reklama

Sukovník není jen na suky

Chystáte se vyrobit novou skříňku? Pak se nejspíš nevyhnete montáži pantu. V následujících řádcích se popíšeme, jak připevnit oblíbený miskový pant – tedy takový, který se při konstrukci nábytku nejčastěji používá. Návod neberte doslovně, ale jako inspiraci. Miskových pantů je totiž celá řada a postup jejich uchycení se může lišit i podle toho, zda pracujete s masivem nebo laminem.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Montáž pantu není nic složitého. Ukážeme si na miskovém pantu, jak postupovat (Foto: Jaroslav Kropáč)

Montáž pantu - možností je spousta

Nábytková kování - lidově řečeno panty, tvoří nepřebernou škálu možností, jak můžeme uchytit například dvířka ke skříni. V textu o montáži pantu se budeme zabývat miskovými panty. Umožňují totiž jednoduchou instalaci a dají se seřídit ve všech směrech. I když vám při výrobě třeba komody "ujede ruka", pořád budete moci dvířka seřídit tak, aby byl výsledek dokonalý. Zaměříme se na montáž pantu přímo do těla dveří. Pojďme na to. 

Co budete potřebovat:

  • Sukovník
  • Vrtačku
  • Akušroubovák
  • Miskový pant
  • Pravítko

Začneme dokonalým rozměřením otvoru pro pant. Příslušné rozteče naleznete na webu výrobce kování
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Začneme dokonalým rozměřením otvoru pro pant. Příslušné rozteče naleznete na webu výrobce kování

Jako vždycky i při montáži pantu začneme dokonalým a přesným rozměřením. Miskové panty se vyrábí s průměrem misky nejčastěji 26 nebo 35 mm. Tomu musí odpovídat i rozměr díry, kterou v následujícím kroku do dřeva vyvrtáme, a hlavně její poloha. Okraj díry by měl být od kraje desky vzdáleny cca 4 mm – záleží na konkrétním typu pantu a tloušťce použité desky. Renomovaní výrobci pantů nabízí na svých webech přesné parametry pro rozměření kování.

Se sukovníkem opatrně, abyste neprovrtali celou desku
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Se sukovníkem opatrně, abyste neprovrtali celou desku

Po rozměření otvoru pro misku pantu můžeme začít s jeho vyvrtáním. K tomu se běžně používají sukovníky o patřičném průměru. Sukovník upněte do vrtačky (ideálně stolní) a otvor vyvrtejte. Pozor na jeho hloubku, abyste desku neprovrtali celou! Hloubku zapuštění pantu si odměřte šuplerou nebo opět použijte rozkres výrobce pantu.

Pant přichytíme vruty do dřeva
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pant přichytíme vruty do dřeva

Montáž pantu pokračuje jeho vložením do vyvrtaného otvoru. Pomocí úhelníku srovnejte pant s hranou desky – dvířek. Pak si tužkou označte otvory pro šrouby, za které se miska ve dřevě uchytí. Pomocí samostředicího vrtáku si otvory předvrtejte. Následně můžete pant pomocí dvou vrutů a akušroubováku připevnit ke dvířkám.

Nakonec vyzkoušíme funkčnost pantu a případně ho seřídíme
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nakonec vyzkoušíme funkčnost pantu a případně ho seřídíme

Posledním krokem je přichycení miskového pantu k tělu skříňky. Opět je potřeba důsledně rozměřit otvory pro uchycení pantu. Nebo, máte-li k ruce pomocníka, přiložte dvířka s pantem ke korpusu skříňky do pozice, v jaké budou dvířka namontována, a tužkou si otvory pro uchycení závěsu vyznačte. Pak už stačí otvory předvrtat a pomocí dvou vrutů pant uchytit ke skříňce. Tím je montáž pantů hotová. Zbývá ještě vyzkoušet funkčnost závěsů a případně je seřídit. Výškové osazení dvířek se provádí pomocí šroubků v korpusu skříňky. Odsazení od korpusu se seřizuje samostatným šroubem na těle pantu.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 23. 11. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč