reklama

Klíč k seřízení posuvných dveří leží v garáži – a to doslova

Seřízení posuvných dveří je brnkačka, a to i těch posuvných. Ano, je to trochu pracnější než seřízení klasických křídlových dveří, ale i tak lze práci snadno zvládnout svépomocí. V textu si ukážeme, jak posuvné interiérové dveře „seštelovat“. Princip opravy je shodný u většiny výrobců interiérových posuvných dveří.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Seřízení posuvných dveří. Když se posuvné dveře neposouvají

Pokud dveře nedovírají, nebo naopak nejdou otevřít, je to vždycky nepříjemný problém. I v případě posuvných dveří jde ale snadno vyřešit. Příčina problému bývá u posuvných dveří obvykle ta, že se dveře svěsí – a to proto, že se povolily matice v kolejnici, po které dveře ve „futrech“ jezdí.

Co budete potřebovat:

  • šroubovák
  • maticový klíč
  • vodováhu
  • akrylátový tmel
  • krycí pásku

Přilepené obložky opatrně vypačte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Přilepené obložky opatrně vypačte

K seřízení posuvných dveří je potřeba dostat se k maticím, které dveře udržují v kolejnici – bude nejspíš nutné odstranit obložky dveří. Ty jsou buď přišroubované, nebo přilepené. Jednoduše stačí šrouby odšroubovat, nebo šroubovákem obložky opatrně vypáčit. Postupujte s citem – čím méně okolí obložek poškodíte, tím méně pak budete mít práce se zapravením.

Dotahováním matky se dveře zvednou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Dotahováním matky se dveře zvednou

Teď už byste měli mít k matkám přístup a můžete začít se samotným seřízením dveří. Pokud šoupací dveře drhnou, obvykle proto, že se svěsily a dřou po podlaze. V takovém případě je nutné dveře zvednout, což se děje právě pomocí matic v horní části kolejnice. Nejprve je potřeba povolit klíčem kontramatku a pak šroubováním druhé matice dveře vytáhnout nad podlahu. Se správným dorovnáním vám pomůže vodováha.

Obložky můžete přilepit tekutými hřebíky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Obložky můžete přilepit tekutými hřebíky

Vyzkoušejte, zda je chod posuvných dveří hladký a bez tření. Pokud ano, můžete přistoupit ke zpětné instalaci obložek. V případě, že byly usazeny na lepidlo, můžete je znovu přilepit pomocí tekutých hřebíků. Obložky pomocí svěrky dotáhněte a nechte lepidlo dokonale zaschnout. Potřeba bude několik hodin tuhnutí. Jestli byly obložky na vruty, stačí je prostě našroubovat zpět.

Nakonec dotmelte spáru mezi obložkami a zdivem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Nakonec dotmelte spáru mezi obložkami a zdivem

Při demontáži obložek jste patrně narušili výmalbu. Nic hrozného se neděje. Pomocí maskovací pásky zakryjte obložky a volný nechte zhruba centimetr široký pásek omítky. Mezeru mezi obložkou a omítkou zatmelte pomocí pružného tmelu. Až zaschne, stačí místo přetřít interiérovou malířskou barvou. Jestli jste postupovali hodně oparně, bude stačit, když místo zatmelíte bílým akrylovým tmelem. Teď by mělo být seřízení dveří, respektive jejich oprava, hotové.

Několik tipů nakonec

Při seřízení posuvných dveří nezapomeňte pečlivě dotáhnout kontramatky v kování. Právě jejich nedostatečné dotažení obvykle vede k pozdějšímu prověšení dveří. Při seřizování si vypomáhejte vodováhou, aby se nestalo třeba to, že se budou dveře vlivem nerovnováhy samy otevírat, nebo zavírat. Váhu stačí přiložit k delší hraně dveří a podle bublinky hned vidíte, zda jsou dveře v rovině, nebo nikoli. Dveře by měly mít nad povrchem podlahové krytiny mezeru cca 5 mm. Nezapomeňte, že především masivní dřevěné dveře v průběhu roku „pracují“. Kdybyste je dali na těsno, časem by zase mohly začít drhnout.

Při zpětné montáži obložek z nich odstraňte staré lepidlo a případně i původní silikonový tmel. Kdybyste ho nechali na místě, budou se vám obložky hůře usazovat a také byste nejspíš měli větší spotřebu nového lepidla.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel 

Publikováno: 10. 4. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč