle povahy materiálu se vyrábějí různé druhy odjehlovačů k vnitřnímu i vnějšímu odhrotování hran neboli odstranění otřepů.

Závitovou tyč je třeba někdy zkrátit na potřebnou délku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Závitovou tyč je třeba někdy zkrátit na potřebnou délku

Jak na správné čistění závitové tyče odjehlovačem?

Nejprve závitovou tyč zařízněte na požadovanou délku. Poté si vezměte odjehlovač a nasaďte ho do akuvrtačky nebo akušroubováku. Nástroj s nasazeným odjehlovačem nasaďte kolmo shora na závitovou tyč upevněnou do svěráku a začněte čistit. Stejným způsobem můžete očistit i hlazenku nebo šroub.

Odjehlovač nasaďte do akušroubováku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Odjehlovač nasaďte do akušroubováku

Jaké druhy odhrotovačů jsou k mání?

Odhrotovač či odjehlovač můžete použít na vnější i vnitřní strany odřezaných součástí, pokud jde o dutý předmět. Existují odhrotovače na celou škálu materiálů – patří sem hliník, mosaz, ocel, nerez, také polyetylen, PPR a další plasty. Stejně tak si můžete vybrat odhrotovač na různé průměry tyčí či trubek, a pokud nemáte akušroubovák, je zde i ruční varianta.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 28. 7. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová