reklama

Na nezpevněný svah použijte svahovky

Ne všechny zahrady jsou rovné jako fotbalové hřiště. Některé jsou z kopce do kopce, svažité a nerovné. A zahrada ve svahu sebou nezbytně nese problém zvaný nezpevněný svah. Chtělo by to svah na zahradě něčím zpevnit – ideálně něčím, co dlouho vydrží a dobře vypadá. Můžeme použít kameny, dřevo, trámy, gabiony nebo svahovky. Jaká je výhoda jednotlivých materiálů?

Svahovky se skládají na nezpevněný svah v zahradě jako ochrana i designový prvek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na svah v zahradě použijte svahovky

Svahové tvárnice neboli svahovky jsou využitelné především při vytváření mohutných opěrných a protihlukových stěn, okrasných a dělicích stěn a zídek s vegetací. Pomocí svahových tvarovek je možné zpevňovat terénní nerovnosti, téměř každý svah na zahradě, řešit zářezy do svahu a zajišťovat jej proti  pohybu terénu. Podle tvaru svahovek lze vytvářet kruhové, oblé i zvlněné konstrukce a je tak možné se zcela přizpůsobit svahu, nebo naopak svah v zahradě svahovkám přizpůsobit.

Jak připravit svah na zahradě?

Okrasné rostliny opatrně vykopejte a uložte, budou se ještě hodit
Okrasné rostliny opatrně vykopejte a uložte, budou se ještě hodit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud máte ve svahu na zahradě již nějaké vysazené a vzrostlé okrasné rostliny, byla by škoda se jich jen tak zbavit. Můžete je ale docela jednoduše vyrýt a přemístit na jiné místo – anebo počkat, až budou svahovky umístěny a svah v zahradě zpevněný, pak tyto rostliny opět vysadit.

Na odstranění kamenů vám pomůže technika
Na odstranění kamenů vám pomůže technika (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

S většími, těžšími a objemnějšími předměty ve svahu nebo okolo něj si pak poradí "těžká technika". Stavební firmy i některé hobby markety nabízejí k zapůjčení nejen nářadí nebo přívěsné vozíky, ale půjčí vám i minibagřík a další potřebné pomocníky, kteří vám ulehčí práci.

Rozložení svahovek bude lepší si zakreslit
Rozložení svahovek bude lepší si zakreslit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Než se pustíte do výkopových prací, chtělo by to plánek, jak bude svah v zahradě osázený nejen svahovkami, ale zda zde bude, nebo nebude odtokový žlábek, kde a jaké rostliny se budou vysazovat a podobně. Ideální je svahovky sesadit tak, aby tvořily kapsy, a do nich se pak mohly okrasné rostliny sázet.

Při výkopu nezapomeňte měřit
Při výkopu nezapomeňte měřit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Plánek máte zakreslený nebo vytvořený v aplikaci? Výborně. Je na čase přenést údaje a míry z papíru do reality, tedy na svah v zahradě. Pokud chcete mít alespoň dvě řady svahovek, odtokový žlábek a rezervu, budete potřebovat vyhloubit alespoň 1metr širokou základní rýhu.

Místo provázku použijte značkovací sprej
Místo provázku použijte značkovací sprej (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Značkovacím sprejem, který je šetrný k přírodě, si vyznačte linii, odkud kam budete rýhu vykopávat. Značení sprejem je praktičtější než natahování provázku, který můžete neopatrnou manipulací přetrhnout, a muset pak začít vyměřovat znovu.

Bagrem nebo rýčem vykopejte prostor pro svahovky
Bagrem nebo rýčem vykopejte prostor pro svahovky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Buď ručně krumpáčem, rýčem a lopatou, nebo pomocí mechanizace vykopejte rýhu pro svahovky. Z rýhy odstraňte všechny kameny, kořeny, zbytky rostlin a také kabely, pokud jsou v těchto místech v zemi zakopané.

Na prosátí zeminy použijte prohazovačku
Na prosátí zeminy použijte prohazovačku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zeminu, kterou jste vyryli z místa rýhy, ale rozhodně nelikvidujte. Vyčistěte ji na prohazovačce od kamínků, kořenů a dalších větších částic – později ji můžete použít na vysypání svahovek, jakmile bude svah v zahradě zpevněný.

Rygol nejprve vyložte geotextilií
Rygol nejprve vyložte geotextilií (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Připravený a vyčištěný svah v zahradě pokryjte geotextilií. Na ni se pak bude pokládat drenážní trubka, a to vše se zasype štěrkem.

Použijte štěrk frakce 8/16
Použijte štěrk frakce 8/16 (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jako drenážní vrstvu použijte štěrk. Ideální je frakce 16/32, ale pokud není váš svah v zahradě příliš velký a jeho úprava je v řádech několika málo metrů, postačí i frakce 8/16.

Dno drenážního prostoru vysypte štěrkem
Dno drenážního prostoru vysypte štěrkem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ve vrstvě drenážního štěrku naznačte prohlubeň pro drenážní trubku. Takto se bude trubka lépe ukládat.

Do drenážní vrstvy uložte trubku
Do drenážní vrstvy uložte trubku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Drenážní trubku uložte do štěrkového lože a postupně zasypejte štěrkem. Nakonec celou drenáž zabalte do geotextilie.

Suchou betonovou směs uhlaďte vodováhou
Suchou betonovou směs uhlaďte vodováhou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hned vedle drenážní trubky bude potřeba připravit podklad pro svahovky. Podklad připravíte ze suché betonové směsi, kterou rozhrábnete v rýze. Můžete, ale také nemusíte, kopírovat terén.

Svahovek je dokonce několik velikostí i typů
Svahovek je dokonce několik velikostí i typů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nyní přijdou na řadu svahovky. Svahové tvárnice jsou určeny ke stavbě okrasných lemů nebo na zpevnění mírných svahů. Pro každý svah na zahradě je možné využít svahovky různých velikostí i tvarů.

Svahovky naskládejte alespoň ve dvou řadách
Svahovky naskládejte alespoň ve dvou řadách (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Svahovky se skládají k sobě do výsečí v prefabrikátech, takže tvoří ucelenou a kompaktní řadu. Díky svojí hmotnosti a uspořádání vnějšího pláště není nutné svahovky svazovat lepidlem nebo jinými spoji. Výplň svahovek bude tvořit z 1/3 suchý beton, který pojistí uložení svahovek, a svah v zahradě bude tak opravdu zpevněný. Rovinu svahovek kontrolujte vodováhou a samotné prefabrikáty usazujte do roviny pomocí gumové paličky, abyste si nepoškodili hrany. Pokud byste potřebovali stavět opěrnou zeď do výšky, je lepší si pevnost svahovek pojistit vnitřním usazením roxorů a zalití betonovou směsí, nebo vysypáním zeminou.

Drenážní vrstvu dosypte k okrajům svahovek
Drenážní vrstvu dosypte k okrajům svahovek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile budete mít uloženou celou první řadu svahovek, je potřeba doplnit štěrk na místo drenáže. Zasypte štěrkem celou zabalenou trubku i s geotextilií a štěrk vyrovnejte hráběmi do roviny, která bude dosahovat k horní hraně svahovek.

Dílce žlábku skládejte za sebou
Dílce žlábku skládejte za sebou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dalšími prefabrikáty, které budete potřebovat, jsou odtokové žlábky. Ty naskládejte do řady za sebe do míst, kde končí vrstva drenážního štěrku, avšak směrem od svahu do prostoru zahrady.

Odtokový žlábek veďte po celé délce zpevňující stěny
Odtokový žlábek veďte po celé délce zpevňující stěny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Odtokový žlábek bude sloužit k odplavení nejen dešťové vody, ale i případných nečistot. Mezi odtokový žlábek a první řadu svahovek se pak bude skládat druhá řada svahovek. Pro pokládku žlábku použijte tzv. kladečskou vrstvu, což je štěrk frakce 4/8.

Na řezání prefabrikátů použijte úhlovou brusku
Na řezání prefabrikátů použijte úhlovou brusku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V případě potřeby použijte úhlovou brusku a diamantový kotouč, abyste si mohli přiříznout nejen prefabrikáty odtokových žlábků, ale i samotné svahovky.

Na příjezdové cestě doplňte dlažební kostky
Na příjezdové cestě doplňte dlažební kostky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Finální úpravy terénu budou spočívat v: dokončení pokládky svahovek i dílů odtokového žlábku vysypání štěrku do mezer mezi svahovkami a žlábkem uložení původních dlaždic na příjezdové cestě na své místo vysypání dlaždic pískem srovnání okolního terénu a dokončení svah v zahradě

Odložené rostliny zasaďte do svahovek a zasypte zeminou
Odložené rostliny zasaďte do svahovek a zasypte zeminou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na závěr vysypte svahovky substrátem a zasaďte do nich rostliny, které jste si pro tento účel uložili stranou při úpravě svahu v zahradě. Pokud bude rostlin málo, můžete je doplnit o nové sazenice, nebo prázdné svahovky vysypat kačírkem či dekorativním keramzitem.

Nezpevněný svah v zahradě vyřeší bariéra ze svahovek
Nezpevněný svah v zahradě vyřeší bariéra ze svahovek (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Svahovky lze využít nejen na zpevnění svahu v zahradě, ale i jako samostatné ozdobné prvky, velkoobjemové květináče na rostliny a podobně.

Při ukládání svahovek do svahu v zahradě se neobejdete bez pořádné a výkonné úhlové brusky a diamantového kotouče. Scheppach AG 2200 je velká a velmi výkonná úhlová bruska s kotoučem 230 mm, vhodná pro všechny typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání a broušení betonu, kamenů nebo obkladů. Bruska má rukojeť, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle typu práce (vhodná pro praváky i leváky), nebo snadno nastavitelný kryt kotouče.

Svah v zahradě by se bez svahovek zpevňoval složitěji a déle. Betonové tvarovky BEST – KASKADA jsou osvědčené, pevné a maximálně odolné mrazu, vodě i povětrnostním podmínkám. Využití mají opravdu široké, s jejich pomocí vytvoříte protihlukovou, dělicí i opěrnou zeď. Tvarovky se velmi často kombinují tak, aby vám vytvořily kapsy pro osazení květinami.

Svah v zahradě, pokud není již zpevněný, se může časem vlivem eroze a vymílání hornin sesunout a nadělat spoustu škod. Pokud je svah v zahradě malý, nebudou škody závažné, ale v případě vysokého a nestabilního svahu už může být v ohrožení váš majetek nebo dokonce i vaše životy. Nepodceňujte proto tyto terénní práce a pusťte se do zpevnění svahu v zahradě pomocí svahovek co nejdříve.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického;  GARLAND distributor, s.r.o.; BEST a.s.

Publikováno: 15. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová