Loupání barvy a jemné puchýřky jsou noční můrou každého kutila, který se rozhodne vymalovat byt svépomocí. Malířský váleček nám sice dokáže práci usnadnit, ale na druhou stranu nás umí i pěkně potrápit. Co dělat, když se při malování stěny odlupuje starý nátěr a zůstává nám na válečku? Poradíme, jak se vyhnete loupání barvy.
Loupání barvy při natírání stěny válečkem
Loupání barvy na zdi nepůsobí pěkně a nám nezbývá nic jiného než ji opravit. Pohled na nově vymalovanou stěnu, která se začne odlupovat, je žalostný. Ať už se pustíme do malování interiéru z jakéhokoliv důvodu, neměli bychom v žádném případě podcenit důkladnou přípravu. V některých případech stačí pouze zdi zbavit nečistot a prachu, jiné případy si žádají větší zásah. Nejjednodušší by pro nás bylo překrýt starý nátěr novým. Bohužel to tak nefunguje.
Ve chvíli, kdy se fyzicky pustíme do natírání stěny válečkem, může nastat první problém. Loupání barvy již při prvních tazích válečkem či bezprostředně po malování stěny je velmi stresující. Bohužel se však jedná o velice častý jev při malování místnosti svépomocí. Příčin může být hned několik. Barva se může začít odlupovat, pokud natíráme vlhký podklad, jenž nestihl pořádně zaschnout.
Stejný jev nás zaskočí, jestliže se rozhodneme vymalovat zaprášenou stěnu či nečistý povrch. S největší pravděpodobností je však loupání barvy způsobeno větším množstvím nátěrů, které chceme přetřít. V neposlední řadě může tento problém způsobit příliš hustá barva. Ředění barvy je tak trochu alchymie. Pokud ji naředíme moc, budeme mít na zdi "kocoury". Pokud ji naředíme málo, barva se bude olupovat.
Před samotným natíráním stěny musíme zkontrolovat stav povrchu, který budeme malovat. Podklad musí být vždy suchý, pevný, čistý, odmaštěný a bez prachu či nesoudržných vrstev. Nejprve tedy musíme zjistit, zda je nutné stěny škrábat.
Stačí nám k tomu jednoduchý trik. Váleček namočíme do teplé vody, přiložíme jej na stěnu a několikrát jím přejedeme po zdi, kterou chceme malovat. Jestliže se začne předchozí nátěr lepit na váleček, škrábání se nevyhneme. Nátěr musíme odstranit.
Starý nátěr musíme odstranit vždy z celé zdi, nikoliv jen z její části. Stěnu rozmyjeme vodou se saponátem. Směs se řádně promíchá a válečkem nebo štětkou se nanáší na stěnu. Zajistíme tím odmaštění a rozmytí zbytků staré malby. Povrch se kompletně sjednotí jak do nasákavosti, tak do barvy. Původní nátěr odstraníme špachtlí. Pokud bychom dali do vody větší množství saponátu, vytvoří se na povrchu stěny bublinky, které stačí po zaschnutí seškrábnout špachtlí.
Po důkladném oškrábání přijdou na řadu opravy drobných trhlin a děr, např. po hmoždinkách. Nejprve však musíme zajistit čistý povrch, ze stěny odstraníme veškerý prach. Na trhlinky použijeme akrylátový tmel. Natáhneme jej na zeď, necháme zaschnout a zhruba po 1 hodině jej můžeme přebrousit brusnou sádrokartonářskou mřížkou.
Přebroušený povrch znovu zbavíme prachu a můžeme se pustit do penetrace. Penetrování zdi před malováním zajistí sjednocení nasákavosti podkladu a zařídí lepší přilnavost barvy na stěnu.
Jakmile dodržíme všechny tyto kroky, můžeme se pustit do malování. Loupání barvy se již nemusíme obávat. Zvolíme správnou barvu, připravíme si váleček a teleskopickou tyč, která nám usnadní práci při malování velkých ploch a stropu. Váleček namáčíme do barvy. Přebytečný materiál otíráme o plastovou malířskou mřížku.
Loupání barvy může být způsobeno špatnou volbou válečku
Jestliže se chceme vyhnout loupání barvy, musíme zvážit i správnou volbu válečku. Na trhu je celá řada válečků, které se liší nejen v použitém materiálu, tak i ve velikosti. Šířku válečku volíme podle místa, které chceme natírat. Vzhledem k tomu, že se chystáme natírat stěnu, volba velikosti je jasná. Nyní se musíme zaměřit na zvolený materiál.
Pokud budeme natírat hladký povrch, je dobré použít váleček z mikrovlákna nebo polyamidu s krátkým vláknem. Je-li natíraný povrch hrubý, nejlépe poslouží polyamidový váleček se středně dlouhým vláknem. Jestliže se však stále obáváme loupání barvy při natírání válečkem, můžeme pro malování stěny použít také malířskou štětku nebo pistoli.
Zdroj informací: dumbarev.cz; nejremeslnici.cz; bal.cz
Publikováno: 1. 9. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová