reklama

Zazimování benzínové sekačky po sezóně. Tipy, na co nezapomenout

Zahradní sekačka na trávu odváděla po celou sezónu spoustu práce a nyní je čas dobře se o ni postarat. Pokud bychom teď údržbu zanedbali, na jaře by nás opětovné zprovoznění mohlo stát i několikanásobné úsilí nebo návštěvu servisu. Jak správně benzínovou sekačku na trávu zazimovat?

i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Věnujte své benzínové sekačce posezónní péči (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Čištění filtru

Kontrola a čistění filtru u benzínové sekačky by se měla provádět alespoň jednou ročně. Velice zde záleží na pracovním prostředí, v němž je sekačka používána. Platí zde logické pravidlo, že v prašném prostředí by se čištění filtru mělo provádět častěji. Při pravidelné údržbě dosáhneme nižší spotřeby paliva a snížení emisí. Takže tato péče se jistě vyplatí.

Kontrola svíček

Zapalovací svíčka se zpravidla vyměňuje jednou ročně, její funkcí je zajištění stálé jiskry a spolehlivého startu. A jak poznáme, že nadešel čas pro výměnu svíčky? Například pokud se na svíčce nachází těžko odstranitelná špína, porcelán je popraskaný či pokud jsou spálené elektrody.

Pravidelnou údržbu zvládnete sami
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Pravidelnou údržbu zvládnete sami

Stabilizace paliva v nádrži

Pokud se rozhodneme uskladnit na zimu sekačku i se zbývajícím palivem v nádrži, je nutné přilít do nádrže stabilizátor paliva, který zabrání jeho znehodnocení. „Trvanlivost paliva je omezena například zvýšenou vlhkostí a korozí uvnitř nádrže. Stabilizátor paliva předchází tvorbě pryskyřičných usazenin v palivové soustavě nebo na důležitých částech karburátoru,“ radí Petr Tichý, specialista na zahradu.

Jen při pravidelné péči bude sekačka dlouho perfektně sloužit
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Jen při pravidelné péči bude sekačka dlouho perfektně sloužit

Výměna oleje

Olej snižuje tření v motoru, čímž jej chrání před zadřením a snižuje jeho opotřebení. Během provozu se třením pohyblivých částí motoru do oleje uvolňují pevné částice. Tím se zhoršují vlastnosti oleje. Výměna oleje se u zaběhnutých strojů provádí jednou ročně, za tepla a při odpojených svíčkách, aby nevzniklo riziko startu.

Benzínovou sekačku poté uložte do sucha
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Benzínovou sekačku poté uložte do sucha

Uskladnění sekačky

Sekačku uložte do suchých prostor. „Skladována by měla být v pracovní poloze, tak aby z ní nemohly unikat provozní náplně. Pokud kvůli nedostatku místa musíte stroj při uložení naklonit, vždy dbejte, aby válec motoru směřoval nahoru, nikdy ne dolů. Motorový olej by mohl pronikat okolo ventilů do různých částí motoru a následné odstranění a vyčištění by se mohlo prodražit. Zásadním pravidlem je za všech okolností postupovat podle doporučení výrobce,“ uzavírá Petr Tichý, specialista na zahradní techniku.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 5. 10. 2023, Autor: HECHT MOTORS s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce