reklama

Indický běžec vám pomůže v boji se slimáky

Indický běžec je kachní plemeno, které se využívá také k likvidaci slimáků a plzáků na zahradách. Tyto kachny se chovají v mnoha zbarveních. Jejich maso je stejně chutné jako klasické kachní maso. Pro své zvláštní chování se indický běžec využívá i pro výcvik pasteveckých psů, protože se pohybuje ve skupinách.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Seznamte se – indický běžec k vašim službám (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Indický běžec

Indický běžec (Anas platyrhynchus f. domestica „Indian Runner“) je plemeno kachen pocházející z východní a jihovýchodní Asie – z tzv. tučňákovitých kachen. Řadí se do skupiny lehkých nosných kachen díky své snášce, která dosahuje 100 a více vajec.

Jedná se o poměrně staré kachní plemeno a první zmínky o podobných kachnách je možné najít na ostrově Jáva, který je součástí Indonésie, v době před tisícem let. Například v Malajsii se vzpřímené kachny – indičtí běžci chovají již přes 2 000 let.

Skupinový způsob života je indickým běžcům vlastní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Skupinový způsob života je indickým běžcům vlastní

Vlastnosti

Tyto kachny jsou mimořádně temperamentní, nenáročné, velmi shánčivé a obzvlášť vhodné pro chov na velkých volných prostranstvích. Vyznačují se vzpřímeným držením trupu a posunutím běháků do zadní části těla, což umožňuje snadný a poměrně rychlý pohyb na souši. 

Dospělý indický běžec váží okolo 2 kg, kachny jsou o něco menší než samci. Chovají se v mnoha zbarveních. Naleznete tak varianty bílé, černé, modré, hnědé, divoké, pstruhové, stříbrně divoké, modře divoké, modrožlutě divoké, sedlaté hnědé a sedlaté divoké. Barva nohou a zobáku se odvíjí od zbarvení peří. Nejčastější je přírodní nebo srnčí zbarvení.

Kačer se dá od kachny rozpoznat několika způsoby: podle barvy nebo podle hlasu (kachna se ozývá typickým kvákavým hlasem).

Vzpřímené tělo jim dovoluje rychlý pohyb
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzpřímené tělo jim dovoluje rychlý pohyb

Způsob života

Kachny nemají zachován pud sezení na vejcích a vodění kachňat. Obecně se tedy nejedná o příliš dobré rodiče. Existují ovšem výjimky, takže nemusíte být překvapeni, pokud zrovna vaše kachna usedne na hnízdo a vyvede mladé. Indičtí běžci jsou skupinová zvířata. Chcete-li začít s chovem indického běžce, pořiďte si pro začátek jednoho kačera a minimálně 3 kachny. 

Chovný výběh by měl být dostatečně velký a ohrazení vysoké. Pořiďte kachnám i úkryt před predátory, sluncem, nebo naopak zimou. Počítejte s metrem čtverečním na dva běžce, k případnému odchovu je zapotřebí prostor větší. Výhodou je, že indičtí běžci téměř vůbec nelétají.

Přístup k vodní ploše naopak není nutností. Indičtí běžci mají sice vodu rádi, ve vodě se s oblibou páří a možnost vykoupání přispívá k lepší péči o peří, ale oproti ostatním kachním plemenům vodu vyhledávají méně často. 

Vodní plochy využívají k páření
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vodní plochy využívají k páření

Využití indického běžce

Indický běžec je vynikajícím lovcem slimáků a plzáků, kterých dokáže vaši zahradu zcela zbavit. Loví nejen slimáky, ale i červy, mouchy, brouky, různé larvy nebo žížaly. Pokud naleznete na zahradě množství malých dírek, je to od zobáků indických běžců, které umí zapíchnout do kypré hlíny. U indického běžce se v porovnání s jinou drůbeží nemusíte obávat, že by jakkoli ublížil vašim dětem, tyto kachny se dokonce umí přijít pomazlit.

Umí rovněž pomoci s údržbou trávníku, protože spásají i plevely, které jinak v trávnících nekontrolovatelně bují (například bršlice). Jejich skupinový způsob života využívají chovatelé psů, neboť indický běžec nabízí výborný "studijní materiál" pro výcvik pasteveckých psů.

V chovech se setkáte s mnoha barevnými variantami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V chovech se setkáte s mnoha barevnými variantami

Krmivo

Indický běžec stejně jako ostatní druhy kachen vyžaduje kompletní krmnou směs ve formě granulí, dále obilí, nejlépe pšenici. Potřebný je také vápenný grid (uhličitan vápenatý) a drcené skořápky, pro lepší rozmělnění potravy pak kachny potřebují hrubší písek. Přilepšit jim můžete neochuceným namočeným pečivem, uvařenou rýží nebo těstovinami. Indický běžec se mnohostranně použitelný druh kachny, který vám udělá radost nejen jako sváteční pečínka.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Veterinární poradna; indickybezec.cz; abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 7. 2. 2024, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová