reklama

Praskliny v omítce mají jednoduché řešení

Tmelení praskliny v omítce patří mezi běžné domácí, respektive údržbářské práce. V našem případě použijeme pro zakrytí škvíry profesionální tmel, který zaručuje výborný výsledek práce i dlouhou životnost opravy. Jinak, co se týče samotného nářadí, nebudete potřebovat nic jiného, než co se běžně nachází v každé truhlářské dílně.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Na tmelení praskliny ve zdivu použijeme speciální tmel (Foto: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)

Tmelení praskliny – kde omítka praská nejčastěji 

Různé poruchy ve zdivu jsou běžným jevem. Tmelení prasklin se nejčastěji realizuje ve stycích materiálů – typicky tam, kde sousedí dřevo se zdivem, nebo i v ploše stěny. To je časté zejména u starších domů, kde se ke zdění požívaly různé hmoty – třeba tvárnice a nepálené cihly. Právě tam, kde se tyto zdicí prvky stýkají, může docházet, a také dochází k prasklinám.

Zvlášť velký pozor věnujte prasklinám, které v čase zvětšují svůj objem. Pokud je prasklina velká třeba půl centimetru a dále se rozšiřuje, může jít o vážný statický problém a takový zákrok si už vyžaduje posudek odborníka – statika.

Rozhodně se při tmelení prasklin vyhněte obyčejné sádře – hlavně tam, kde se předpokládá dilatace praskliny – typicky je to opět styk dřeva se zdivem. Sádra totiž není pružná, a brzy by se z praskliny vydrolila. Povrch stěny byste pak museli opravovat opakovaně a stejně by to byla zbytečná práce.

Co budete potřebovat:

  • tmel na praskliny
  • výtlačnou pistoli na kartušový tmel
  • krycí pásku
  • špachtli

Zeď nejprve očistíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Zeď nejprve očistíme

Tmelení praskliny začneme tím, že si její povrch očistíme. Ideální je prasklinu vyfouknout stlačeným vzduchem nebo alespoň omést smetáčkem. Špachtlí prasklinu přejedeme tak, abychom odstranili případné výčnělky na omítce.

Okolí praskliny ochráníme malířskou páskou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Okolí praskliny ochráníme malířskou páskou

Teď využijeme krycí malířskou pásku. To proto, abychom si tmelem zbytečně neumazali místa, kde to není potřeba. Stačí, když z každé strany praskliny necháme pro tmel cca 1 cm širokou spáru. Prasklina samozřejmě není rovná, takže páskou se snažte kopírovat její tvar. To, že se páska v ohybech zkrabatí, ničemu nevadí.

Ostrým nožem seřízneme aplikační špičku tak, aby měla odpovídající průměr
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Ostrým nožem seřízneme aplikační špičku tak, aby měla odpovídající průměr

Do pistole si dejte tmel na praskliny a spáry. Ostrým nožíkem si seřízněte aplikační špičku tak, aby její průměr odpovídal zhruba velikosti spáry. Pak už stačí pomocí pistole aplikovat tmel přímo na místo, kde se prasklina nachází.

Po nanesení tmele ho zahladíme špachtlí, a je hotovo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Po nanesení tmele ho zahladíme špachtlí, a je hotovo

Nakonec zbývá odstranit přebytečný tmel. Špachtlí přejeďte tmelené místo, čímž jednak zatlačíte tmel do spáry, a navíc setřete i přebytečný tmel. Odstraňte krycí pásku a je hotovo. Po vytvrzení můžete tmelené místo přetřít jakoukoli barvou.

Tip:

Akrylátový tmel na spáry a praskliny Ceys stírá konkurenci řadou užitečných vlastností. Kromě toho, že ho můžete použít jak venku, tak i uvnitř budov, nabízí velmi rychlou aplikaci – suchý, tudíž přetíratelný, je během třiceti minut. Takže vám tmelení praskliny ve zdivu nezabere od začátku práce až po výmalbu ani tři čtvrtě hodiny. Tmel dále dokáže bez ztráty objemu vyplnit až půlcentimetrové praskliny. Naproti tomu jiné tmely často po zaschnutí „sednou“, a je třeba prasklinu přetmelit znovu.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel

Publikováno: 13. 12. 2023, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč