Obklad palubkami dodá stavbě šmrnc. Aby ale palubkový obklad dlouho vydržel, je třeba vyhnout se některým častým chybám nebo krokům, které kutilové, ale i řemeslníci opomíjí. Pár z nich si ukážeme.

Na obklad palubkami použijte hřebíky
Vruty jsou dnes při práci se dřevem jasným favoritem. Při obkladu palubkami ale můžete sáhnout i po hřebících. Pomocí kolářských hřebíků totiž dokážete provést takzvanou skrytou montáž. To znamená, že hřebíky nejsou v palubkovém obkladu vidět. Má to výhodu nejen estetickou, ale i funkční – hřebíky jsou skryty před vlivem povětrnostních vlivů.
Palubky se přibíjí do palubek šikmo tam, kde je pero palubky. Používají se pozinkované kolářské hřebíky o délce 50 až 60 mm. Hlavičku kolářského hřebíku dotlučte důlčíkem a kladívkem tak, aby byla zároveň s povrchem dřeva.

Obklad palubek – čela zkoste
Nikde nedopusťte, aby se palubkový obklad dotýkal země nebo základu. Musí končit vždy alespoň 30 cm nad terénem. Jinak hrozí, že bude zespodu rychle uhnívat. Aby voda z palubek odkapávala, srazte hrany palubek o cca 45 °. Provést to můžete na pokosové pile. Takto upravenou hranu je pak ještě potřeba přetřít lazurou a ochranným lakem. Je to práce navíc, ale na druhou stranu takto ošetřené dřevo vydrží daleko déle, než kdybyste čela palubek nechali bez úpravy.

Palubky musí větrat
Obklad palubek se nejčastěji realizuje na dřevěný rošt. Konstrukce roštu musí být taková, aby palubky ze zadní strany větraly. Na stěnu byste proto měli dřevěné hranoly připevnit tak, že jejich první vrstva povede kolmo, a druhá kolmo. Na kolmo připevněné hranoly se pak přichytávají samotné palubky (pokud upřednostňujete vertikální montáž obkladu). A znovu – pokud je palubkový obklad vodorovný, opět musíte vyrobit dvojitý rošt, aby bylo zaručeno odvětrání palubek.

Nezapomeňte na mřížku
S odvětráním palubek souvisí další věc – musíte zajistit, aby za palubkový obklad nelétal hmyz nebo ptáci, protože v horní i dolní části palubek je větrací mezera. K zakrytí mezery můžete použít pozinkovaný nebo hliníkový děrovaný tahokov. Připevňuje se hřebíčky nebo sponkovací pistolí přímo k dřevěnému roštu. Tohle je věc, na kterou se často zapomíná.

Nutné jsou mezery
Obklad palubkami vyžaduje pečlivost. Týká se to i samotného přibíjení palubek. Nutné je, aby mezi drážkou palubek a jejich perem byla cca 1 mm široká mezera. To proto, že dřevo pracuje – přijímá vlhkost a poté ji zase odevzdává. Kdybyste suché palubky k sobě přirazili natěsno, mohl by se při větší vlhkosti vzduchu celý obklad zvlnit, v horším případě by některé palubky „odstřelily“. Mezeru si při přitloukání palubek můžete vymezit třeba hřebíčkem. Až sousední palubku vyjměte, hřebík jednoduše vytáhnete. Pokud jde ještě o bobtnání a sesychání dřeva – dřevo vždycky více nabývá na šířce. Do délky jsou rozměrové změny minimální.

Důležitý je přesah střechy
Aby obklad palubkami ve venkovním prostředí dlouho vydržel, je potřeba ošetřit jej kvalitním nátěrem. Pokud jde o lazury, doporučuje se provést trojice nátěrů – první napouštěcí tenkovrstvou lazurou a pak dva finální nátěry silnovrstvou lazurou. Co palubkám hodně pomáhá, je ochrana před přímým sluncem a deštěm. Na to je důležité pamatovat už při stavbě střechy a zvolit přesah střechy nad budoucím palubkovým obkladem alespoň 50 cm.

Použijte záhlubník
Když už se rozhodnete použít na přidělání palubek vruty, otvory pro vruty si upravte záhlubníkem. I moderní vruty s předřezovou špičkou totiž okolí hlavičky ve dřevě deformují.

Pokud místo upravíte záhlubníkem, hlavička vrutu se do dřeva pěkně schová a spoj bude vypadat daleko lépe.
Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 9. 11. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto)
, Profil autora: Jaroslav Kropáč