reklama

Necháte si nařezat a ještě za to rádi zaplatíte

Chcete se pustit do řezání kmene a nevíte jak na to? Zrovna tohle je věc, kterou se vyplatí svěřit odborníkům. Poradíme vám, jak si nechat z kmene nařezat kvalitní truhlářské řezivo. Rozhodně to bude lepší, než třeba hezkou třešeň spálit v krbu. Ceny, za které vám pily dovezený kmen rozřežou, nejsou nijak závratné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řezání kmene na profesionální pile je nejlepší způsob, jak přijít k levnému řezivu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Řezání kmene. Můžete to zkusit sami, ale…

Samozřejmě, že se můžete do řezání kmene pustit sami. Má to ale spoustu úskalí. V hobby podmínkách se kuláče nejčastěji podélně rozřezávají motorovou pilou. Na webu můžete najít spoustu návodů, jak si připravit vodicí pravítko a desky si nařezat svépomocí.

Určitě stojí za úvahu, má-li řezání kmene na desky v domácích podmínkách vůbec smysl. Motorová pila, která takto náročný úkon zvládne, musí být totiž velmi silná a kvalitní – tím pádem i drahá. Pokud se budete pokoušet rozřezat kmen podélně obyčejnou pilou z hobbymarketu, dost možná si ji zničíte.

Navíc k podélnému řezu kmene musíte motorovou pilu vybavit speciálním řetězem pro podélný řez, a ten není vůbec levný. Pokud si na desky potřebujete rozřezat jen jeden kmen, určitě je výhodnější odvézt ho na pilu.

Podélný řez kmene je možný i řetězovou pilou. Používají se k tomu speciální vodicí přípravky a řetězy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podélný řez kmene je možný i řetězovou pilou. Používají se k tomu speciální vodicí přípravky a řetězy

Na pile vám nařežou

Říká se tomu pořez ve mzdě a nabízí ho prakticky každá pila. Nejde o nic jiného než o pořez kulatiny, kterou si na pilu doveze sám zákazník – třeba právě vy. Jde o nejlepší způsob, jak vyřešit řezání kmene na desky nebo fošny. Cena kubíku dřeva rozřezaného na desky se pohybuje kolem 1 400 korun.

Kuláče stačí na pilu dovézt třeba přívěsným vozíkem, pak si poručíte tloušťku řezaných desek a všechno ostatní za vás vyřeší zaměstnanci pily a jejich stroje. Na rozdíl od domácí pořezu jsou desky řezané na pásových pilách daleko kvalitnější – rovnější a s čistším řezem. Výhodou je také vysoká rychlost řezu.

Tloušťku řeziva si můžete sami určit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tloušťku řeziva si můžete sami určit

Pozor si musíte dát jen na jednu věc – určitě se na pile domluvte, jakou minimální délku kmene a jeho průměr jsou schopni zpracovat. Někdy požadují délku alespoň 3 metry, jinde jsou schopni prořezat i kuláče dlouhé 1 metr. Záleží na konkrétním strojním vybavení pily, respektive katru.

Řezáním to nekončí

Až si z pily přivezete domů nařezané desky nebo fošny, práce ještě nekončí. Řezání kmene by bylo k ničemu, pokud řezivo správně nevysušíte. Desky se skladují ve hráních tak, aby k nim byl dobrý přístup vzduchu. Zároveň je nutné chránit řezivo před zmoknutím. Zakrýt ho můžete třeba starými plechy. Naopak boky hráně nechte otevřené, aby řezivo mohlo prosychat.

Dřevo nechte pořádně proschnout
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevo nechte pořádně proschnout

Jak dlouho? To záleží na dřevině a tloušťce desek. Smrková coulová deska vyschne zhruba za rok, buku to trvá i několik let.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 31. 10. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč