reklama

Vyrobte si vlastní ptačí krmítko

Ptačí krmítko je nedílnou součástí mnoha zahrad. Malým opeřencům do nich sypeme zrní a pomáháme jim přežít tuhé zimy. Většina z nás si takové krmítko jednoduše koupí, ale existují i jedinci, kteří upřednostňují vlastní výrobu. K výrobě krmítka rádi použijí věci určené zpravidla na vyhození. A přesně pro takové kutily dnes máme zcela jedinečný nápad, jak se přes zimu postarat o ptáčky zpěváčky.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ptačí krmítko pomáhá opeřencům přežít tuhou zimu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Ptačí krmítko na zahradu

Každý rok před nástupem zimy ubývá přirozené potravy pro opeřence. Potrava v ptačích krmítkách pro ně bývá zpravidla jediným zdrojem obživy, a proto se lidé před zimou vydají na nákup, či se dokonce pustí do výroby.

Pro výrobu ptačího krmítka budeme potřebovat pouze pár věcí. Postačí nám prázdná sklenice, starý pásek a obyčejná dřevěná vařečka. Všechny tyto věci jednoduše spojíme dohromady, a k tomu použijeme tavnou pistoli.

Při výrobě ptačího krmítka začínáme u sklenice. Připravíme si ji na pracovní sůl a tavnou pistolí naneseme lepidlo na dřevěnou vařečku – na plochu, kterou používáme pro míchání. Část lepidla přijde i na rukojeť. Vařečku na sklenici přidržíme a počkáme, až hmota zatuhne.

Na vařečku naneseme lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Na vařečku naneseme lepidlo

Lepicí hmotu naneseme také na starý pásek. Páskem obmotáme sklenici tak, aby přilepená vařečka byla nyní ve spodní části vyráběného krmítka. Z vařečky totiž následně vznikne praktické bidýlko. Ve vrchní části sklenice slepíme obě části pásku k sobě tak, aby skleněná nádoba perfektně držela v koženém obojku. Zbytek opasku v jeho horní části zavážeme – vznikne nám tak oko pro zavěšení ptačího krmítka na strom.

Pásek obmotáme okolo sklenice
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pásek obmotáme okolo sklenice

Hotové ptačí krmítko

Ptačí krmítko je hotové. Nyní už jen stačí nasypat do sklenice zrní. Nesmíme dávat zrní až moc, aby nám nevypadávalo ze skleněné nádoby na zem.

Do krmítka patří zrní
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Do krmítka patří zrní

Krmítko zavěsíme na klidné, ale přehledné místo. Pak už se jen můžeme kochat pohledem na ptáčky, jak si nacpávají bříška zrním.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 2. 2. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová