reklama

Pojďme si vyrobit vozík na převoz skleněné tabule

Všestrannost a kreativita českých kutilů nezná meze. Jedním z vychytaných pomocníků, které navrhnul a vlastnoručně sestavil mladý vynálezce, je zvedák na skleněné tabule. Držák je ukázkou, jak si ulehčit práci a ukázat ostatním, že kupování drahých pomůcek v obchodě nemusí být vždy jedinou možnou volbou.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zvedák na skleněné tabule je pomocník k nezaplacení (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zvedák na velké skleněné tabule

Prvotní nápad na sestavení pojízdné mašinky na převoz skleněné tabule vznikl za účelem ulehčení práce. Prosklené dveře a okna jsou celkem těžké. Jejich montáž vyžaduje nejen zručnost, ale i fyzickou sílu. Ve chvíli, kdy chceme přesunout více dveří během krátké chvíle, vyvstane myšlenka, jak si jejich převoz usnadnit.

Doma vyrobený vozík na převoz skleněné tabule vypadá, jako by právě vyjel z výrobní linky. I když se dá taková podobná vychytávka zakoupit, není nad domácí výrobu. Jedná se o šikovného pomocníka, který nám nejen udělá spoustu práce, ale zároveň ušetří i naši peněženku. Jeho základem je rám z jeklu, který si mladý kutil přivezl v podobě stojanu ze sběrného dvora. K jeklovému ránu přidal kolečka a řídítka. Pro tuto funkci perfektně posloužil starý nákupní vozík. Dále je zvedák vybaven heverem z auta, pomocnou pružinou a baterií, která slouží jako pohon elektrického navijáku.

Základem zvedáku je kovový rám z jeklu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Základem zvedáku je kovový rám z jeklu

Zvedák na skleněné tabule funguje úplně jednoduše a práci s ním zvládne naprosto každý. Jestliže potřebujeme převést velkou skleněnou výplň dveří, přisuneme zvedák ke skleněné výplni dveří tak, aby přísavky směřovaly zhruba na střed výrobku. Ve chvíli, kdy máme vozík přistaven ke skleněným dveřím, zapneme elektrický naviják a posuneme přísavky na sklo směrem nahoru tak, aby byly přísavky rovnoměrně rozvrženy po ploše skla a dveře neměly šanci se převážit. Kovový rám s přísavkami nastavíme do potřebného úhlu, v kterém jsou skleněné dveře opřeny o stěnu. Nyní použijeme přísavky. Přísavky jsou podtlakové. Přisuneme je ke skleněné tabuli, vysajeme z nich vzduch a dveře se pevně přichytí.

Skleněné tabule se přisají k přísavkám
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Skleněné tabule se přisají k přísavkám

Ve chvíli, kdy máme skleněnou plochu přisátou k přísavkám, zapneme baterii a elektrickým navijákem nazvedneme kompletně celé dveře. Nyní můžeme těžké dveře převést, kam potřebujeme.

Kovová konstrukce s přísavkami je navíc vybavena mechanismem, který když povolíme, můžeme s dveřmi libovolně pohybovat. Aretace je možná o celých 360 °. Skleněné tabule tak můžeme převážet buď na výšku, či na šířku podle toho, jak je pro nás nejvhodnější.

Výroba zvedáku na skleněné tabule trvala mladému domácímu kutilovi zhruba 20 hodin. Veškeré práce si dělal sám a vozíku dal osobitý design. Nyní se stal nejen nepostradatelnou pomůckou při jeho práci, ale navíc i ceněným pomocníkem jeho kamarádů či sousedů.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 5. 9. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o.; Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová