reklama

Stříhejte plech snadno a rychle

Stříhání plechu není žádná věda. V domácích podmínkách se k tomu nejčastěji používají obyčejné nůžky na plech, které koupíte v každém obchodu pro kutily nebo v železářství. Popíšeme si, jak pomocí nůžek stříhat plech, aby byl výsledek uspokojivý a nepřišli jste při práci k úrazu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stříhání plechu není nic složitého (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké nůžky na stříhání plechu

Pro stříhání plechu si můžete vybrat ze široké nabídky nůžek na plech. Kvalitní nůžky mají tvrzenou čepel, aby něco vydržely. Dále vybírejte podle toho, jak tlustý plech budete stříhat – čím silnější je, tím by nůžky měly být větší, na střih totiž bude působit větší páka. A pozor, bavíme se o stříhání běžného pozinkovaného plechu. Pro střih jiných materiálů, jako je třeba nerezový plech, je vhodné použit nůžky s větší silou.

Vždycky pracujte s rukavicemi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vždycky pracujte s rukavicemi

Stříhání plechu začněte fixou

Než se do vlastního střihu pustíme, je určitě dobré si linii řezu narýsovat. V tomto případě neuspějete s obyčejnou tužkou. Plech i jiné kovové materiály se lépe orýsují permanentní fixou. Na povrchu je na rozdíl od tužky dobře vidět a nesmazává se. V případě nižších nároků na kvalitu si řez můžete narýsovat třeba i hrotem nůžek nebo hřebíkem.

Jdeme stříhat

Na práci s nůžkami není vůbec nic složitého. Pracuje se s nimi podobně, jako když dělíte obyčejný papír. Na pár zvláštností je při stříhání plechu přeci jen třeba myslet. Tak zaprvé – VŽDYCKY pracujte v ochranných rukavicích. Plech má na řezu velmi ostré hrany a snadno se jím pořežete. Navíc rány vzniklé pořezáním od plechu se hůře hojí a hrozí jejich zanícení.

Řez si dobře narýsujte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řez si dobře narýsujte

A zadruhé – při střihu nůžkami je nedomačkávejte až nadoraz, jinak na střihu vzniknou malé ostré zoubky a řez nebude rovný ani hezký. Při stříhání plechu odmotávejte odstřihnutý pásek kovu tak, aby nepřekážel. Pokud bude už moc velký, jednoduše ho odstřihněte a vyhoďte.

Nezapomeňte uklidit

Můžete to znít jako rada zbytečná, ale při práci se plechem si po sobě vždycky pořádně ukliďte. Všechny drobné ústřižky i otřepy dejte do kovového odpadu, jinak hrozí poranění domácích zvířat nebo defekt na bicyklu.

Nestříhejte celou plochou nůžek, jinak na konci každého střihu vzniknout ostré otřepy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nestříhejte celou plochou nůžek, jinak na konci každého střihu vzniknout ostré otřepy

Proč ne flexu

Možná vás napadne, že než stříhání plechu nůžkami, bude lepší použít obyčejnou flexu na železo. Problém flexy je, že díky vysoké teplotě, která při řezání vzniká, dokáže spolehlivě zničit antikorozní ochranu z pozinku i z nerezu, stejně tak umí poškodit lakované plechy střešních krytin nebo parapetů. Proto nůžky na plech nezatracujte a buďte s nimi kamarádi.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 5. 11. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Profil autora: Jaroslav Kropáč