reklama

Po ukončené sezóně na zahradě dejte zahradní traktůrek do servisu

Po ukončení prací na zahradě bude potřeba zahradní traktůrek zazimovat. Ale ještě předtím by to chtělo jej vyčistit. Také bude potřeba zkontrolovat stav provozních kapalin, vzduchového filtru, svíček a stav baterie. Troufnete si na kontrolu sami, nebo využijete služeb profi servisu? Servis zahradního traktůrku po sezóně je jedna z důležitých věcí, které bychom neměli opomíjet.

Servis zahradního traktůrku si nechte po skončení zahradních prací (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Podzimní servis zahradního traktůrku 

Důkladný servis zahradního traktůrku by měl být samozřejmou součástí péče o každý zahradní traktůrek. Pravidelná údržba prodlužuje životnost stroje. Pomůže ale také odhalit drobné nedostatky, které by později mohly vést k vážnější poruše vašeho pomocníka. I zde platí, že prevence je levnější než opravy.

Běžné posezónní a předsezónní servisy doporučujeme provádět výhradně v termínu říjen - únor, tedy mimo sekací období. Pokud necháváte servis zahradního traktůrku až na začátek jarních měsíců, může přes zimu dojít k opravdu závažným problémům, které nemusí ani jít opravit a vy tak promeškáte důležité období zahradnických prací. A ty budete muset nakonec zvládnout bez traktůrku.

Servis zahradního traktůrku začněte vizuálně

Servis zahradního traktůrku je dobré začít vizuální kontrolou všech povrchových částí. Není potřeba lomit rukama nad škrábanci, důlky a rýhami v kapotáži traktůrku, brzy jich tam bude stejně nepočítaně a na chod stroje to nemá žádný vliv. 

Zahradní traktor se záběrem 86 cm
Zahradní traktor se záběrem 86 cm (Zdroj: HECHT)

Při kontrole motoru vyměňte olej (pokud je to potřeba), vzduchový filtr a zapalovací svíčky. Motor a prostor kolem něj vyčistěte. Začněte tedy kontrolou oleje. Traktůrek má na boku motorové části nádržku na olej s měrkou. Měrku vyjměte a zkontrolujte kvalitu a barvu oleje. Čirý olej je dobrým znamením, v takové chvíli není ani nutné olej na zimu z nádržky traktůrku vypouštět.

Hladinu oleje zkontrolujte měrkou
Hladinu oleje zkontrolujte měrkou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud je ale olej hustý, tmavý nebo dokonce černý, rychle s ním z nádržky pryč do sběrné nádoby a traktůrku dopřejte nový olej. Tam, kde je nálevka nádržky najdete i výpustný ventil.

Olej není nutné vypouštět vždy, záleží na jeho kvalitě po sezóně
Olej není nutné vypouštět vždy, záleží na jeho kvalitě po sezóně (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejen u automobilu, ale i u servisu zahradního traktůrku je potřeba vyměnit vzduchový filtr. Ten je schován v plastovém uzavíratelném "obalu", opatřený plastovými šrouby. Ty povolte, filtr vyjměte a podle stupně zašpinění vyměňte. Vzduchový filtr umožňuje motoru sání čistého vzduchu a dobré spalování provozních kapalin. 

Servis zahradního traktůrku zahrnuje i kontrolu vzduchového filtru
Servis zahradního traktůrku zahrnuje i kontrolu vzduchového filtru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nezapomeňte ani na kontrolu a případnou výměnu svíček. Tahem vytáhněte "fajfku", tedy kryt svíčky, pomocí ráčny a nástrčného klíče svíčku vyšroubujte a opět proveďte vizuální kontrolu, zda je svíčka provozuschopná. Praktické je svíčku jednou ročně vyměnit.

Vyšroubujte svíčku a zkontrolujte jí
Vyšroubujte svíčku a zkontrolujte jí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Servis jsme provedli u zahradního traktoru HECHT 5186 s jednoválcovým motorem LONCIN OHV. Ten má sběrný koš z textilie o objemu 245 litrů. Motor nastartujete jednoduše pouhým stisknutím tlačítka startéru nebo otočením klíčku. Stroj je poháněn špičkovým motorem Loncin s patentovanou technologií LCPower, díky které při dosažení vysokého výkonu splňuje nejpřísnější světové emisní limity EPA III.

Pod sedačkou traktůrku je ukrytá baterie. Servis zahradního traktůrku zahrnuje i kontrolu baterie čili akumulátoru. Akumulátor byste měli mít vyjmutý a uložený v teple. Ideálně ho v průběhu zimy dobijte. Pak zkontrolujte stav akumulátoru a případně jej ještě jednou připojte na nabíječku. Pak ho vraťte zpět do traktůrku. Očistěte, namažte a dotáhněte spoje.

Servis zahradního traktůrku znamená i sejmutí a ideálně vymytí sběrného koše. Koš je možné vyháknout ze závěsů a zahradní hadicí vypláchnout zanesenou a zaschlou trávu. Je důležité nechat koš na vzduchu vyschnout, aby v garáži či komoře nezplesnivěl.

Vyčistěte a vysušte sběrný koš a zadní stranu
Vyčistěte a vysušte sběrný koš a zadní stranu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při příležitosti očisty sběrného koše prohlédněte podvozek. U podvozku zkontrolujte stav a zbavte se nanesených nečistot, které unikly vaší pozornosti při běžné údržbě. Zaschlá hlína a tráva v žacím ústrojí může totiž způsobit přetržení hnacího řemenu. Při kontrole se zaměřte i na žací nůž a nechte jej nabrousit.

Tip redakce: Nezapomeňte ani na stav spojky. Hydrostatická spojka slouží k aretaci kol v době klidu - jakmile je zahradní traktůrek vypnutý, nelze s ním pohybovat. Pokud ale spojku odaretujeme, můžeme traktůrek dotlačit do garáže, aniž bychom museli startovat motor. 

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Minutový manžel, lekce pro ženy; HECHT

Publikováno: 25. 11. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Hecht (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.