reklama

Pít z květináče není ostuda, když jste pták. Návod na výrobu pítka

Na výrobu pítka pro ptáky můžete využít téměř cokoli. Dneska si popíšeme, jak pítko vyrobit ze starých květináčů. Součástí pítka bude i stojan, aby to ptáci neměli daleko na zem, a hlavně aby se cítili bezpečně. Jinak z dalších pomůcek bude potřeba pouze to, co má každý kutil nebo kutilka běžně ve skříni.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výroba pítka skýtá nekonečné možnosti provedení. Využít můžete třeba květináče (Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Výroba pítka pro ptáky – inspirace

Uvedený postup je pouze inspirací pro všechny ty, kteří si pítko pro ptáky chtějí vyrobit. Návod si můžete podle libosti jakkoli upravit. Samotné pítko pro ptáky udržujte v provozu celoročně, a to i v zimě. Aby voda v pítku nezamrzla, můžete do ní umístit kousek dřívka nebo míček. Díky větru se budou ve vodě pohybovat a zabrání jejímu zmrznutí.

Co budete potřebovat:

  • několik květináčů
  • misku pod květináč
  • silikon v kartuši
  • provázek a jutu

Nejprve začneme očištěním květináčů
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nejprve začneme očištěním květináčů

Výroba pítka začne v našem případě tím, že si řádně očistíme materiál, ze kterého budeme tvořit. V našem případě jde o květináče. Ty je potřeba zbavit veškerých zbytků hlíny a jiného materiálu, kterými byly vyplněné. Pečlivě otřete hlavně okraje květináčů, protože ty budeme k sobě následně lepit.

Jako lepidlo poslouží silikon
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Jako lepidlo poslouží silikon

Po očištění květináčů si nachystáme bílý, případně transparentní silikon. Silikonem potřeme okraje květináče a pak je k sobě přilepíme. Je potřeba trošku zatlačit, aby se silikon rovnoměrně rozprostřel po celé ploše hrany. Dva květináče slepíme horní části k sobě, poslední třetí květináč pak přilepíme tak, aby k sobě lícovala dna. Lépe patrné to bude z fotky.

Takto květináče skládáme
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Takto květináče skládáme

Výroba pítka pokračuje instalací misky pod květináč, která bude sloužit nejen coby samotné pítko, ale i koupátko. Stejně jako u květináčů použijeme k jeho přilepení silikon. Důležité je, aby celá sestava držela vodorovně. Pokud pítko nalepíte křivě, vejde se do něj méně vody a častěji ji budete muset doplňovat.

Hotové pítko
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Hotové pítko

Jdeme do finále. Celou sestavu s pítkem můžeme umístit do další misky, kterou vyplníme ozdobným kačírkem nebo kameny. Pokud jste pro lepení použili bílý silikon, patrně vám bude vadit, že se zbytkem sestavy bílá barva příliš neladí. Místa spojů pak stačí obmotat jutovou textilií a zavázat provázkem. Teď můžete pítko doplnit vodou a umístit na klidné místo v zahradě. Máte hotovo.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky 

Publikováno: 26. 9. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.