reklama

Dekorace na stěnu za pár kaček

Pokud máte doma nějaké staré bedničky, které měly kdysi dávno své použití, ale nyní je už jen uklízíte z místa na místo, máme pro vás šikovný nápad. Vdechněte bedničkám nový život a zabydlete je. Vyrobte si originální dekorace na zeď pomocí upcyklace starých věcí, uděláte něco i pro naši planetu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dekorací na zeď může být i vkusné police na nářadí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dekorace na zeď jako upcyklace starých věcí 

Naše sklepy, půdy, komory nebo kůlny občas skrývají tolik starých, na první pohled už nepotřebných věcí, že by se možná vyplatilo povolat uklízecí četu a všechno to staré haraburdí vyprovodit jednoduše na smetiště. Než to ale uděláte, pečlivě se těmi svědky starých časů proberte a zapřemýšlejte, jestli by nestálo za to dát takovým věcem nový směr a život. Třeba je využít jako dekorace na zeď.

Mnohdy opravdu narazíte na originální a kuriózní předměty, ke které ale máte nějakou citovou hodnotu – prasklá váza po babičce, stará dláta po pradědečkovi řezbáři nebo bedničky od kávy, na kterých jste jako děti sedávali na zahradě. 

Takové věci by byla škoda vyhodit. Přitom stačí jeden obyčejný šikovný nápad a díky upcyklaci (přeměna starých a nepotřebných produktů na produkty s vyšší užitnou hodnotou) vytvoříte třeba zajímavou dekoraci na zeď, která vás nemusí stát ani korunu.

Staré řemeslné nářadí rozhodně nevyhazujte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Staré řemeslné nářadí rozhodně nevyhazujte

Starý šuplík z vysloužilého sekretáře poslouží jako rámeček. Podle opotřebení jej očistěte, zbruste nerovnosti, spravte poškozené části. Je potřeba, aby byl šuplík celý a nerozpadl se, když jej potom pověsíme jako polici na nářadí. Do šuplíku naskládejte dekorativně staré vyřazené nářadí z dílny.

Kreativita je dar, objevte ji v sobě i vy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kreativita je dar, objevte ji v sobě i vy

Jako dekorace se hodí v podstatě všechno – vyřazené nářadí, ozubená kola, ložiska, kliky, části strojů. Tyto předměty očistěte a dřevěné části natřete přírodním olejem, aby vynikla kresba dřeva.

Nářadí do šuplíku upevníte na kousky kůže a pár vrutů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nářadí do šuplíku upevníte na kousky kůže a pár vrutů

Dekorační předměty do šuplíku upevněte kousky kůže, do kterých po stranách vytvoříte dírky a těmi potom provléknete vrut. Akušroubovákem nebo obyčejným ručním šroubovákem potom ukotvíte všechny předměty na dno šuplíku. Se skládáním předmětů do šuplíku si vyhrajte, aby všechny pěkně vynikly.

Využijte i poškozené hudební nástroje a dejte jim nový smysl
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Využijte i poškozené hudební nástroje a dejte jim nový smysl

Upcyklovat můžete v podstatě cokoliv, tak proč ne třeba starou poškozenou kytaru? Zkuste v ní vytvořit miniaturní svět pro panenky, nebo do ní vkusně usaďte živé kameny, sukulenty, či ji vyzdobte živým mechem.

Staré obrazové rámy, šuplíky nebo bedničky od ovoce či kávy, to všechno jsou skvělé předměty, do kterých si můžete nadekorovat užitné předměty denní potřeby, které vám už dosloužily, ale přesto se vám nechce je jen tak vyhodit. Pusťte uzdu své fantazie naplno a představte si miniaturní pokojíček pro panenky ve staré bedýnce od margarínu nebo polici pro sukulenty v rozbité kytaře. Budete mít doma za pár korun nebo úplně zadarmo zajímavé a originální dekorace na zeď.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 19. 9. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová