reklama

Prodlužte životnost brusného papíru. Ušetříte

Brusný papír můžete použít na spoustu povrchů – dřevo, kov i plasty. Potíž je, že především při broušení dřeva se může brusný papír velmi rychle zanést, přestane brousit, a pak je nutné ho vyměnit za nový. Spotřeba papíru, a tím pádem i náklady, velmi rychle stoupají. V textu si ukážeme, jak životnost brusného papíru na vibrační brusce prodloužit. Je to velmi jednoduché.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Použití brusného papíru na vibračce bude efektivnější, pokud bude papír perforovaný (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Použití brusného papíru. Hlavní problém

Určitě to znáte také – brusný papír funguje na vibrační brusce jen pár minut, pak se zanese a je konec. Čím jemnější papír je, tím rychleji se zanese. Zanášení brusného papíru má přitom velmi prostou příčinu – chybějící odstávání brusného brachu. Je jasné, že ne každý má v dílně dílenský vysavač, který by brusný prach mohl z nářadí odstávat. Navíc vysavače určené pro odsávání jemného dřevního prachu jsou poměrně drahé. Přitom stačí málo – před použitím brusný papír proděrujte a jeho životnost tím podstatně zvýšíte. Pokud tedy funguje integrované odsávání prachu a jeho jímání do pytlíku. Řekneme si jak na to.

Po krajích brusné plochy vidíte odsávací otvory. Když je překryjete papírem, nebudou fungovat
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Po krajích brusné plochy vidíte odsávací otvory. Když je překryjete papírem, nebudou fungovat

Každá vibrační bruska má ve spodní základně otvory – jsou to otvory, které slouží právě k odvádění prachu, aby se jím brusný papír nezanášel. Při použití brusného papíru můžeme často vidět, že jsou na vibračku nasazené papíry bez proděravění – tím pádem se dřevní prach nemá kam odvést a končí tam, kde nepatří – zanesený v brusném papíru, který pak neplní svoji funkci. V souvislosti s tím pak vzniká i vyšší prašnost v dílně a rostou zdravotní rizika.

Takto odsávání určitě nebude fungovat
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Takto odsávání určitě nebude fungovat

Řešení máme v podstatě jen dvě – buď si koupíme perforované brusné archy na konkrétní typ brusky, nebo si brusný papír v roli (který díry nemá) proděrujete sami. „Na prasáka“ se to dělá třeba šroubovákem – ustřihneme požadovanou velikost papíru, nasadíme na vibrační brusku a pak šroubovákem vytvoříme otvory tam, kde jsou na desce díry pro odvod prachu.

Trny v děrovací desce jsou přesně tam, kde jsou odsávací otvory v pracovní části vibrační brusky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Trny v děrovací desce jsou přesně tam, kde jsou odsávací otvory v pracovní části vibrační brusky

Lepším způsobem, který ale nabízí je někteří výrobci, je použití speciální děrovací základny. Plastová desky má děrovací trny přesně v místech, kde jsou na brusce odsávací otvory. Papír pak stačí na brusku upnout, přitlačit děrovací desku, a máte perforaci hotovou přesně tam, kde je to potřeba. Je to velmi jednoduché a rychlé. Při výběru nové vibrační desky se určitě zaměřte na to, jestli její výrobce tento praktický doplněk nabízí.

Děrovací desku stačí nasadit a přitlačit
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Děrovací desku stačí nasadit a přitlačit

Aby odsávání prachu fungovalo i bez vysavače, musíte mít na brusce kromě perforovaného papíru nasazený také pytlík pro jímání prachu. Pytlík pravidelně vyměňujte – rozhodně nečekejte na to, až bude plný prachu.

Přes otvory dochází k odsávání prachu. Životnost brusného papíru se tím prodlužuje
Přes otvory dochází k odsávání prachu. Životnost brusného papíru se tím prodlužuje (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pytlík s prachem pravidelně vyprazdňujte
Pytlík s prachem pravidelně vyprazdňujte (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Zároveň musíme dbát na to, aby byl pytlík čistý – při každém vysypání prachu pytlík vyklepejte, aby jím mohl vzduch volně procházet a filtrace dobře fungovala. Určitě doporučujeme při broušení dřeva (zvlášť tvrdého) používat respirátor.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 22. 10. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč