reklama

Pásová pila na pořez kulatiny je opravdovým gigantem

Naše zem je plná domácích kutilů, kteří svým umem dokážou nevídané věci. Šikovné ruce si poradí s jakoukoliv výzvou a pásová pila je jednou z nich. Ojedinělý úkol, kterého se zhostil mladý kutil, byl opravdovým oříškem. Šikovnost, kreativita a zdravý selský rozum však zvítězily a mladý muž má nyní pomocníka, jenž mu pomáhá s jeho každodenní prací.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pásová pila dokáže nařezat fošny i latě (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pásová pila za pár korun

Práce se dřevem je krásná i voňavá, ale někdy to bývá opravdová dřina. Vychytaný pomocník, jako např. pásová pila, je v tomto oboru opravdovou výhrou. Své o tom ví domácí kutil Jirka, který si takovou obrovskou pilu sestrojil, a to pouze svýma vlastníma rukama. Na své unikátní dílo může být právem hrdý. Pomocníka, kterého sestavil za pár korun, využívá každý den. Usnadnil si tak práci a navíc ušetřil opravdu velký pytel peněz. Pásovou pilu totiž vyrobil z dílů, které našel doma či na skládce železa.

Pásová pila na pořez kulatiny je ve svém oboru opravdovým gigantem. Mohou se na ní vyrábět fošny a latě. Pan Jirka žije na statku a dřevo jej provází prakticky každý den. Stále je potřeba něco opravit, vylepšit či sestrojit. Než aby si domácí kutil kupoval řezivo či potažmo novou drahou pilu, za kterou by musel zaplatit neskutečné peníze, pomocníka si vyrobil z věcí, které našel doma, nebo je koupil na šrotišti tzv. na váhu. Finanční rozdíl je astronomický.

Pásová pila je vybavena kolejemi z obyčejného jeklu, na které kutil navařil kus vinglu, aby mohl zajistit pojezd pily. Samotné tělo konstrukce je opět kompletně svařeno z kovových traverz. Pás pily je poháněn klasickým kolem z automobilu a zvedání vyřešil pomocí převodu a šlapky z jízdního kola. Dále je pásová pila vybavena barelem s vodou a emulzí, které slouží k mazání a chlazení pilového pásu, aby se na něj nelepily piliny či smůla ze dřeva. Pila je dokonce vybavena odsáváním. Vzhledem k tomu, že domácí kutil má pilu v dílně a práce se dřevem je celkem prašná, musel pan Jiří vyřešit i tento problém.

Pro pojezd pily slouží koleje z jeklu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pro pojezd pily slouží koleje z jeklu

Pásová pila disponuje také elektrickým pojezdem. Dálkovým ovladačem se reguluje pojezd dopředu a dozadu. Svůj vynález sestrojil tento kutil tak, aby mohl spolehlivě řezat klády o délce až 4 metry a průměru 80 cm. Jedná se tedy o pořádný kus dřeva, který může pan Jiří hravě opracovat.

Pásová pila je vybavena elektrickým pojezdem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pásová pila je vybavena elektrickým pojezdem

Jakmile tedy pan Jiří položí kládu do pásově pily a ukotví ji, zapne dálkovým ovladačem stroj. Nejprve uřízne první krajinu, kládu následně otočí a odřízne druhou stranu kmene. Dále už může hravě řezat jednotlivé fošny. Pojezd pásové pily zajistí perfektní opracování kmene a výrobu fošen i latí.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 27. 10. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.