reklama

Opravte si sedací plochu na botníku zcela sami

Čalouněný nábytek oživí každou domácnost. Jestliže se nám potahová látka ošoupe nebo praskne, zavoláme na pomoc čalouníka, který oblékne náš nábytek do nového kabátu. Šikovný a zručný odborník dokáže hravě vytvořit projekt, poradit s výběrem vhodné tkaniny, zajistit dodání materiálu a opravit vše, na co si jen vzpomeneme. Jak to však bude probíhat, rozhodneme-li se opravit židli nebo čelo postele sami?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čalouněný nábytek zvládneme přečalounit sami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čalouněný nábytek v novém kabátu

Nic nevydrží věčně – dokonce i židle, křesla nebo čelo postele potřebují jednou za čas obléknout do nového hávu. Většina z nás se rovnou raději obrátí na odborníka. Nevěříme si a myslíme, že tak náročný úkol nemůžeme zvládnout. Opak je však pravdou. Každý alespoň trochu šikovný jedinec může velice hravě proniknut do tajů čalounění a svůj roztrhaný potah přečalounit zcela sám. Nově potažený čalouněný nábytek pak bude zářit v interiéru a my se budeme moci kochat z pohledu na vlastnoručně odvedenou práci.

Ať už potřebujeme přečalounit sedák na dřevěné lavici v předsíni, nebo čelo postele, jedná se o velice podobnou techniku. Čalouněný nábytek dokážeme opravit sami. Jakmile se rozhodneme, do kterého kousku nábytku se pustíme nejdříve, můžeme se vrhnout na výběr vhodné látky. Každý odborník nám řekne, že na běžné použití v domácnosti je důležité při výběru sledovat otěruvzdornost tkaniny.

Jako směrodatný parametr je brán počet otáček. Ano, je to tak, opravdu se jedná o počet otáček.  Látka vhodná pro čalounění by se měla pohybovat v rozmezí mezi 20 tisíc až 30 tisíc otáček. Tento parametr nám simuluje počet sedů na čalouněnou část nábytku, kde jeden sed odpovídá jedné otáčce.

Kromě látky potřebujeme i molitan a vatelín
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Kromě látky potřebujeme i molitan a vatelín

Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodli přečalounit botník v chodbě, budeme kromě vhodné látky potřebovat i desku, která bude následně tvořit sedací plochu čalouněného nábytku. Dále si musíme připravit výplň, kterou bude tvořit 3 cm tlustá tužší sedáková pěna, vatelín, jenž slouží jako mezivrstva mezi pěnou a látkou, lepidlo ve spreji a sponkovací pistoli.

Molitan odřízneme odlamovacím nožem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Molitan odřízneme odlamovacím nožem

Sedákovou pěnu musíme upravit dle rozměru desky. Na pracovní stůl položíme výplň a na ní desku botníku, kterou překreslíme na molitan. Výplň se měří tak, aby byla o malinko větší než připravená deska. Jedná se ale v řádu o pouhé milimetry. Klasickým odlamovacím nožem odřízneme přebytečný materiál.

Molitan přilepíme lepidlem ve spreji
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Molitan přilepíme lepidlem ve spreji

Pro přilepení molitanu na deku čalouněného nábytku použijeme lepidlo ve spreji. Je to vlastně nejjednodušší varianta pro aplikaci i v domácích podmínkách. Lepidlo nastříkáme jak na desku, tak i na molitan. Toto lepidlo má celkem krátkou otevřenou dobu, nemusíme tedy nechávat vyvětrávat a rovnou molitan přilepíme na desku. S přihlédnutím na 2–3 mm, které jsme si nechali navíc, lepíme molitan trochu přes hranu desky.

Změříme délku i šířku desky společně s molitanem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Změříme délku i šířku desky společně s molitanem

Jakmile máme molitan nalepený, můžeme se pustit do zpracovávání potahu. Vybranou látku naměříme dle sedací desky a necháme samozřejmě potřebný přesah. Změříme délku i šířku desky společně s nalepeným molitanem. Při měření však nesmíme zapomínat ani na hrany. K oběma takto naměřeným hodnotám připočítáme potřebný přesah, který by měl činit 3–4 cm. Zjištěné rozměry přeneseme na látku. Křídou zakreslíme a nůžkami vystřihneme potřebný materiál.

Malé čtverce na rozích tkaniny odstřihneme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Malé čtverce na rozích tkaniny odstřihneme

Nyní si potřebujeme vyznačit rohy na tkanině, která bude tvořit sedací plochu čalouněného nábytku. Vezmeme si látku, na šířce vyznačíme její střed. Od středu naneseme na látku míru desky a na každé straně přidáme po 1 cm. Naprosto stejný postup budeme aplikovat i na delší straně ustřižené látky. Na všech 4 rozích připravené tkaniny vznikly malé čtverce, které vystřihneme. Jakmile takto upravenou látku přiložíme na molitan, vidíme, že jsme vystřihli čtverce látky, které budou tvořit rohy podsedáku. Tato vystřižená místa musíme sešít. U každého vystřiženého růžku sešijeme strany k sobě. Ve vrchních bodech pouze přiložíme látku k sobě a místo sešijeme.

Vatelín přilepíme kolem dokola
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Vatelín přilepíme kolem dokola

Na připravený podsedák nyní přiložíme vatelín, díky kterému se nám bude látka dobře vypínat. Vatelín přilepíme k molitanu. Nejprve přilepíme vrchní plochu, samozřejmě začínáme od prostřední části sedáku. Lehce vypneme a otočíme desku s molitanem vzhůru nohama. Následně naneseme lepidlo i na hrany molitanu a jednoduše kolem dokola oblepíme podsedák vatelínem. Přebytečné části vatelínu v rozích odstřihneme.

Připravený potah navlékneme na desku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Připravený potah navlékneme na desku

Nyní už můžeme přistoupit k finálnímu kroku, a to potažení látkou. Sešité švy v rozích malinko nastřihneme, abychom mohli látku rozevřít na obě dvě strany. Připravený potah navlékneme na desku a pustíme se do sponkování.

Látku přisponkujeme po celém obvodu desky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Látku přisponkujeme po celém obvodu desky

Čalouněný nábytek v podobě botníku do předsíně je skoro hotový. Látku přichytíme uprostřed strany. Dále si přichytíme sponkami i růžky. Jakmile takto přichytíme tkaninu na všech 4 stranách sedáku, získáme základní přehled o tom, jak bude látka vypadat. Od středu do krajů nyní nanečisto nasponkujeme látku v celé spodní části sedáku. Jakmile vidíme, že sedák perfektně sedí, můžeme se pustit do finálního přibíjení látky k dřevěné desce. Za pomoci sponkovací pistole přibijeme jednu sponku v těsné blízkosti té druhé, a to po celém obvodu spodní části desky.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Parťáci od fochu

Publikováno: 8. 1. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Beata Boháčová