reklama

Šatnu ze starých dveří vyrobí i šikovné dámské ručky

Netradiční šatna se hodí třeba na chalupu nebo do rodinného domku, ale klidně i do bytu zařízeného v klasickém a rustikálním stylu. A z čeho ji vyrobit? Například ze starých nepoužívaných dveří, které si nezaslouží, aby skončily na skládce.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Co takhle využít staré dveře jako netradiční šatnu? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Netradiční šatna s pěknou patinou

Skutečně netradiční šatnu ze zachovalých starých dveří zhotoví i šikovná kutilka, takže není potřeba pomoci zkušeného řemeslníka.

Nánosy starého laku zbrousíme po celé ploše dveří
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nánosy starého laku zbrousíme po celé ploše dveří

Začneme tím, že zbrousíme staré vrstvy laku a nečistot – snažíme se brousit dveře tak, aby získaly správnou patinu. I po důkladném broušení zůstanou leckde staré nečistoty, nehezké stopy po laku a drobné šrámy, takže netradiční šatnu přetřeme jednotící barvou. Než se ovšem pustíme do natírání, vysušíme povrch vzduchem. Když máme natřeno, pustíme se do dalších činností, protože naše netradiční šatna bude vylepšená ještě poličkou a lavičkou.

Prkénko na poličku nabarvíme v odstínu dveří
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Prkénko na poličku nabarvíme v odstínu dveří

K jejich výrobě budeme potřebovat dvě vhodně široká prkénka a dvě dřevěné bedničky. Obě prkénka natřeme stejnou barvou, kterou jsme použili pro dveře, a natíráme klidně „cik cak“, protože tak získá dřevo patinu ladící se starými dveřmi a lépe vynikne někdy velmi zajímavá struktura dřeva. K uchycení poliček využijeme třeba i starší konzole. Poličku umísťujeme do výše pro nás vhodné, ideální bývá kolem 170 cm – vzdálenost si naměříme od spodku dveří. Také si vyměříme umístění konzolí, aby byly stejnoměrně vzdáleny od okrajů dveří. Pomocí vrtačky vyvrtáme otvory a přišroubujeme. Tam, kde je potřeba, použijeme nástavec k vrtáku, abychom se dostali k hůře dostupným částem.

Na dveře přichytíme i stylové věšáčky a poličku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.FTV Prima)
Na dveře přichytíme i stylové věšáčky a poličku

Kousek pod poličkou rozmístíme háčky na kabáty, na průměrně široké dveře se jich vejde většinou 5, ale záleží i na jejich strukturování. Opět pečlivě vyměříme odspodu i po celé šíři umístění háčků, měly by být stejně vzdálené a umístěné ve stejné vzdálenosti od okrajů. Pak jen vyvrtáme otvory a upevníme háčky od věšáků. Ze dvou starých bedýnek, které seženeme třeba v obchodě, pak uděláme sedátka. Promyslíme orientaci jejich umístění – například, aby silnější prkénka byla nahoře a lépe se na nich sedělo a opět upevníme pomocí vrtáku a šroubů.

Pak využijeme druhé natřené prkénko jako sedák a spojíme s bedničkami šroubováním. A nakonec stejným způsobem umístíme na dveře jako stylovou dekoraci pro netradiční šatnu kliku ladící s věšáky a sedák vylepšíme polštářky.

Netradiční šatna je na světě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Netradiční šatna je na světě

A je hotovo. Teď už si jen najít vhodné místo, kam tuto netradiční šatnu umístíme.

Zdroj informací: pořad receptář Prima nápadů

Publikováno: 10. 12. 2023, Autor: Romana Slaninová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Profil autora: Romana Slaninová