reklama

Raketová kamna jako účinné topení i vkusný doplněk

Stále častěji se zaobíráme myšlenkou levného topení. Jak pořídit levná, ale hlavně účinná kamna? Jestliže potřebujeme vytápět například chatu či chalupu a nechceme za kamna vyhazovat nekřesťanské peníze, můžeme si je vyrobit sami. Slyšeli jste již pojem „raketová kamna“? Jak fungují a hlavně, jak taková kamna vyrobit z věcí, které běžně najdeme na zahradě, si povíme právě v tomto článku.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Účinná kamna v chatce dokážou nahradit i krb (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)

Účinná kamna na chalupu

S příchodem sychravého počasí každý z nás začíná řešit otázku vytápění. Pokud se chystáme vytápět chatu či chalupu, potřebujeme levná, ale hlavně účinná kamna. Nikoho z nás neláká představa, kdy po příjezdu na venkovské sídlo dlouhé a dlouhé hodiny čekáme, až se místnost vytopí na přijatelnou teplotu. V tuto chvíli bychom určitě nepohrdli klasickým krbem. Ať už bereme v úvahu levnější variantu vytápění v podobě dřevěných špalků, či krásné hřejivé teplo doprovázené romantickými chvílemi strávenými u hořícího ohně. Jeho pořízení však není nijak levnou záležitostí. Neméně zajímavou alternativu skrývají raketová kamna, která si navíc můžeme vyrobit úplně sami z věcí, které máme doma.

První raketová kamna byla postavena na začátku 19. století v Oregonu. Postavila je banda hippie lidí a vyrobili je vyloženě z věcí, které našli na zahradě. Od té doby jistě zaznamenala tato účinná kamna jistý posun ve svém vývoji.

Domácí kutilové si v dnešní době poradí snad opravdu s čímkoliv. Příkladem jsou vlastnoručně vyrobená raketová kamna v domku mladé ženy. Jejich výstavbu situovala do kamenného sklepa. Srdce samotných kamen je z šamotových cihel, které se běžně používají pro výstavbu komínů. Účinná kamna mají dlouhé odpaliště. V jeho vrchní části je postaven cihlový komín, který je obalen rozříznutým sudem, a následně zajištěn a stažen za pomoci drátů. Ve své vrchní části je komín zasypán pískem, což představuje naprosto jednoduchou, ale velice účinnou akumulační masu. Kamna jsou napojena na komín, který prochází celou chatkou. Veškeré části raketových kamen jsou obalené jílem, který úžasně drží teplo.

Raketová kamna a kouřovod jsou kompletně obalené jílem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Raketová kamna a kouřovod jsou kompletně obalené jílem

Účinná kamna mají navíc velice zajímavá dvířka. Vzhledem k tomu, že mladá umělkyně miluje staré věci, zcela sama zrekonstruovala skoro 200 let stará dvířka. Jejich původní vzhled byl žalostný. Šikovné ruce však dokážou zázraky a dvířka jsou nyní jedinečnou ozdobou. Účinná kamna v domku paní Lucie Dolores Daguerrové jsou navíc okrášlena různobarevnými skleněnými kamínky, které dotvářejí úžasný design topného tělesa.

Barevné kamínky dotvářejí zajímavý design raketových kamen
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Barevné kamínky dotvářejí zajímavý design raketových kamen

Raketová kamna získala svůj název podle zvuku, který vydávají. Ve chvíli, kdy je naplníme dřevem a zapálíme, účinná kamna hučí jako raketa. Vzhledem k tomu, že komín vede celým domem, při topení slyšíme hučení opravdu všude.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 23. 1. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová