reklama

S produkty z betonu se setkáváme téměř všude. Napadlo vás někdy, jak vznikají?

Víte, jak vznikají výrobky z betonu? Na začátku je hromada kamenné drtě a na konci třeba betonová lavička nebo obrubníky chodníku. Představíme vám náročné řemeslo, které z ničeho dokáže vytvořit něco. A navíc takové něco, které vydrží téměř navěky.

Výrobky z betonu jsou praktické i estetické (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak vznikají výrobky z betonu?

Výrobky z betonu i beton samotný jsou jedněmi z tradičních produktů, které nabízí moderní doba. Beton je stavební materiál, který vzniká z pojiva, plniva, vody, přísad a příměsí. Po zatuhnutí pojiva vznikne pevná a kompaktní směs. Pojivem rozumíme cement a plnivem kamenivo (používá se drobnější frakce). Současné betonové směsi se vyrábějí z portlandského cementu. 

Třebaže beton vzniká v podstatě chemickou reakcí a nejedná se tedy o typický výrobek přírodního charakteru, přece jen jej občas nemusíme od přírodních materiálů rozeznat. Ostatně použité ingredience na výrobu betonu jsou ryze přírodní – písek, kámen, voda, a dokonce i cement (jedná se o směs oxidu křemičitého a vápenatého, páleného vápence, jílu a písku).

Základem všeho je obyčejné zrnko písku. Písek se těží v pískovnách, což jsou povrchové lomy. Zde se písek, resp. spíše štěrkopísek, odebere a na nákladních autech nebo dopravníkovými pásy je přemístěn na místa, kde se pere a čistí, drtí a posléze třídí podle frakcí. Roztříděné druhy se ukládají na venkovních haldách, odtud jsou podle potřeby odebírány k dalšímu zpracování. Písek je surovina stálá, proto jí nevadí žádné povětrnostní podmínky.

Základem je písek dolovaný v pískovnách
Základem je písek dolovaný v pískovnách (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Betonářské závody jsou velkými odběrateli písku jako vstupní suroviny. V jejich prostorách se písek skladuje a zpracovává v silech. Odtud je pak dávkován do tzv. skypů, dále pak do míchaček, kde se mísí s dalšími surovinami.

Ocelová sila uchovávají písek a štěrkopísek
Ocelová sila uchovávají písek a štěrkopísek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Namíchaná a mírně zavlhlá směs pak již může zamířit buď přímo ke koncovému zákazníkovi, nebo se používá právě na výrobu prefabrikátů. Za tím to účelem je předávána do vibrolisů, což jsou zařízení, která pomocí vibrací a současného lisování betonové směsi ve formách tvoří hotové výrobky z betonu. Následně se výrobky zformují do požadovaného tvaru a předávají se ke zrání do zracích regálů. Zde jsou uskladněny po nezbytně dlouhou dobu, aby došlo k dokonalému zpevnění a vyzrání betonu.

Ve zracích skladech dochází k vyzrání výrobků
Ve zracích skladech dochází k vyzrání výrobků (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Poslední cestou je pak cesta k zákazníkovi. Pokud bychom sledovali skutečně cestu jednoho zrnka písku od vytěžení v lomu až po vyskladnění hotového výrobku z betonu, uplyne cca pouhých 18 hodin. Obecně lze říci, že zhruba 1 m² výrobku z betonu zvládne vibrolis vyrobit za 13–15 vteřin.

Hotové výrobky z betonu jsou na paletách předávány do prodeje
Hotové výrobky z betonu jsou na paletách předávány do prodeje (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Mnoho firem, které se zabývají výrobou betonových prefabrikátů a dodávají na trh své výrobky z betonu, dokázalo "dotáhnout" své výrobky k dokonalosti. Základem takových betonových prefabrikátů je tzv. tvarovka. Tvarovka je výrobek, který je svým vzhledem i vlastnostmi téměř k nerozeznání od přírodního kamene. Při výrobě nejen tvarovek, ale i dalších prefabrikátů se do základní směsi betonu přidávají také barviva. Proto je možné si koupit různě barevné výrobky. 

Ztracené bednění je nezbytná potřeba ve stavebnictví
Ztracené bednění je nezbytná potřeba ve stavebnictví (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kromě zmíněných tvarovek nabízejí betonářské společnosti i mnoho dalších výrobků:

  • dlažby
  • obrubníky
  • ploty a zdi
  • schodiště
  • palisády
  • ztracené bednění
  • studny a kanalizace
  • svodidla, přídlažby a propusti
  • dekorativní a užitné předměty
Nejrůznější obrubníky využijeme na pozemních komunikacích i na zahradách
Nejrůznější obrubníky využijeme na pozemních komunikacích i na zahradách (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Český kutil doporučuje použít betonové tvarovky na plot, odhlučnění nebo opěrné a okrasné zdi. To jsou některé stavby, které vytvoříte s betonovými tvarovkami BEST – LUNETA. Díky univerzálnímu modernímu designu a hladkým pohledovým stranám s jemnými fazetami v 7 barevných variantách je možné, abyste plot i zdi přizpůsobili svému domu, chalupě či zahradním prvkům.

Někdy odběratelé váhají, jaký výrobek z betonu bude pro ně ten nejlepší. Proto betonářské firmy i prodejny nabízejí rady svých proškolených odborníků, kteří zákazníkovi poradí a pomohou. Samozřejmostí jsou katalogy i nejrůznější vizualizace, v ceně pak i návody nebo doporučení na další specialisty, kteří mají zkušenosti s pokládkou nebo instalací.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu; BEST, a.s.

Publikováno: 4. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Martina Pilzová