reklama

Vyrobte si doma svého vlastního armádního obojživelníka

Šikovnost i jedinečný přístup domácích kutilů a mechaniků nezná hranic. Originální traktor vyrobený zcela podomácku a z dílů, které se povalovaly na skládce či ve sběrně, je dílo, které si zaslouží náš obdiv. Kovový obr je stroj do nepohody. Zastane spoustu práce a je neustále k ruce. Jak vznikal?

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Originální traktor zastane spoustu práce (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Originální traktor je stroj do hor

Originální traktor je skládačkou, kterou jeho majitel postavil kompletně z dílů sehnaných na skládce či sběrně. Stroj o nepohody zastane spoustu práce. Po horách se prohání jako opravdový sportovec, ale těžkou práci zvládne jako gladiátor. Plechový golem je opravdovým gigantem ve svém oboru. Utáhne a uveze neskutečné množství klád, pařezů i hlíny.

Majitel originálního traktoru sestrojil svého obřího mazlíka kombinací Pragy V3S, kterou koupil za cenu šrotu, a starého nepojízdného tranzitu. Kompletně celé šasi je z tzv. vejtřasky čili Pragy V3S, stejně tak jako přední i zadní náprava. Přední nápravu montér trochu zúžil, ale zadní zůstala originální. Rozšířil ji pouze o disky z maringotky, tudíž je o několik centimetrů širší.

Velká převodovka je také ze staré nepojízdné Pragy V3S, ale druhá převodovka byla dříve součástí tranzitu. Stejně tak i motor, který nyní pohání armádního obojživelníka, patřil dříve do vybavení tranzitu. Originální traktor je navíc v přední části vozu vybaven obrovskou LED rampou, která má dosvit přibližně 1500 metrů. Výrobě tohoto stroje se kutil věnoval pouze necelých 5 měsíců.

Kovový obr je kombinací vejtřasky a tranzitu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kovový obr je kombinací vejtřasky a tranzitu

Při své práci se mladý mechanik potýkal s pár drobnými problémy, které nakonec vyřešil. Po technické stránce řešil úpravu náhonových hřídelí, neboť je celkem komplikované je svařovat. Z hlediska soustružení si velice zdatně pohrál s kyvnou nápravou. Sestrojil ji tak, že se vyznačuje obrovskou prostupností a originální traktor může hravě zdolávat i větší překážky. Přejede překážku až 80 cm vysokou a stále zůstává na všech 4 kolech.

Originální traktor je primárně určen na těžbu dřeva. Občas jej však majitel používá na nejrůznější práce kolem domu, na odvoz hlíny, či dokonce i vytahování pařezů ze země. Jeho síla je naprosto unikátní.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 7. 11. 2023, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová