reklama

Cidlina není jen řeka, ale i nástroj na broušení

K odstranění laku nebo barev ze dřeva můžete použít mnoho způsobů a nástrojů – třeba brusku na dřevo nebo hoblík. My si ukážeme jednu starou a trošku zapomenutou techniku, a to práci pomocí cidliny. Funguje podobně jako škrabka a má mnoho výhod. O všech si povíme.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Odstranění laku. K čemu je cidlina

Cidlina je nejen řeka, ale i starý truhlářský nástroj. V podstatě se jedná o obdobu nože v hoblíku, jen má komplikovanější tvar. Cidlina je obyčejně vyrobena z tvrdokovu a využívá se k odstranění laku na dřevě nebo i barev. Jedná se o starou techniku, která z běžného používání pomalu vymizela, což je velká škoda. Pojďme tuto technologii oživit.

Cidlina – výhody jejího použití

Už bylo zmiňováno využití cidliny coby škrabky na dřevo. Ano, přesně tak funguje, a proto se ponejvíce hodí k odstranění laku nebo barev, ale i zbytků lepidla nebo tmelu. A co víc, cidlinu můžete využít i pro různé moderní techniky, které spočívají v renovaci starého nábytku. Třeba starý stůl nebo židli můžete cidlinou upravit tak, že ponecháte část původního nátěru, čímž vznikne zajímavé šrafování.

Cidliny mají různé tvary – jsou oblé i hranaté
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Cidliny mají různé tvary – jsou oblé i hranaté

Jak s cidlinou pracovat

Ať už řešíte odstranění laku, tmelu nebo barev, platí jedna zásada, kterou si musíte zapsat za uši – cidlinu tahejte po dřevě vždy ve směru vláken. Nepokoušejte se cidlinou brousit dřevo napříč, jinak vytrháte jemnější vlákna ve dřevě, čímž ho nenávratně poškodíte. Jinak se s cidlou pracuje velmi jednoduše – přiložíte ji na dřevo a dlouhými pohyby dřevo „škrábete“. Cidlina v podstatě funguje jako primitivní hoblík. Výborná je při použití na tvrdém dřevě, ale uplatnění pochopitelně najde třeba i na smrku.

Cidlinou pracujte vždy ve směru vláken
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Cidlinou pracujte vždy ve směru vláken

Kterou cidlinu vybrat

Dříve si staří truhlářští mistři vyráběli cidliny sami – třeba z pilových listů nebo kotoučů. Nic podobného už dneska dělat nemusíte a cidlinu si můžete klidně koupit v obchodě nebo nechat poslat z e-shopu. Jak už bylo zmíněno, využití cidlin s příchodem brusek a elektrických hoblíků trošku upadlo, takže možná budete muset pátrat, než narazíte na obchod, kde cidliny prodávají. Můžete si vybrat cidliny rovné i hranaté. Ty první se hodí pro opracování složitějších tvarů a křivek, rovná cidlina je výborná na plochy.

Zásadní výhoda oproti brusce

Asi si teď říkáte, proč pro odstranění laku použít cidlinu, když máte ve skříni vibrační brusku. Jednoduše proto, že brusný papír se při broušení laků (hlavně silnějších vrstev) brzy zanese a záhy zjistíte, že šmirgl nestíháte vyměňovat. Cidlina se nezanese nikdy. Proto je optimálním nástrojem pro první hrubý úběr starých laků nebo barev. Až poté, co cidlinou nátěrové hmoty odstraníte, můžete povrch dřeva dokonale vyhladit bruskou s jemným brusným papírem.

Na rozdíl od brusného papíru se cidlina nikdy nezanese broušenou barvou ani lakem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA s. r. o.)
Na rozdíl od brusného papíru se cidlina nikdy nezanese broušenou barvou ani lakem

Učte se na zbytcích

Práce s cidlinou chce trochu cviku, což ostatně platí téměř u všech ručních prací. Proto doporučujeme, abyste si cidlinu nejprve trošku osahali třeba na zbytku starého dřeva. Až když dostane nástroj do ruky, můžete se pustit do vážné práce. Uvidíte, že vás broušení s cidlinou bude bavit. A možná objevíte další skvělé způsoby jejího využití.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: před týdnem, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč