reklama

Vyrobte si doma své vlastní stavební síto z barelu

Stavební síto je perfektní pomocník při získávání zeminy bez drnů a kamenů nebo prosátého písku. Na trhu najdeme hned několik provedení tohoto pomocníka. Není však nad to, šetřit svou vlastní peněženku a vyrobit si stavební síto z věcí, které běžně najdeme doma. Nevíte jak na to? Pojďme se na to nyní společně podívat.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Stavební síto v podobě prosévačky na zeminu je výborný pomocník (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Doma vyrobené stavební síto

Koupě stavebního síta není zdaleka jediný možný způsob, jak docílit perfektně prosáté zeminy či prosátého písku. Podobného pomocníka si velice jednoduše můžeme vyrobit doma zcela sami a z věcí, které najdeme ve staré kůlně, stejně jak to udělal mladý domácí kutil. Základem jeho prosévačky na zeminu je stará kolíbková míchačka. Je vybavena podvozkem, motorem a diferenciálem. Nově na tuto míchačku přidělal jen pletený válec ze starého sudu.

Jím vyrobené stavební síto je vybaveno podstavcem. Podstatou tohoto podstavce je stanovení výšky prosévačky. Původní stará míchačka je ve své klasické poloze nakloněna a prosátá hlína by nepadala na místo k tomu určené. K míchačce tedy přivařil nožičku, kterou zaaretuje prosévačku v potřebné výšce a prosátá hlína padá přímo do podstavce.

Flexou rozřežeme kovový barel
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Flexou rozřežeme kovový barel

Základem prosévacího mechanismu je obyčejný kovový sud. Sud rozřežeme na 3 části. Vezmeme si flexu a po obvodu odřízneme spodní a vrchní část kovového sudu. Získáme tedy spodek, prostředek a vršek. Prostřední část nyní potřebovat nebudeme. Pro prosévací pletený válec použijeme pouze spodní a vrchní část sudu.

Pro výrobu prosévacího válce potřebujeme roxorové tyče do betonu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pro výrobu prosévacího válce potřebujeme roxorové tyče do betonu

Jakmile máme sud rozřezaný, připravíme si roxorové tyče do betonu. Tyče zkrátíme na délku 60 cm. Pro výrobu pleteného prosévacího válce použijeme 6 roxorových tyčí, které vložíme doprostřed odříznuté spodní části sudu a postupně je svářečkou přivaříme. Nejprve přivaříme tyče k spodní části sudu a následně i k vrchní části uříznutého kovového válce.

Králičí pletivo ustřihneme tak, aby mělo jistý přesah
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Králičí pletivo ustřihneme tak, aby mělo jistý přesah

Korpus prosévacího válce máme hotový. Vezmeme si obyčejné králičí pletivo a namotáme jej kolem dokola vyráběného prosévacího stavebního síta. Pletivo upevníme vázacím drátem. Vždy je dobré ustřihnout pletivo tak, aby mělo jistý přesah. Kdybychom jej ustřihli naprosto přesně podle obvodu válce, začalo by se nám rozjíždět a prosévací válec by neplnil svou funkci.

Pletivo připevníme k válci vázacím drátem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pletivo připevníme k válci vázacím drátem

Ustřihneme dvě délky vázacího drátu. Jeden umístíme na vrchní část válce a druhý na spodní. Pomocí kleští musíme vázací drát pevně utáhnout, aby držel králičí pletivo pěkně napnuté.

U prosévacího válce je opravdu důležité, aby mělo pletivo jistý přesah a nemělo šanci se rozjet. Následně naházená hlína či písek se bude uvnitř stavebního síta v podobě bubnu mlít, narážet na roxory a ven přes králičí pletivo pak vypadne pouze čistý materiál.

Stavební síto nakonec nastříkáme antikorozním nátěrem. Kdyby přeci jen začalo pletivo rezavět, dá se velice jednoduše sundat a místo něj použijeme nové pletivo. Oprava je velice jednoduchá a rychlá.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 12. 9. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová