reklama

Poperte se s profily. Potřebovat budete nůžky

Při práci se sádrokartonem se neobejdete bez stříhání profilů. Jen málokdy se totiž stane, že by rozměry místnosti odpovídaly délkám plechových CD nebo UD profilů. Proto si ukážeme, jak správně postupovat, aby byl výsledek práce bezvadný. A řekneme si taky, co v žádném případě nedělat.

i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Na stříhání profilu pro sádrokartonovou konstrukci se nejlépe hodí obyčejné nůžky na plech

Stříhání profilů – na flexu zapomeňte

Při stříhání profilů na sádrokarton vás může napadnout ulehčit si práci a k jejich dělení použít úhlovou brusku – flexu. Rychle na to zapomeňte! Sádrokartonářské profily mají antikorozní úpravu ze zinku, a jakmile byste je chtěli dělit flexou, ochrannou vrstvu byste porušili a profily by časem začaly korodovat. Ke stříhání profilů se proto používají obyčejné nůžky na plech.

Co budete potřebovat:

  • nůžky na plech
  • úhelník
  • fixu

Pro rýsování na plech se skvěle hodí tenká fixa
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pro rýsování na plech se skvěle hodí tenká fixa

Začneme tím, že si linii řezu na profilu vyznačíme. Délku profilu měříme obyčejným svinovacím metrem. Na CD profily se dobře kreslí dílenskou fixou, tužka obyčejně nefunguje. Fixou si vyznačte místo řezu a pomocí úhelníku pak rysky nakreslete po celém obvodu profilu – tedy z obou bočních strach i ze strany spodní. Pracujte pečlivě.

Nůžky otočíme a nejprve přestřihneme lemování CD profilu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nůžky otočíme a nejprve přestřihneme lemování CD profilu

Když máme narýsováno, můžeme se pustit do stříhání profilů. Nůžky si v ruce otočte – lépe to bude vidět z přiložené fotografie. Jde o to, aby špička nůžek přestříhla zahnuté lemování profilu. Nůžkami si nejprve nastřihněte boční strady CD profilu. Důležité je, aby střih bočních hran byl na obou stranách přesně proti sobě. Pokud jste pečlivě pracovali v předchozím kroku s úhelníkem, neměl by to být problém.

Jakmile jsou nastřihnuté boky profilu, můžeme ho rozdělit celý
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Jakmile jsou nastřihnuté boky profilu, můžeme ho rozdělit celý

Jakmile jsou boční stěny CD profilu nastřižené, můžeme celý profil rozstřihnout. Jednoduše rukou profil ohněte, čímž získáte místo pro nůžky. Pak už jen stačí profil přes narýsovanou čáru rozdělit. Jednoduché, že? Úplně stejně jako CD profily může stříhat také UD profily a další systémové části sádrokartonů. A u všech platí to, co bylo zmiňováno výše – k dělení používejte místo flexy nůžky – buď obyčejné ruční, nebo elektrické.

Hodit se budou i kombinačky

Stříhání profilů na sádrokarton většinou místo střihu nepatrně deformuje – to může způsobovat problém, když budete takto rozstřihnuté CD profily nasazovat do UD profilů. Proto doporučujeme deformované místo střihu opravit. Jednoduše stačí vzít kombinované kleště a odchlípnuté hrany CD profilu ohnout do původní polohy.

Deformované hrany srovnáme kombinačkami
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Deformované hrany srovnáme kombinačkami

Pozor na zranění

A ještě jedna důležitá věc – při stříhání plechu vždycky pracujte v rukavicích. Každý klempíř vám potvrdí, že o plech se může poranit raz dva. Řezná zranění jsou nepříjemná a dlouho se hojí. Výborné na práci s plechem jsou rukavice, které mají spodní úchopovou hranu potaženou latexem. Zatímco v obyčejných látkových rukavicích mohou plechové profily klouzat, latex tento problém nemá – navíc budete mít v takto upravených rukavicích i potřebný cit.

Přestřihnutý CD profil
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Přestřihnutý CD profil

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 13. 4. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč