reklama

6 tipů na práci s kanalizačními tvarovkami

Oranžové trubky, takzvané KG potrubí, se běžně používají pro kanalizační rozvody nebo odvod dešťové vody. Ukážeme si pár tipů na spojování potrubí. Řekneme si něco o tom, jak pracovat s tvarovkami nebo jak rovně uříznout KG trubku, aby k sobě jednotlivé díly dobře pasovaly.

Nejen o spojování potrubí, ale také o jeho dělení se v textu dozvíte užitečné informace (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

1. Spojování potrubí

Při spojování potrubí vám určitě přijdou vhod spojky. Je to kousek roury, která má na každém konci zvětšený nátrubek. Roury se do tohoto dílu napojí a vnitřní pryžové těsnění zajistí vodotěsný spoj. Roura, která přijde do spojky nasunout, by měla mít sraženou hranu. Ideálně se k tomu hodí trochu hrubší brusný papír. Když hranu srazíte, trubka půjde do spojky snáze zasunout.

Jednoduchá spojka na potrubí
Jednoduchá spojka na potrubí (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

2. Kdo maže, ten jede

Kdo maže, ten jede – a platí to i u KG potrubí. Všechna pryžová těsnění, která jsou uvnitř tvarovek, musíte před použitím namazat. Nejlépe se k tomu hodí speciální tuk, který vám prodají ve stejném obchodě, kde jste si koupili KG trubky. Tuku stačí málo. Díky promazání jdou do sebe trubky, kolena, odbočky a další různé tvarovky nejen snáze zasunout, ale zároveň se zvyšuje i životnost gumového těsnění.

Těsnění v tvarovkách namažte
Těsnění v tvarovkách namažte (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

3. Rovný řez zabezpečí páska

Při spojování KG potrubí se zřejmě nevyhnete tomu, že trubky budete na požadovanou míru řezat. Jak to ale udělat, aby byl řez kolmý? Řešení je jednoduché. Linii řezu si olepte páskou. Čím širší páska bude, tím lepší. Pásku si nalepte na odměřené místo na trubce, a pak ji obmotejte po celém obvodu trubky. Jakákoli odchylka v rovinnosti se na pásce projeví jejím shrnutím, takže snadno poznáte, kde jste při jejím odmotávání od roviny uhnuli.

Pomocí pásky dosáhnete kolmého řezu
Pomocí pásky dosáhnete kolmého řezu (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

4. Nezapomeňte na tužku

Nejste si jistí, zda při spojování potrubí zajela roura do tvarovky dostatečně hluboko? Jednoduchý tip, jak to poznat, spočívá v orýsování zasouvaného potrubí. Tvarovky mají nátrubek hluboký cca 5 cm. Tuto vzdálenost si naměřte na zasouvané trubce a označte si ji tužkou. Jakmile potrubí zajede při zasunování do tvarovky k této rysce, máte jistotu, že je dostatečně hluboko a spoj nepovolí.

Tužkou si vyznačte, kam až se má trubka do tvarovky zasunout
Tužkou si vyznačte, kam až se má trubka do tvarovky zasunout (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

5. Zbytečně se nedřete

Když už víte, jak při spojování potrubí dosáhnout kolmého řezu, bude dobré si povědět něco o tom, jakými nástroji můžeme KG potrubí řezat. Jako první se nabízí pilka na železo. Je to nejlevnější a vyhovující řešení – pokud ovšem máte v plánu jen několik řezů. Když vás ale čeká větší projekt, řežte KG potrubí obyčejnou úhlovou bruskou s kotoučem na železo. Takto lze KG potrubí dělit až překvapivě snadno. Kdo má flexu s nastavitelným počtem otáček, udělá dobře, když je při řezání plastu trochu sníží.

Trubky můžete řezat flexou
Trubky můžete řezat flexou (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

6. Zkoušejte to bez gumy

Pokud budete při spojování potrubí pracovat na jednom místě s více tvarovkami a zkoušet spoje nejprve na sucho, vydělejte z tvarovek gumové těsnění. S tvarovkami se vám pak bude snáze pracovat.

Při sesazování na sucho je vhodné vyjmout z tvarovek těsnění. Pak ho ale nesmíte zapomenout vrátit
Při sesazování na sucho je vhodné vyjmout z tvarovek těsnění. Pak ho ale nesmíte zapomenout vrátit (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Až poté, co budete mít jasno, jak kolena vychýlíte, kam dáte odbočku a podobně, můžete těsnění do tvarovek vrátit, promazat a všechno spojit napevno. Dejte pozor, abyste gumové těsnění nedali do tvarovek obráceně – má specifický tvar. Klidně si to předtím, než ho vyděláte, vyfoťte mobilem.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 31. 8. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč