reklama

Jak očistit závitovou tyč po odříznutí?

Co potřebujete k čištění závitové tyče, šroubu nebo hlazenky po odříznutí? Pokud si zkracujete některou z těchto pomůcek, využijete odjehlovač či odhrotovač k tomu, abyste řezané konce očistili od otřepů. Jeho použití je velmi jednoduché, přesvědčte se sami.

Jak na čistění závitové tyče (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Čištění závitové tyče pomocí odjehlovače

Odjehlovač nebo také odhrotovač je přípravek, který slouží k čištění závitové tyče i dalších ostrých hran, které se vytvoří během řezání trubek, vrtání otvorů, stříhání plechu i řezání různých tyčí, šroubů apod. Podle povahy materiálu se vyrábějí různé druhy odjehlovačů k vnitřnímu i vnějšímu odhrotování hran neboli odstranění otřepů.

Závitovou tyč je třeba někdy zkrátit na potřebnou délku
Závitovou tyč je třeba někdy zkrátit na potřebnou délku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak na správné čistění závitové tyče odjehlovačem?

Nejprve závitovou tyč zařízněte na požadovanou délku. Poté si vezměte odjehlovač a nasaďte ho do akuvrtačky nebo akušroubováku. Nástroj s nasazeným odjehlovačem nasaďte kolmo shora na závitovou tyč upevněnou do svěráku a začněte čistit. Stejným způsobem můžete očistit i hlazenku nebo šroub.

Odjehlovač nasaďte do akušroubováku
Odjehlovač nasaďte do akušroubováku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jaké druhy odhrotovačů jsou k mání?

Odhrotovač či odjehlovač můžete použít na vnější i vnitřní strany odřezaných součástí, pokud jde o dutý předmět. Existují odhrotovače na celou škálu materiálů – patří sem hliník, mosaz, ocel, nerez, také polyetylen, PPR a další plasty. Stejně tak si můžete vybrat odhrotovač na různé průměry tyčí či trubek, a pokud nemáte akušroubovák, je zde i ruční varianta.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Publikováno: 28. 7. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová