reklama

Vytvořte vlastní umělecké dílo ze svých vzpomínek

Fotografie, momentky a obrázky z dovolené či nejrůznějších akcí jsou vzpomínkou, která nám připomíná úžasně prožité chvíle. Rámování fotek se tak stává velice oblíbenou formou ukládání našich vzpomínek. Převážnou většinu obrázků máme v počítači či telefonu. Použitím vhodného programu je můžeme upravit a správnou volbou rámu povýšit na malé umělecké dílo. Jak na to, si řekneme právě teď.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Rámování fotek jako skvělý dárek

Pro rámování fotek můžeme použít aktuální momentku, ale i starou fotografii, kterou najdeme v rodinném albu. Dá se pracovat se vším. Fotografie si můžeme upravovat sami v pohodlí domova, nebo můžeme požádat o pomoc odborníka. Ve specializovaných prodejnách, kde se zabývají vyvoláváním a rámováním fotek, nám vždy dobře poradí. Stačí, když jim naše vzpomínky přineseme buď vytištěné na papíru, nebo uložené na digitálním médiu. Fotografie si nejprve upraví v příslušném programu na počítači a následně vytisknou.

Ve specializované prodejně nám s fotografiemi pomohou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Ve specializované prodejně nám s fotografiemi pomohou

Ve chvíli, kdy se rozhodneme ozdobit stěny či nábytek našimi vzpomínkami, můžeme si jednoduše zakoupit obyčejný rámeček v jakémkoliv hobbymarketu. Existují však i jiné možnosti. Správnou volbou materiálu, na který vytiskneme obrázek a vhodným výběrem zajímavého rámečku, můžeme našim vzpomínkám vdechnout úplně jiný rozměr. Rámováním fotek tak můžeme obrázek povýšit na jiný level.

Pokud si chceme zachovat hezkou vzpomínku a zajistit, aby fotografie vydržela opravdu dlouhá léta a nekroutila se v rámečku, vytiskneme ji na 100% bavlněný papír. Obyčejný fotografický papír, který můžeme zakoupit v kterémkoli papírnictví, není pro tento účel úplně ideální volbou. 100% bavlněný papír má totiž větší gramáž a dokáže si zachovat barevnou stálost obrázku po mnoho a mnoho let.

Rámovat můžeme i obrázky na plátně

Fotografie můžeme tisknout např. i na plátno. Jistě se mezi námi najde spoustu lidí, kteří milují tento materiál a upřednostňují jej před papírem. Jestliže však chceme pracovat s portrétem, není tento způsob nejšťastnější. Právě portréty mají vyšší ostrost na kvalitním fotografickém papíru než na plátně. Jisté výhody tu ale jsou. Obraz na plátně můžeme jednoduše přilepit k desce, okrášlit jej krásným rámem a máme hotovo. Při rámování fotek na plátně již nepotřebujeme přední skleněnou desku.

Fotografie můžeme tisknout i na plátno
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Fotografie můžeme tisknout i na plátno

Nová doba, nový design. Jestliže máme rádi paspartu, můžeme se do toho s klidným srdcem pustit. Barevný papír, který rámuje fotografii, se do rámečku hodí. Výsledný efekt je však v dnešní době poněkud jiný, než tomu bylo před mnoha lety. Spodní část pasparty bývala dříve o něco vyšší než pasparta na stranách a v horní části fotografie. Výsledný efekt pak působil optickým dojmem, že obrázek jakoby přepadával směrem dolů. Nyní se fotografie vkládá do prostřední části rámu a pasparta kolem ní je v poměru jednotlivých stran mnohem vyváženější.

Pasparta je oblíbená i dnes
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Pasparta je oblíbená i dnes

Fotografii máme vytištěnou a můžeme přistoupit k jejímu zarámování. Vhodný výběr rámečku je pro poutavý výsledek zásadní. Pro rámování fotek platí jednoduché pravidlo. Novou soudobou věc okrášlí i starý rámeček. Můžeme jej tedy klidně použít.

Vhodný výběr rámečku je důležitý
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.)
Vhodný výběr rámečku je důležitý

Pokud však máme starou fotografii, ať už originální, nebo jakoukoliv reprodukci, musíme zachovat její důstojnost. K starému stylu starý rám. Je vhodné si s dílem pohrát, ctít jeho důstojnost a podtrhnout ji krásným starým rámem. Každé dílo si zaslouží vhodný prostor.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov

Publikováno: 21. 2. 2024, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová