reklama

Teče vám do lodi? S naším návodem ke dnu nepůjdete

Oprava kajaku není nic, co by se nedalo udělat svépomocí. Ukážeme si, jak jednoduše opravit poškozený laminátový trup lodě. Při práci se nevyplatí spěchat a je dobré si dopředu všechny kroky připravit. Chemické prostředky a další pomůcky pro opravu laminátu si můžete opatřit v potřebách pro vodáky nebo v dobře zásobených drogeriích.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oprava kajaku se dá zvládnout svépomocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Oprava kajaku rychle a funkčně

Laminát je skvělý materiál, ale není všemocný. Své o tom vědí vodáci, pro které je oprava kajaku i jiných lodí téměř každoročním rituálem. Pokud jste ale laminát ještě nikdy nerepasovali, ukážeme vám jeden ze způsobů, jak toho docílit. Konkrétně půjde o opravu hluboké rýhy.

Co budete potřebovat:

  • brusku
  • pryskyřici
  • skelnou tkaninu
  • tmel

Opravované místo je důležité řádně přebrousit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Opravované místo je důležité řádně přebrousit

Při opravě kajaku je nejprve důležité si repasované místo přebrousit. Ideálně se k tomu hodí excentrická bruska. Pokud ji nemáte, můžete brousit ručně. Pozor: Během broušení laminátu každopádně používejte ochranu dýchacích cest, abyste si neuškodili. Prach ze sklolaminátu je velmi jemný a snadno se dostane do plic. Platí to i v případě, že pracujete venku. Jakmile máte místo přebroušené, je potřeba ho důkladně očistit. Prach můžete ofoukat kompresorem a pak je nutné celé místo odmastit. K tomu se zase hodí technický líh nebo speciální odmašťovadla. Tento krok v žádném případě nepodceňujte, jinak může přijít oprava kajaku vniveč. Na mastném povrchu by následně aplikované vrstvy nedržely.

Tkanina by měla překrývat opravované místo alespoň o 5 cm
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tkanina by měla překrývat opravované místo alespoň o 5 cm

Do pryskyřice se následně vloží sklotextilní tkaniny. Podstatné je, aby pryskyřice i tkaniny překrývaly poškozené místo alespoň o 5 cm na každou stranu. Na opravovanou rýhu je možné nanést více vrstev sklotextilní tkaniny, každá ale musí být důsledně zapravena do pryskyřice. Na opravu menších rýh stačí dvojí překrytí sklotextilní tkaninou. Jako úplně poslední vrstvu můžeme do pryskyřice zapravit geotextilii. Až pryskyřice vytvrdne, textilii strhnete. Tím docílíte toho, že přebytečná pryskyřice zůstane v odtrhnuté geotextilii, a ne na trupu lodi, kde byste ji museli pracně zabrušovat.

Důležité je, aby byla skelná tkanina ponořená do pryskyřice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Důležité je, aby byla skelná tkanina ponořená do pryskyřice

Pokud jde o samotné skelné tkaniny, dají se pořídit v různých gramážích. Větší gramáž poskytuje zpravidla vyšší pevnost, ale zároveň je zase hrubší. Menší gramáž má vlastnosti opačné. I to je důvod, proč se při laminování kombinuje více vrstev skelné tkaniny. Pokud váháte nad tím, jakou gramáž nebo pryskyřici pro opravu kajaku použít, můžete sáhnout po předchystaných laminovacích soupravách, které obsahují všechno potřebné.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

 

Publikováno: 24. 9. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč