reklama

Jak udržovat a čistit dřevěnou podlahu

Jde o sázku na klasiku, která má v éře vinylu stále své pevné místo v našich domácnostech. Dřevo je totiž materiál, jenž při správné péči vydrží opravdu dlouho. Vypadá nanejvýš elegantně a vnáší do našich příbytků i kousek přírody, máme z něj dobrý pocit. Jak bychom ale měli přistupovat k údržbě dřevěných podlah, kde hraje správná péče hlavní roli?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Údržbu dřevěné podlahy nesmíte podcenit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prevence je až na prvním místě, je třeba předcházet hrozícím problémům. Můžete být zcela bez obav, nepotřebujete odborné znalosti, abyste takovou věc bez problémů zvládali. Stačí vám jen několik věcí, které určitě máte doma. Důležitý je také odolný lak, bez vhodné povrchové úpravy je podlaha mnohem náchylnější k poškození.

Vhodná údržba dřevěné podlahy prodlužuje životnost

Dřevěná podlaha je investicí, která při správné údržbě vydrží dlouhá léta. Pokud ji budete správně čistit a udržovat, prodloužíte její životnost na maximum. Nejde přitom o náročnou práci, která by vám zabrala všechen volný čas. V čem spočívají nejčastěji problémy, které jsou spojené s tímto typem podlahy?

Jsou to různé rýhy nebo propálení, pokud jsou v blízkosti kamen. Ideální vlhkost vzduchu pro dřevěnou podlahu je zhruba 50–60 %, teplota v místnosti by se pak měla pohybovat kolem 20 °C. Dlouhodobé výkyvy v těchto dvou veličinách nejsou vůbec žádoucí, při nízké vlhkosti začnou dokonce vznikat spáry. Pamatujte i na to, že dřevo je přírodní materiál a nesmí být delší dobu vystaveno vodě. V opačném případě by mohlo začít měnit barvu či tvar, což není žádoucí.

Údržba dřevěné podlahy by měla být pravidelná
i (Zdroj: Podlahy Group s.r.o.)
Údržba dřevěné podlahy by měla být pravidelná

Pomůže hadr nebo vysavač

Jak správně tušíte, údržba dřevěné podlahy není vůbec těžká. Nepoužívejte čisticí přípravky, ve kterých je glycerin, protože mohou způsobit nevratná poškození. Dřevěným podlahám vůbec nesvědčí ani klasický saponát a vyvarovat byste se měli i čističů s obsahem silikonu. Může se poškodit lak, což následně znamená spoustu práce navíc.

Základní údržbu dřevěné podlahy zastane suchý hadr, jímž setřete nečistoty, nebo smeták. Využít můžete i vysavač, nezapomeňte však využít nástavec na tvrdé podlahy, abyste předešli případnému poškození. Na čisté podlaze se neusazuje prach a špína, které mohou mít také na svědomí různé škrábance. Tzv. suché čištění by mělo být pravidelné, nejlepší je, když se mu budete věnovat každý den. A co mokré čištění? Samozřejmě, můžete s ním brzy začít.

Mokré čištění je nutné provádět opatrně

Opatrnost je zcela namístě, dřevo je totiž materiál citlivý na vodu a při příliš velké vlhkosti se bohužel může nevratně deformovat. Při mokrém čištění proto používejte jen lehce navlhčený hadřík z mikrovlákna nebo mop. Ten musíte řádně vyždímat a je vhodné, abyste zapojili pouze vodu a případně speciální čistič, rozhodně ne různé univerzální přípravky. Dřevo je totiž materiál, který si žádá své, a musí se k němu přistupovat s velkou pečlivostí.

Podobně postupujte například i tehdy, když nedopatřením rozlijete víno nebo jinou tekutinu. Musíte jednat rychle, v opačném případě riskujete poškození podlahy. Řadu skvrn můžete odstranit lehce navlhčeným hadříkem, pokud udělá skvrnu víno, může zachránit situaci denaturovaný alkohol.

Čištění masivní dřevěné podlahy
i (Zdroj: Podlahy Group s.r.o.)
Čištění masivní dřevěné podlahy

Na prvním místě je prevence

Čeho byste se měli u dřevěných podlah vyvarovat? Je toho víc. Chůze v botách, které mohou zanechat škrábance, je nežádoucí. Rohož položená u vstupních dveří zachytí prach a nečistoty ještě dřív, než se dostanou k podlaze. Problém představují zejména drobná zrnka písku. A do třetice, nezapomínejte na podložky pod nábytek z korku nebo jiného vhodného materiálu, které zamezí poškrábání.

Rozhodně pak nejde jen o nečistoty. Podlaze ze dřeva totiž mohou ublížit také intenzivní sluneční paprsky. Je to hlavně otázka barevného odstínu dřeva, který se pak bohužel nevratně změní. Jinak řečeno, máte doma žaluzie? Používejte je, a to hlavně v teplých letních dnech. Nebojte se také zapojit odvlhčovač, pokud hrozí, že by byla podlaha vystavená příliš vysoké vzdušné vlhkosti.

Pravidelné ošetření podlahy je nutností

Cíl je jasný – delší životnost, zachování původního vzhledu a ochrana před opotřebením. Dřevěná podlaha si zaslouží pravidelné ošetřování, a to nejlépe lakem, voskem nebo speciálními oleji. Zatímco oleje zvýrazní odstín dřeva a je prevencí proti vzniku prasklin, vosk se postará o ochrannou vrstvu, díky níž se pak nebude usazovat prach v kombinaci s jinými nečistotami.

Lak vydrží nejdelší dobu. Pamatujte, všechny tyto přípravky se nanáší na pečlivě vyčištěnou a dokonale vyschlou podlahu. Nezapomínejte, že po aplikaci je nutné nechat přípravek zasychat, což může trvat i delší dobu. Dbejte proto všech pokynů výrobce. Ošetření je vhodné provádět zhruba jednou až dvakrát za rok, obecně záleží na intenzitě používání podlahy. Je tedy možné podobný postup opakovat i častěji.

Olejování dřevěné podlahy
i (Zdroj: Podlahy Group s.r.o.)
Olejování dřevěné podlahy

A co obnova dřevěných podlah?

I přes důkladnou údržbu a péči dřevěná podlaha ztrácí svůj původní vzhled. Může za to nejen opotřebení, mechanické poškození, ale i vyblednutí barev kvůli slunečním paprskům. Vždy zhruba po dekádě vyžaduje dřevěná podlaha renovaci, ke které můžete přizvat specializovanou firmu. V čem taková obnova spočívá?

Někdy je třeba provést renovaci podlahy
i (Zdroj: Podlahy Group s.r.o.)
Někdy je třeba provést renovaci podlahy

Nejdříve se brousí povrch, čímž se odstraní škrábance, stará vrstva laku či oleje a podobně. Po broušení následuje ošetření podlahy nátěrem laku, oleje či jiného přípravku, nakonec je podlaha ještě vyleštěna. Bude pak vypadat jako nová a významně se prodlouží její životnost.

Zdroj informací: Podlahy Group s.r.o.; Nilfisk Centrum Praha

Publikováno: 3. 8. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce