Jak na opravy keramiky, respektive rýh v ní jednoduše a bez námahy? Pomůže nám šikovný a zdatný pomocník, který je specialistou nejen na zmíněnou keramiku, ale také na porcelán nebo kameninu.
Oprava keramiky jednoduše a bez námahy
Prasklý hrnec nebo mísu dříve zručně a poměrně dekorativně zvládl opravit dráteník. Taková oprava keramiky spočívala v tom, že dráteník omotal a utáhl drát okolo "postiženého" kusu nádobí a hrnec nebo mísa mohly vesele sloužit do úplného rozpadu.
Dnešní keramika, ale také kamenina nebo porcelán, není zdaleka jen nádobí do kuchyně. Zahrnuje i sanitu – tedy dřezy, umyvadla, vany nebo klozety. Zvlášť taková sanita z porcelánu je sice stálá, ale ne nesmrtelná, je pevná, a přitom křehká. Takže pokud se kousek umyvadla nebo klozetu poškodí a odštípne, je to docela velký problém. Jak potom vypadá taková oprava keramiky nebo porcelánu?

Odštípnutý kousek porcelánu, rýha ve smaltu nebo prasklá keramika si zaslouží opravu, a ne vyhodit do smetí. A my na to máme specialistu - opravný smalt v tubě. Je odolný vůči teplu i chladu, odolá teplotám až do +100 °C, teplé vodě a čisticím prostředkům. Rychle schne a po uschnutí vytvoří lesklou a trvanlivou povrchovou úpravu.

Než ale pustíme našeho specialistu v tubě k práci, musíme mu připravit vhodné prostředí. Je potřeba očistit a odmastit. Na to se nejlépe hodí prostředek na mytí nádobí nebo přímo odmašťovač.

Tuto techniku můžeme použít nejen na opravu smaltu, porcelánu, keramiky a kameniny, ale také na veškerou bílou techniku v domácnosti – to znamená na lednice, mrazničky, pračky nebo mikrovlnné trouby. Vyřešíme tím nejeden nevzhledný škrábanec, rýhu či hlubší poškození.

Smalt vymáčkneme na papír nebo na kousek igelitu a k aplikaci použijeme štěteček, který je přiložený k tubě se smaltem. Jakmile ale tubu načneme, musíme pracovat docela rychle, protože smalt na vzduchu rychle zasychá.
Pokud se ale povede udělat rýhu hlubokou, bude potřeba udělat několik nánosů. Každou vrstvu necháme zaschnout minimálně 4 hodiny, abychom měli jistotu, že se spodní vrstva nerozmaže. Malá rýha bude zasychat cca 10 minut, ale vytvrdne až za 24 hodin.
A jak si poradit, když potřebujeme porcelán nebo keramiku slepit? Na to je tu lepidlo. Takové lepidlo bezpečně a pevně slepí rozbité předměty z kameniny, keramiky nebo porcelánu. Hrana rozbitého střepu musí být lehce potažena tímto lepidlem a je dobré ji předem navlhčit vodou, protože lepidlo se pak může rovnoměrně nanášet a spoj tak perfektně sedí.
Lepidlo je také vhodné pro lepení všech ostatních kamenných předmětů vyrobených z keramických litých materiálů, jako je sádra, cement, beton, a dokonce i pro opravu terakotových a hliněných nádob. Povrch slepeného předmětu potom můžeme zaretušovat právě tekutým smaltem.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; AC MARCA Czech Republic s.r.o.; svicky.net
Publikováno: 8. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová