reklama

Ze starého nové aneb Dejte skříňce moderní kabát

Renovace skříňky či jakéhokoli dalšího kousku nábytku mu vdechne nový život, a vy si tak i staré, poškozené či již okoukané věci můžete přizpůsobit k obrazu svému, navíc během chvíle a s minimálními finančními náklady. Pusťte se do renovace s námi a vytvořte si moderní nábytek.

Renovace skříňky z ní udělá moderní kousek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jednoduchá renovace skříňky udělá radost vám i planetě

Renovace skříňky znamená dát jí druhou příležitost a je záslužným úkonem, který pomáhá snížit zátěž planety spojenou s neustálou výrobou nových a nových výrobků. Pokud tedy máte nábytek, který už není úplně na výši, nemusíte ho nutně zahodit do popelnice nebo odvést na sběrný dvůr. Stačí trocha kreativity, barvy a moderního dekoru a i stará, nevzhledná skříň či stůl mohou získat nový šarm a eleganci. Tím, že se věnujete upcyklování, zachráníte tento nábytek před zbytečným zničením ve spalovně a planetu před dalšími škodlivými emisemi.

Dvířka ze skříňky odmontujte
Dvířka ze skříňky odmontujte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Renovace skříňky zahrnujte přípravu. Začněte tím, že odšroubujete dvířka ze staré skříně pomocí šroubováku, aby se vám s nimi dobře pracovalo. Zároveň odstraňte i madla, abyste měli dvířka připravena k dalšímu zpracování.

Dvířka dokonale odmastěte
Dvířka dokonale odmastěte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pomocí lihu nebo směsi vody s prostředkem na mytí nádobí očistěte dvířka od mastnoty a nečistot – naneste na povrch dvířek a nechte chvíli působit. Poté setřete povrch houbičkou nebo hadříkem. Důkladné odmaštění je klíčové pro přilnutí barvy.

Pomocí lepicí pásky vytvořte vzor
Pomocí lepicí pásky vytvořte vzor (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Použijte lepicí pásku různých šířek a vytvořte na povrchu dvířek vzory podle vaší fantazie. Můžete se inspirovat geometrickými tvary, pruhy nebo abstraktními motivy – možností je mnoho. Při lepení dbejte na to, aby byly všechny části vzoru pevně a rovnoměrně přilepeny na povrch dvířek. Tím zajistíte, že barva nebude pronikat pod lepicí pásku a výsledný vzor bude ostrý a čistý.

Naneste barvu ve spreji
Naneste barvu ve spreji (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nezapomeňte oblepit i hrany dvířek, protože barvu budete aplikovat pouze na přední stranu. Tato ochrana zamezí tomu, aby se barva dostala na nechtěná místa a zachová precizní vzhled vámi vytvořeného vzoru. Pak můžete aplikovat vybranou barvu ve spreji.

Vrtejte opatrně a dle tloušťky police
Vrtejte opatrně a dle tloušťky police (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Během doby, kdy barva na dvířkách schne, bude potřeba připevnit kolečka ke komodě. K tomu účelu použijte akumulátorovou vrtačku, abyste vytvořili otvory na spodní straně komody, umístěné přibližně pět centimetrů od okraje. Vyznačit si je můžete 5 cm širokou lepicí páskou. Vrtejte z obou stran, abyste nepoškodili povrch.

Připevněte kolečka na místo
Připevněte kolečka na místo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní vezměte kolečka a klíč a připevněte je do vytvořených otvorů. Ujistěte se, že jsou kolečka pevně a bezpečně ukotvena, aby se komoda dobře a snadno v případě potřeby přesouvala.

Po zaschnutí odstraňte lepicí pásku
Po zaschnutí odstraňte lepicí pásku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile je barva na dvířkách dokonale suchá (držte se doporučení výrobce na obalu), můžete se pustit do odstraňování lepicí pásky. Buďte přitom opatrní, abyste neodstranili i barvu kolem pásek.

Dvířka připevněte zpátky
Dvířka připevněte zpátky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Před tím, než začnete znovu připevňovat dvířka na skříň, nezapomeňte také znovu připevnit madla. Dvířka nyní spolu s madly připevněte zpět k samotné skříni. Ujistěte se, že jsou dvířka a madla pevně a rovnoměrně připevněna. A máte hotovo.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 26. 11. 2023, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.