reklama

Vaše židle nemá kolečka? Snadno je doplníte

Máte svoji oblíbenou židli a jediné, co jí chybí, jsou pojezdová kolečka? Pak pro vás máme tip, jak kolečka na židli přidělat. Není to nic složitého, na druhou stranu ale nejde o univerzální návod. Popíšeme si montáž koleček a také úskalí, která vás mohou potkat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kolečka na židli můžete namontovat jednoduše. Ukážeme jak na to (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kolečka na židli – jednoduchý upgrade

V následujícím textu si přiblížíme postup montáže koleček na židli. Pozor, nejde o výměnu koleček, ale o jejich instalaci na židli, kde dosud jakákoli možnost pojezdu chyběla. Návod je jednoduchý a zvládne ho každý trochu zručný kutil. Z potřebného vybavení budete mít všechno v dílně, a pokud ne, snadno ho dokoupíte v jakémkoli železářství.

Co budeme potřebovat:

  • akuvrtačku
  • závitník
  • vrták 6,8 mm
  • kolečka a montážní klič

Do každé nohy vyvrtáme otvor
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do každé nohy vyvrtáme otvor

Vycházíme ze situace, kdy kolečka na židli chybí a nohy od židle jsou ukončené hliníkovou záslepkou. V našem případě použijeme kolečka se závitem M8. Pro tento rozměr budeme muset vyvrtat v noze židle otvor se závitem. Pochopitelně zvolit si můžete i kolečka s menším či větším závitem. Záleží na vašich preferencích a třeba i na tom, jak masivní jsou nohy od židle.

Pomocí závitníku vyřežeme do otvoru závity
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pomocí závitníku vyřežeme do otvoru závity

Jdeme řezat závit. Uvedený postup se týká řezání závitu do hliníkového materiálu. Určitě neplatí pro ocel! Pro závit M8 použijeme vrták o průměru 6,8 mm. Vrtákem vyvrtáme ve všech nohách židle otvor. Pozor na špony, abyste se nezranili.

Teď stačí kolečka našroubovat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Teď stačí kolečka našroubovat

Teď si do akuvrtačky upneme závitník pro vytvoření závitu M8 v jednom kroku. Akuvrtačku přepneme do režimu vrtání a závitník potřeme olejem. Přesně ho nasadíme na vyvrtaný otvor a začneme vrtat – závitník bude v hliníku vyřezávat závit. Střídavě měníme směr otáček vrtačky – chvíli šroubujeme závit dovnitř a pak o pár otáček nazpět, aby se odlomila „špona.“ Takto vyvrtáme závity na všech nohách židle.

A nakonec dotáhnout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
A nakonec dotáhnout

Do takto připravených otvorů můžeme instalovat kolečka. Jednoduše chytneme závit a našroubujeme je do patřičné vzdálenosti (aby se židle nehoupala). Pak kolečka na židli pořádně dotáhneme klíčem a je hotovo. Teď můžete sedět i jezdit.

Na co si dát pozor

Uvedený postup platí pouze pro židle s hliníkovou konstrukcí. Pokoušet se vrtat závity do oceli podobným způsobem by nemuselo skončit dobře. Závity v ocelovém materiálu se totiž řežou jinak – v několika krocích. A ještě jedno upozornění, které je snad jasné, ale pro jistotu ho připomínáme – většina židlí má spodní část nohou zadělanou plastovou krytkou. Do plastu pochopitelně žádné konstrukční závity vrtat nejdou.

Jde to i do dřeva

Pokud z nějakého důvodu potřebujete přidělat kolečka na dřevěnou židli, jde o. Otázka je ale životnost takového řešení a jeho estetika. Do dřevěných nohou můžete vyvrtat otvor o patřičném průměru a do něj vešroubovat kombinované matky – ty se do dřeva šroubují podobně jako vrut, ale uvnitř mají metrický závit – právě třeba rozměr M8. Do vnitřního otvoru takto zašroubované matky pak bez potíží můžete kolečka s odpovídajícím závitem upevnit.  

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel 

Publikováno: 29. 2. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč