reklama

Víte, co je nejhorší? Když vám kape na hlavu! Spravte prasklé okapy včas a efektivně

Oprava okapů je nutná záležitost. Prasklý okap znamená spoustu mrzutostí, a především představuje velký problém pro fasádu domu nebo podezdívku – tam všude totiž může voda zatéci. A pokud bude tento stav setrvalý, brzy dojde ke vzlínání vlhkosti, tvorbě plísní a odfukování mokré omítky. Řešení je jednoduché – prasklý okap vyměnit, nebo slepit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oprava okapů je neodkladná záležitost, nepodceňujte takovou situaci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Oprava okapů je nutnost

Oprava okapů se může týkat starých i nových systémů. U starých okapových systémů většinou ani nepředpokládáme, že by mohly ještě dobře fungovat. V případě netěsnícího, nebo dokonce poškozeného okapu, se nabízí jednoduchá rada – okap vyměnit za modernější a kvalitnější.

V těchto případech bude dobré spoje utěsnit tmelem, silikonem nebo speciální páskou. Pokud jsou žlaby v dobrém stavu a lze k nim zakoupit vhodné systémové komponenty, je také možné místo utěsnění tmelem vyměnit kování za nové. Rychlou a spolehlivou pomocí je butylová páska.

Oprava okapů se musí provést co nejdříve
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oprava okapů se musí provést co nejdříve

Butylová páska je samolepicí kaučukem modifikovaná těsnicí páska na bázi butylu, chráněná vyztuženou hliníkovou fólií. 

Butylová páska se na opravu okapů hodí velmi dobře
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Butylová páska se na opravu okapů hodí velmi dobře
Vyzkoušejte na opravu okapů lepící butylovou pásku, která  zajistí kvalitní opravu berz nutnosti volat řemeslníky nebo okap měnit. AGUA STOP BUTYLOVÁ VODOTĚSNÁ PÁSKA je samolepicí páska pro utěsnění a opravy trhlin a prasklin na střechách, krytech, střešních taškách, plechu a zdivu mezi chodníkem a vertikálními prvky. Lepí za studena bez nutnosti zahřívání, díky butylu dobře těsní a je vysoce nepropustná.

Butylová páska je pružná i za nízkých teplot, zvládne dokonce teploty až -30 °C. Páska je vysoce odolná vůči UV záření. Lze ji natírat a je tvarovatelná prakticky jakkoliv. Samozřejmostí je 100% vodotěsnost. Opravná páska může být používána za studena i za tepla, ale v chladnějších dnech bychom určitě měli použít horkovzdušnou pistoli a mírně zahřát jak pásku, tak kovový okap. 

Práce s touto páskou je jednoduchá. Ustřihneme nebo uřízneme potřebný kus, odstraníme za zadní strany ochrannou fólii a pásku nalepíme na místo určení.

Z pásky odstraníme krycí fólii
Z pásky odstraníme krycí fólii (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pásku vlepíme vždy do vnitřní strany okapu
Pásku vlepíme vždy do vnitřní strany okapu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výhodou je, že butylová páska snese prakticky jakýkoliv povrch. Lepit tak můžeme nejen prasklý okap, ale i třeba střešní krytinu. Oprava okapů se s touto páskou rázem jeví jako triviální záležitost.

Butylovou pásku nalepíme prakticky na jakýkoliv materiál
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Butylovou pásku nalepíme prakticky na jakýkoliv materiál

Vzhledem k tomu, že okapy se vždy lepí zevnitř, vzhled okapu zůstane vizuálně zachován. Plastový žlab se před lepením v místě opravy lehce obrousí jemným brusným papírem a dobře vysuší. Kovový stačí vysušit. 

Oprava okapů pomocí tmelu mnohdy zabere i několik desítek minut. Butylovou páskou opravíme okap do 5 minut. Je důležité, aby byl okap během opravy dokonale suchý, a to v obou případech.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; AC Marca Czech Republic s.r.o.; dumazahrada.cz

Publikováno: 18. 1. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová