reklama

Jak snížit vysoké stropy v domě nebo v bytě?

Vysoké stropy v domě nejsou vždy ideální záležitostí. Pokud pomineme, že vysoké stropy navozují pocit vzdušnosti a zvětšují prostor, vytápění takových místností je poněkud nákladné. Také zabydlet prostor s vysokými stropy je náročné, pokud nechceme, aby takový pokoj připomínat nádražní halu. Jestli to dispozice bytu a domu dovolí, zkuste vysoké stropy v domě snížit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysoké stropy v domě je ideální snížit a ušetřit teplo i prostor (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vysoké stropy v domě 

Domov s vysokým stropem nabízí hodně prostoru pro kreativní vyjádření. Vysoké stropy v domě ale znamenají obvykle také větší a prostornější zdi. Výška stropů je důležitá i z psychologického hlediska – závěry říkají, že otevřenější prostory v lidech umocňují pocit svobody, uvolňují myšlení, stimulují smysly a podporují pozitivní naladění. Domy i byty s vysokými stropy jsou oblíbené.

Optimální výška obytného prostoru je přibližně 3 metry, světlá výška místnosti určené na bydlení by neměla být menší než 2,6 m. V podkrovních místnostech se šikmými stěnami se dosahuje i menších světlých výšek vzhledem ke konstrukci a tvaru střechy, avšak takové prostory by měly být využívány k obývání jen sporadicky.

Výhodami vysokých stropů je optické zvětšení prostoru, vzdušnost, prostrannost a ve většině případů i mnohem víc světla. A přitom i přes vzdušný prostor působí stále útulně, můžete si do takových prostor koupit větší lustr. Velká výška obytné místnosti ale také způsobuje pocity osamělosti, bezbrannosti, ohrožení. A nakonec, pokud vám vysoké stropy v domě nevyhovují, vždy je můžete snížit.

Ochoz po obvodu místnosti je dalším z možností, jak snížit vysoké stropy v domě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochoz po obvodu místnosti je dalším z možností, jak snížit vysoké stropy v domě

Výhody a nevýhody vysokých stropů

Chtěli byste mít potenciální úložný prostor navíc, který byste v malém bytě hledali jen těžko? Vysoké stropy v domě se dají skvěle využít k zabudování vestavěných skříní, které nejen že celý prostor designově ozvláštní, ale zároveň budete mít i jistotu, že máte vše přehledně na jednom místě. S vysokými stropy v domě už nemusíte jenom snít o obrovské knihovně, protože v takových místnostech si můžete dopřát knihovnu se sebranými Jiráskovými spisy i kompletními díly J. Vernea.

Ne všude je možné vysoké stropy v domě snížit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ne všude je možné vysoké stropy v domě snížit

Nevýhodou vysokých stropů jsou v první řadě náklady na vytápění a materiál použitý při stavbě. Je pochopitelně rozdíl vytápět maličkou místnost s nízkými stropy a místnost s vysokými stropy, která je vzdušná a prostranná. Pokud řešíte zvýšené náklady na vytápění, bude pro vás snížení stropu prioritou.

Snižování stropu 

Nejpodstatnějším důvodem je, že nižší stropy ušetří peníze. Čím menší místnost je, tím rychleji se vyhřeje. Příliš nízká místnost ale zároveň působí stísněně a deprimujícím dojmem, můžete mít dojem, jako by měl na vás strop spadnout.

Vysoké stropy se nejčastěji snižují s využitím sádrokartonových nebo minerálních podhledů, které přinášejí spoustu výhod. Jejich realizace však není nejlevnější. Existují i další způsoby snižování stropu, které mohou být v konkrétních případech vhodnější volbou. Ideálním způsobem je použití polystyrenových kazet, avšak tuto a podobné varianty volíme tam, kde budeme strop snižovat nepatrně. Polystyrenové kazety jsou cenově dostupné, výraznou úsporu na vytápění však nepřinášejí. Polystyrenové desky bývají tlusté obvykle 1 až 2 cm, takže jejich izolační schopnosti jsou jen minimální. Navíc se zpravidla lepí přímo na strop, takže se nekombinují s dalšími druhy izolace.

V podkrovích a do přírodního stylu sladěných interiérech se hodí pro snížení stropu i dřevěné desky a palubky. Výhodou snižování stropu pomocí palubek je jednoduché doplnění o tepelnou izolaci a snadné vedení elektroinstalace. Pokud jsou vysoké stropy v domě opravdu vysoké, to znamená 3 metry a více, budeme už uvažovat o vložení konstrukce, pomocí níž lze vytvořit dvě podlaží.

Velmi často se staví patra z dřevěné konstrukce, která simulují další obytný prostor nebo vytvářejí další zákoutí bytu pro specifické účely (postel, pracovní kout, knihovnu s místem na relaxování). Takové řešení je však možné jen v opravdu vysokých a světlých místnostech s poměrně velkou podlahovou plochou.

Dřevěné vestavěné patro je ideálním koutkem pro spaní nebo relaxaci
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dřevěné vestavěné patro je ideálním koutkem pro spaní nebo relaxaci

Dřevěné patro

Tato patra slouží buď jako otevřená galerie, kam je možné umístit postele, zřídit zde relaxační kout nebo herní prostor pro děti, nebo slouží jako další úložné prostory. Před stavbou patra pro zmíněné účely je nutné zohlednit několik zásad:

  • účel stavby
  • propočet zatížení
  • materiál
  • ukotvení

Účel stavby byl popsán již výše – patro pro spaní, herní koutek pro děti nebo malá pracovna, případně úložné prostory. Využití takových pater je poměrně široké, avšak vždy je potřeba mít na paměti nosnost patra vzhledem k zatížení podlahy v místnosti. Stavba dalšího patra v místnosti, která není přízemní, je možná po dohodě se statikem, který propočítá zatížení podlah a nosnost zdí. 

Rozhodně není vhodné kotvit patro do nenosných zdí, tedy příček. Příčky mají slabší tloušťku a jejich zatížení v tahu by mohlo mít za následek poškození nenosné stěny. Pokud se rozhodnete pro stavbu patra v místnosti, kde jsou vysoké stropy v domě nebo bytě, vytvořte samonosnou konstrukci.

Podkroví může být také variantou při snižování vysokých stropů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podkroví může být také variantou při snižování vysokých stropů

Jako materiál se velmi často používá dřevo, případně kombinace zdiva a dřeva. Z hlediska celkového designu bytu či domu je dřevo vynikajícím řešením, a navíc má pro toto využití dobré vlastnosti. Nosnými prvky jsou většinou hranoly o průřezu 10×10 cm a víc. Použít můžete také kovové svařené či sešroubované profily. Pokud není vhodné přiznat nosnou konstrukci patra, lze ji skrýt za sádrokarton nebo vytvořit falešné trámy.

Kromě konstrukce a nové podlahy v patře je také potřeba při výběru materiálu započítat schody do patra, v případě stavby ochozu či galerie také zábradlí. Dalším faktorem je osvětlení patra, které je potřeba promyslet před samotnou realizací.

Náhradní řešení

Některé typy staveb mají sice vysoko do stropu, ale ne tolik, aby zde bylo možné patro vestavět. Zde se nabízí řešení v podobě ochozu po obvodu místnosti či částečné galerie. Obě tyto možnosti zachovají vzdušný ráz místnosti, a přesto bude možné aktivně takové patro využít pro další účely. 

Podobnou možností snížení vysokých stropů je vytvoření pouze falešného patra, které nebude pochozí a bude plnit pouze estetické účely. To je příklad jednoduché dřevěné konstrukce nebo rastru z CD profilů, které je možno zespodu osadit minerálními podhledy, sádrokartonem, palubkami nebo OSB deskami a dalšími materiály.

Vysoké stropy v domě můžete rovněž snížit pouze opticky laťovou konstrukcí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysoké stropy v domě můžete rovněž snížit pouze opticky laťovou konstrukcí

Příprava na stavbu patra v místnostech, kde jsou vysoké stropy v domě nebo bytě, by měla předcházet důkladná příprava. Na místě se konzultace statika, stavebního inženýra nebo architekta, který na základě plánů a informací o objektu vypočítá zatížení a doporučí ideální stavební postup a materiály.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; lp-life.cz; chytre-bydleni.cz; naseinfo.cz; bydleme.cz

Publikováno: 21. 11. 2023, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová