reklama

Vyrobte si originální stojan na deštníky. Z pneumatiky

Stojan na deštníky může být originálním doplňkem každé domácnosti nebo dílny. Jeho výroba je stejně jednoduchá, jako rozevření deštníku. Ukážeme si to na příkladu. V našem případě totiž budeme stojan vyrábět ze staré pneumatiky. Logicky tedy najde uplatnění například v dílně automobilového nadšence. Hotovo může být za jedno odpoledne. Ukážeme si, jak na to.

Výroba stojanu na deštníky může mít mnoho podob, využít se dá i stará pneumatika (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výroba stojanu na deštníky. Než začnete

Uvedený postup slouží pouze jako inspirace. Pokud se rozhodnete, můžete si postup upravit podle svých potřeb nebo materiálu, který máte k dispozici. Volit můžete například různé průměry pneumatik, počet deštníků, který stojan pojme, nebo barevné kombinace výrobku. Časová náročnost práce je zhruba dva hodiny.

Co budeme potřebovat:

  • starou pneumatiku
  • akuvrtačku a pár vrutů
  • vrtací korunku
  • kousek desky
  • 4 kabelové průchodky

Nejprve pneumatiku důkladně očistíme
Nejprve pneumatiku důkladně očistíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejprve je potřeba pneumatiku, ze které bude stojan vyroben, důkladně očistit a odmastit. Pneumatiku tak stačí otřít hadrem s technickým benzinem, a nakonec povrch omýt jarovou vodou. Pokud zrovna žádnou volnou pneumatiku nemáte, zkuste se poohlédnout ve sběrném dvoře – tam jich naleznete dostatek.

Vykružovací korunkou vyvrtáme otvor pro deštník
Vykružovací korunkou vyvrtáme otvor pro deštník (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tady se stojan na deštníky, respektive jeho výroba, dostává možná do nejtěžší situace. Ale nebojte, pro zručného kutila nepůjde o nic mimořádného. Do akuvrtačky si upneme vykružovací korunku a do pneumatiky vyvrtáme tolik děr, kolik v ní budeme potřebovat uskladnit deštníků. Průměr korunky by měl odpovídat průměru kabelové průchodky, kterou posléze do otvoru vložíme. Docílíme tak toho, že zakryjeme nerovnosti, které při vrtání do gumy zákonitě vzniknou.

Gumu přišroubujeme k desce, aby držela na místě
Gumu přišroubujeme k desce, aby držela na místě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Teď je potřeba z pneumatiky udělat stojan – tedy zajistit, aby pneumatika stála stabilně na místě. Je to velmi jednoduché. Pneumatiku přišroubujme vrutem ke kusu desky, která bude sloužit jako podstavec. Stačí cca 40 cm dlouhá ohoblovaná deska, kterou ke pneumatice přišroubujeme vrutem z vnitřní strany gumy.

Nakonec stojan barevně upravíme
Nakonec stojan barevně upravíme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nakonec přijde na řadu povrchová úprava. Pneumatiku doporučujeme přestříkat černou barvou, dostane tak stejný lesk jako úplně nová guma. Jak už bylo řečeno v úvodu článku, stojan na deštníky a jeho výroba je kreativní proces. Takže jinou barvou můžete ošetřit zmiňované kabelové průchodky, jinou dřevo, které gumu stabilizuje. Až si s barvičkami vyhrajete, budete mít hotovo.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky 

Publikováno: 14. 9. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč