reklama

Přenosný dřevěný koberec vám nesmí v zahradě chybět

Chodník z latěk najde své využití v každé zahradě. Ať už potřebujete dočasnou pochozí plochu například tam, kde se drží bláto, nebo chcete mít chodníky pouze přes sezónu a na zimu je schovávat, je v každém případě dobrou volbou. Vyrobte si ho s námi.

Přenosný chodník z latěk u vás najde své místo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dřevěný koberec neboli chodník z latěk

Takový pohyblivý dřevěný koberec či chodník z latěk je velmi praktickým doplňkem na každou zahradu. Jeho výroba je snadná, bude vám na něj stačit několik prkének, která opatříte nátěrem chránícím proti povětrnostním vlivům. K jejich spojení využijete hasičské hadice. Použít můžete alternativně jakékoli popruhy vhodné šířky.

Jaké výhody má chodník z latěk?

Největší výhodou, kterou vám přinese chodník z latěk, je jeho přenositelnost. Díky šikovné konstrukci ho snadno smotáte a přenesete tam, kde zrovna potřebujete pochozí plochu – to je výhoda i v zimě, kdy ho jednoduše uskladníte uvnitř, kde bude v suchu čekat na další sezónu, aniž by ho rozmary přírody poškodily.

Na chodník z latěk budete potřebovat:

  • hasičskou hadici
  • 12 latěk

U latí odřízněte kulatý okraj
U latí odřízněte kulatý okraj (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Chodník z latěk začněte tím, že zakulacený konec latí odříznete, aby měly z obou stran stejný tvar. Vyznačte si na každé z nich místo řezu a odřízněte na pokosové pile. Pokud ji nemáte, vystačíte si samozřejmě i s jinými nástroji, jen to bude trochu zdlouhavější.

Řez ošetřete nátěrem
Řez ošetřete nátěrem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výjimečně není potřeba odřezané hrany brousit, nemusíte si v tomto případě tímto krokem přidělávat práci. Stačí hrany opatřit nátěrem, impregnací, která je ochrání před poškozením vlhkostí. Barvu naneste důkladně na místa řezu a nechte zaschnout.

Hadici si odměřte a zkraťte na potřebnou délku
Hadici si odměřte a zkraťte na potřebnou délku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pro další krok budete potřebovat dva úseky hadice, každý o délce minimálně dvou metrů a třicet centimetrů – tuto délku si snadno spočítáte, pokud sečtete šířku všech 12 latí a připočtete 11 mezer ve stejné šířce, jako jsou latě. Jde tedy o šířku latě vynásobenou 23.

Latě připevněte k hadici šrouby
Latě připevněte k hadici šrouby (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Latě vyskládejte těsně vedle sebe. Kusy hadice položte na kraje latí, zhruba na celou jejich délku, po stranách můžete nechat volný kus podle potřeby. Šrouby s podložkami připevněte každou lichou lať po obou stranách do hadic. Tím si zajistíte, že mezi latěmi budou stejné rozestupy.

Připevněte takto všechny latě
Připevněte takto všechny latě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Volné latě pak vyndejte a pokračujte, dokud nebudete mít přišroubované všechny. Chodník z latěk teď máte hotový, můžete ho srolovat a venku rozložit na vybrané místo.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 13. 8. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová