reklama

Zabezpečení nerovného terénu posuvnou branou není nemožné

Každý z nás nemá to štěstí na zcela rovný pozemek. Posuvná brána k plotu se pak může jevit, jako oříšek, s kterým si nevíme rady. A právě v tuto chvíli jsou šikovní domácí kutilové naprosto k nezaplacení. Dokážou si poradit s jakoukoliv výzvou a jejich zdravý rozum vyřeší i zdánlivě neřešitelný problém. Jak tedy zabezpečit pozemek před případnými vetřelci, a přitom se při zavírání brány zbytečně nenadřít, se můžete dočíst v tomto článku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Posuvná brána k plotu nemusí být vždy na objednávku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Posuvná brána k plotu šetří místo

Posuvná brána k plotu je ideální varianta zakončení oploceného pozemku. Šetří místo a její největší předností je jednoduché, nenáročné ovládání. Taková vrata však mohou někdy představovat velký problém. Právě členitost pozemku určuje pravidla oplocení a mnohdy nám nedává na výběr. Jedinou možností pak zpravidla bývají ručně otevíraná jednokřídlá či dvoukřídlá vrata. Zdání však klame. I v tomto případě mohou náš pozemek zdobit posuvná vrata.

Jestliže řešíme zakončení oplocení nerovného či svažitého pozemku v podobě posuvné brány k plotu, máme na výběr ze dvou variant. Buď vrata necháme vyrobit na míru u renomované firmy, která si poradí i s jejich umístěním na předem určené místo, nebo se pustíme do výroby brány sami. První varianta je sice pohodlná, ale zásah do peněženky je v tomto případě celkem razantní. Zlaté české ručičky a zdravý rozum však dokážou zázraky. Nejeden domácí kutil se s touto výzvou již potýkal a zdárně vypořádal.

Posuvnou bránu si můžeme vyrobit sami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Posuvnou bránu si můžeme vyrobit sami

Při výrobě posuvné brány k plotu musíme brát v úvahu terén naší zahrady. Většina lidí se potýká se svahem, který má na pozemku, a navíc zde bývá velký problém s nedostatkem místa. Svah by se dal sice srovnat, ale do takové dřiny se asi nikomu z nás moc nechce. Navíc by pak mohla zahrada působit hrbolatým dojmem a výsledný efekt by nebyl tak příjemný.

Kladka a kolejnice pro posuvnou bránu k plotu

Jestliže se pustíme sami do výroby posuvné brány k plotu, můžeme ji vyřešit např. zavěšením na kladky a pojezdem po kolejnici. I když bude pozemek mírně svažitý a my budeme otevírat bránu směrem do kopce, nebude díky tomuto pojezdu manipulace s bránou nijak namáhavá.

Brána má zcela logicky tvar obdélníku. Ve 3 rozích jsou navařené klaky pro hladký posun vrat a v posledním rohu brány je umístěna kovová trubička, která bezpečně zapadne do protikusu na sloupku navazujícího oplocení.

Na kovový sloupek navaříme zarážku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na kovový sloupek navaříme zarážku

Na konci navařené trubičky, který bude vyčnívat z protikusu, je vyvrtaná díra. Touto dírou můžeme protáhnout zámek a zajistit tak pozemek před případnými vetřelci. Na kovovém sloupku, odkud bránu zavíráme, je navíc přivařena zarážka. Jedná se opět o bezpečnostní opatření, které slouží jako ochrana před nechtěným vysazením zavřené posuvné brány.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 12. 1. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Beata Boháčová