reklama

Pivaři, pozor! Plechovky od piva nevyhazujte, potěší manželku

Už jsme tady měli květináče z pneumatik, plastových trubek nebo rýn. Teď se podíváme na využití plechovek. Právě z nich si totiž můžeme originální květináče vyrobit. Výhodu mají lidé, kteří rádi pijí plechovkové pivo nebo jedí hotová jídla z plechovek. A vůbec nejlépe jsou na tom ti, co mají kamarády ve sběrném dvoře. Tam je plechovek požehnaně.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Využití plechovek je mnohostranné (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Využití plechovek – snadno a rychle

Nebojte se, následující návod na využití plechovek není nijak komplikovaný – naopak je až překvapivě jednoduchý. Uvedený postup nemusíte brát doslova, sami ho můžete změnit a vylepšit. Ať se dílo podaří. 

Co budeme potřebovat:

  • plechovku – může být vysoká i nízká, ale musí být prázdná
  • nůžky
  • lepidlo
  • kus látky
  • elektrikářskou pásku

Plechovky zbavte polepů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Plechovky zbavte polepů

Nejprve je potřeba plechovky vyprázdnit. Pokud se, pánové, rozhodnete vyrábět květináče z plechovek od piva, vyprazdňujte je raději postupně, ne naráz. Jinak hrozí, že výsledek práce nebude odpovídat vašim ani manželčiným představám. Pro naše využití plechovek musí být tyto nejen prázdné, ale také odmaštěné. U obyčejných plechovek odstraňte celé víko, u pivních plechovek víko odstřihněte nůžkami. Pozor – plechovky mohou mít velmi ostré hrany. Doporučujeme je proto přelepit například elektrikářskou páskou.

Hodí se i plechovky od piva. Stačí je nahoře uřezat
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Hodí se i plechovky od piva. Stačí je nahoře uřezat

Druhým krokem je výběr vhodné povrchové úpravy plechovek. V našem případě jsme se přiklonili k textilu. Stačí si vzít zbytek hezké látky a odstřihnout z ní pás o výšce, která odpovídá výšce plechovky. Délka pásu by se měla rovnat obvodu plechovky plus cca 3 cm. Představivosti se samozřejmě meze nekladou. K povrchové úpravě při tomto využití plechovek můžete samozřejmě použít například i jakoukoli barvu ve spreji.

Hezčí provedení spočívá v kombinaci plechu a textilu. Výsledkem přitom nemusí být pouze květináč
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Hezčí provedení spočívá v kombinaci plechu a textilu. Výsledkem přitom nemusí být pouze květináč

Jak látku k plechovce přichytnout? Možností je spousta. Od oboustranné samolepicí pásky až například po tavné lepidlo. Důležité je, aby látka na kovu dobře držela. Tímto je podstatná část práce u konce. Kdo si chce vyhrát, může výsledný plechovkový květináč dozdobit třeba šňůrkou z konopného provázku. Lepší funkčnost takovýto květináč získá, když do něj zespodu vyvrtáte malý otvor a celý výrobek pak postavíte do misky s vodou. Nebude tak hrozit, že květináč přelejte a rostlina bude dostávat rovnoměrnější příděl vláhy.

Nebojte se experimentovat

Lepší funkčnost takový květináč získá, když do něj zespodu vyvrtáte malý otvor a celý výrobek pak postavíte do misky s vodou. Nebude tak hrozit, že květináč přelejte a rostlina bude dostávat rovnoměrnější příděl vláhy.

Využití plechovek je pochopitelně mnohem širší. Kdo třeba pěstování rostlin neholduje, může si stejným způsobem vyrobit odkládací místo na tužky a propisky, kterými si ozdobí stůl. Pro chlapy z dílen a vůbec všechny kutily pak mohou plechovky sloužit jako levný box na uskladnění hřebíků, šroubů nebo drobnějšího nářadí.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky 

Publikováno: 7. 9. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč