Pokud máte venkovní vodovod, máte ideální místo, odkud brát vodu pro venkovní potřebu – tedy za předpokladu, že používáte vodu z vlastního vrtu či vlastní, hygienicky nezávadné studny. Takovou vodou můžete samozřejmě bez obav i zalévat, aniž by cifry na vodoměru nenaskakovaly stejně rychle jako zisky na burze na Wall Streetu. Pokud k vodovodu neustále upevňujete hadici, mámě pro vás zajímavý nápad, jak tento systém vyladit a vylepšit.
Jak vylepšit venkovní vodovod?
Abychom nemuseli pro každou kapku vody běhat do útrob domu či do sklepa, vyplatí se instalovat na vnější stranu domu, nejlépe směrem do zahrady, venkovní vodovod. Takový vodovod na domě má spoustu výhod. Napojíme na něj hadici na zalévání, napustíme si vodu do kbelíku nebo si pod ním umyjeme ruce.
Jen kdybychom nemuseli pokaždé smotávat hadici, uklízet kbelíky a konve a vymetat louže, které se zde po každém použití vodovodu vytvoří. Nejlepší by bylo vdechnout takovému místu nějaký šikovný nápad, jak venkovní vodovod vyladit, poradit si s nepoddajnou hadicí a zamezit vodě, aby se bez užitku vsakovala do spár v dlažbě.

Pokud chceme mít rustikální venkovní vodovod, chtělo by to také rustikální cihly. Nemusí být nové, vcelku stejným způsobem se dají použít cihly bourané, které očistíme od zbytků malty nebo jiné směsi. Podstatné je, aby cihly byly celé.

Z prkna si nařežeme asi 4–5cm kousky, které využijeme jako tzv., distanční body. Protože budeme cihly lepit pěnou, potřebujeme kvůli rustikálnímu vzhledu širší spáru mezi cihlami, a to nám zajistí právě tyto kousky dřeva, které budeme vkládat mezi cihly. Prostor mezi cihlami pak vypěníme a spáru vyplníme spárovací hmotou.

Vyznačené místo pro první cihlu vypěníme montážní lepicí pěnou. Vůbec neuškodí, pokud je místo mírně vlhké, pěna bude vázat tím lépe.

Velkým a platným pomocníkem nám dnes bude vodováha. Pokud nevyvážíme první cihlu do dokonalé roviny, bude se nám sloupek kácet. A není nic ošklivějšího, než nakřivo postavený sloupek z cihel.

Postupně stavíme sloupek takto: na přilepenou cihlu umístíme dva kousky nařezaného dřeva, opatrně zahrneme pěnou, aby se dřevo usadilo, a na tuto vrstvu opět opatrně položíme další cihlu. Mezi jednotlivými cihlami nám tak vzniká kýžený prostor pro spáru.

Do prostoru před sloupkem postavíme konev nebo kbelík, který budeme na zahradě nejvíce používat. Okolo pak na zkoušku vyrovnáme cihly, abychom měli představu, jak velké místo budeme potřebovat, a také kolik cihel si máme připravit.

Rámeček budeme vyzdívat stejně jako sloupek, avšak zde místo vodováhy použijeme úhelník, abychom měli jistotu, že nám cihly neutíkají někam za roh. Mezi cihly budeme opět vkládat distanční dřívka, abychom docílili stejně široké spáry mezi všemi cihlami.
Instalace vodovodu

Místo starého a nepříliš praktického kohoutku budeme instalovat plastové instalatérské spojky, protože budeme chtít mít najednou přístupný kohoutek nejen pro hadici, ale i pro napouštění konve nebo kbelíku. Jde nám také o to, aby byl venkovní vodovod pohledově pěkný.

Jako první namontujeme fitinku, kterou v části závitu obtočíme kouskem koudele.

Fitinku utáhneme kleštěmi sikovkami. Musíme pracovat tak, abychom "neožvejkali" kleštěmi vroubkování v povrchu fitinky, jinak bychom jí už nikdy nepovolili.

Než na fitinku umístíme rozbočku, budeme potřebovat kousek trubky. Tu si odměříme a instalatérskými kleštěmi odstřihneme potřebný kousek. Instalatérské kleště či nůžky na plastové a PVC trubky nám usnadní práci a řez bude čistý.

Trubku a další fitinku nasadíme na rozehřáté výstupky polyfúzní svářečky a nahřejeme. Polyfúzní svářečka je určena k nahřívání konců termoplastických trubek a tvarovek, nejčastěji z polypropylenu nebo z polyethylenu.

Nahřáté díly spojíme k sobě a necháme vychladnout a zatvrdnout. Polyfúzním svařováním trubek vzniká kompaktní spoj o vyšší pevnosti, než má samotná trubka.

Stejným způsobem nahřejeme a spojíme i fitinky ve zdi. Takto následně můžeme vytvořit i složité spoje.

Než jsme dokončili instalaci fitinek na venkovní vodovod, nízkoexpanzní pěna mezi cihlami nám již dostatečně zatuhla, takže můžeme opět pokračovat v práci s vyzdíváním sloupku.

Protože chceme mít fitinky schované ve sloupku, musíme je obezdít cihlami. Ty bude potřeba nařezat na kousky. Proto si cihlu rozměříme a vyznačíme díly, které se budou řezat.

Cihly se obvykle řežou úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.

Jakmile máme sloupek dostatečně vysoký a pěna mezi cihlami je zatvrdlá, můžeme si namíchat spárovací hmotu a pustit se do finálních úprav.

Při spárování budeme muset projevit dostatek trpělivosti, abychom spárovací hmotu dostali do všech spár. Jakmile zaschne, ometeme cihly jemným koštětem.

Vedle sloupku pak vyvrtáme vrtačkou a dlouhým vrtákem do betonu (vidiákem) dva otvory pro dvě hmoždinky. Sem usadíme držák na hadici, na který se bude hadice navíjet. Tím se zbavíme věčného uklízení nebo přeskakování hadice na zemi a nebudeme muset hadici k venkovnímu vodovodu pořád natahovat.

Hadice je důmyslně ukryta v bubnovém systému závlahy, který kromě hadice obsahuje i přípojky a koncovky. Můžeme tak zahradu zalévat sofistikovaně a měnit koncové trysky podle potřeby.
Pokud pracujete i s potřebami pro instalatéry a není pro vás problém si doma zapojit vodovod nebo opravit odpad, může se vám hodit polyfúzní svářečka. Svářečka má nastavitelný teplotní rozsah 0 až 300 °C s rychlým náběhem pracovní teploty do 10–15 min. Ke svářečce se vám budou hodit nástavce s teflonovou vrstvou v průměrech 20, 25, 32, 40, 50, 63 mm, které jsou společně s nůžkami na trubky a svinovacím 3m metrem součástí celého balení.

Rustikálně laděný venkovní vodovod dodá naší zahradě kouzlo originality. A přitom jde o velmi praktickou záležitost, která nám ušetří čas i námahu. Pokud ostatně není pro někoho rustikální styl doménou, může si design takového vodovodu přizpůsobit svému vkusu ať do moderny, nebo třeba industriálně.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; BEST, a.s.; GARLAND distributor, s.r.o.; LEVIOR s.r.o., Fiskars

Publikováno: 15. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová